برگزاری چهارمین کنگره جهانی رهبران ادیان جهان در آستانه

برگزاری چهارمین کنگره جهانی رهبران ادیان جهان در آستانه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پل مک داول، یورونیوز: “با طلوع خورشید در آسمان قزاقستان، خیل پرسشگران به این مسجد در شهر آستانه سرازیر می شوند. هزاران نفر از مردم به پایتخت آمده اند تا در مراسم مهمی شرکت کنند. “

به مدت دو روز، آستانه به نقطۀ مشترکی برای بسیاری از ادیان جهان تبدیل می شود. جوامع مختلف با همراهی رهبران معنوی خود، یک دیدگاه و یک امید را به اشتراک می گذارند.

یکی از شرکت کنندگان می گوید: “ما به دنبال توسعه صلح و آرامش در جهان هستیم.”

کاخ “صلح و هماهنگی” در شکل یک هرم، میزبان چهارمین کنگره رهبران ادیان جهان است. ساختار مدرن آن با کلیسای ارتدکس روسیه در تضاد است.

بیش از 360 نماینده از ادیان مختلف و از 47 کشور، با رهبران خود به آستانه آمده اند. موضوع کنگره: «صلح و توافق بین مردم ها» است و همه موافق اند که معنویت می تواند به عنوان اولین مکانیسمِ حل مشکلات جهان باشد.

یونا مِتسگر، خاخام اعظم اسرائیل امید زیادی به این کنگره دارد: «رویای من این است که چیزی مانند سازمان ملل متحد در نیویورک که برای دیپلمات ها است بسازیم. یعنی روحانیون و رهبران دینیِ همۀ ملت ها و همۀ کشورها متحد شوند حتی آنهایی که با هم رابطۀ دیپلماتیک ندارند.

چگونه چنین سازمانی می تواند به حل مناقشات جهانی کمک کند، در حالی که اتفاقاً بسیاری از همین مناقشات به نام همین ادیان آغاز شده اند.

“اَبساتر حاجی دِربیسالی“، مفتی اعظم قزاقستان می گوید: “همه رهبران مذهبی، از آرامش ذهن صحبت می کنند، این یکی از اهداف این کنگره است.”

یکی از نکات مهم مورد بحث نمایندگان، نقش رهبران مذهبی برای کمک به مردم در مبارزه با بحران مالی است.

“نیک بینِس“، اسقف برادفورد در این مورد اظهار دارد: “با توجه به اوضاع جهانی و با بحران اقتصادی کنونی، بسیاری از مردم تحت فشار قرار دادند و این سوال مطرح می شود که چرا این همه مشکل و این همه آزار؟ هدف این زندگی چیست؟ هنگامی که در مورد ارزش ها صحبت می کنیم، آنها بر چه چیزی می توانند تکیه کنند؟ پس به این ترتیب در این مکان، هم در مورد مسائلی چون تهیۀ نان فردا صحبت می شود و هم در مورد مسائلِ کلی تر.

ابتکار این کنگره را، نورسلطان نظربایف، رییس جمهوری قزاقستان داشته است. او معتقد است قزاقستان نمونه های بسیاری از صلح و آرامش را نشان می دهد. این روح قزاقستان است.

نورسلطان نظربایف، رییس جمهور قزاقستان با اشاده به این نمونه ها می گوید: «به عنوان اولین مثال، اینکه در قزاقستان 140 ملیت از 46 مذهب مختلف زندگی می کنند. در آستانه کنیسه ها، معابد، کلیساها و غیره وجود دارد و مردم می توانند آزادانه در مؤسسات دینی خود حضور داشته باشند و آزادانه عقاید معنوی خود را بیان کنند. و دوم اینکه، با خلع سلاح های هسته ای، قزاقستان به جهان نشان داد که به دنبال سلاح های هسته ای نیست.

پل مک داول، یورونیوز: “در این استپ های وسیع آسیای مرکزی است که دانۀ های روح قزاقستان در اواخر دهۀ سی میلادی کاشته شدند. ژوزف استالین دیکتاتور شوروی به معنای واقعی کلمه، خون میلیون ها نفر از قوم یهودیان، چچن ها و را در این سرزمین ریخت. کسانی که زنده ماندند، جان خود را مدیون مردم قزاقستان هستند که از آنها مهمان نوازی کردند. این واقعیت نشان می دهد که تفاوت ها می توانند شما را متحد کند.

“آلمیرا ایزاکووا لی” و همسرش الکساندر، چندین سال پیش ازدواج کردند. آنها در مرکز شهر آستانه زندگی می کنند و دوستان بسیاری دارند. آنها در قزاقستان احساس ثبات می کنند. آلمیرا ایساکووا لی می گوید: “من قزاق هستم و او کره ای و ما با هم زندگی می کنیم. داشتن مذاهب مختلف، ما را از عشق ورزیدن به یکدیگر باز نمی دارد. غذاهای کره ای و قزاقستانی و غذاهای ملیت های دیگر را می پزیم. به نظر من مهمترین امر، مذهب یک شخص نیست، بلکه شخصیت او است.”

پل مک داول، یورونیوز: “از شرکت کنندگان و کشیشان گرفته تا خود رییس جمهور، همه از کنسرت پایانی کنگره لذت بردند و بدون شک به آینده فکر کردند. اما مردم آستانه به زمان حال نیز فکر می کنند، و دوست دارند از همۀ لحظات استفاده ببرند. در برنامۀ آیندۀ “زندگی در قزاقستان” یک شب در آستانه خواهیم بود.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید

ترمیم خانه‌های قدیمی و بام‌های گالی‌پوش برای تقویت گردشگری در ژاپن