دانشمندان: مصرف روزانه یک لیوان آبجو به بهبود تنوع باکتری‌ روده مردان کمک می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نوشیدن آبجو
نوشیدن آبجو   -  Copyright  Canva

نتیجه یک پژوهش علمی در پرتغال نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک لیوان آبجو حتی بدون الکل می‌تواند ترکیب باکتری‌ها در روده مردان را بهبود ببخشد.

این تحقیق بر روی یک جامعه آماری کوچک انجام شده است. پژوهشگران در دانشگاه نووا در لیسبون از ۱۹ زن و مرد بزرگسال خواستند که هر شب ۳۲۵ میلی لیتر آبجوی الکل‌دار یا بدون الکل بنوشند. مردان شرکت‌کننده پیش از انجام پژوهش نیز به طور میانگین روزانه تقریبا همین میزان الکل می‌نوشیدند.

میانگین سنی آنها نیز ۳۵ سال بود. به گفته دانشمندان پس از چهار هفته ترکیب متنوع‌تری از باکتری‌ها در روده‌های این مردان وجود داشت. این در حالی است که وزن و شاخص توده بدنی آنها تغییری نکرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته محققان در مدفوع مردانی که به مدت چهار هفته هر شب آبجو نوشیده بودند آلکالین فسفاتاز بیشتری وجود داشت. امری که به معنای سالم‌تر بودن روده‌های آنها است. 

دانشمندان تاکید کرده‌اند که برای تائيد این یافته‌ها باید تحقیق‌های بیشتری صورت بگیرد. تنوع باکتری‌های روده در سلامت انسان نقش قابل توجهی دارد. به گفته پزشکان تنوع باکتری‌ها در روده افرادی که از دیابت یا عارضه‌های قلبی رنج می‌برند کمتر است. 

بر هم خوردن موازنه بین باکتری‌های «خوب» و «بد» در روده انسان می‌تواند منجر به اسهال، یبوست، نفخ و درد شکم شود.