فعالان لبنان «لولار» را جایگزین «دلار» کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
احاطه یک دستگاه خودپرداز ساختگی توسط لبنانی‌ها و توزیع اسکناس‌های جعلی به نام «لولار»
احاطه یک دستگاه خودپرداز ساختگی توسط لبنانی‌ها و توزیع اسکناس‌های جعلی به نام «لولار»   -  Copyright  AFP

جمعی از فعالان لبنانی روز جمعه ۱۳ مه با توزیع اسکناس‌های ساختگی به وجود «فساد» در سطح بالای این کشور اعتراض کردند.

سقوط ارزش پوند لبنان و همچنین حساب‌های بانکی مسدود شده در این کشور، شهروندان لبنان را با یک سیستم ارزی گیج‌کننده و انبوهی از نرخ‌های ارز مواجه کرده است.

اینک لبنانی‌ها از دلارهای گیر کرده در حساب‌هایی که شهروندان فقط می‌توانند با کسری از ارزش اصلی آن‌ها به پوند لبنان برداشت کنند، به عنوان «لولار» نام می‌برند.

در حالی که کمتر از یک روز به انتخابات پارلمانی لبنان باقی مانده است، انجمن شفافیت لبنان (LTA) تصمیم گرفت تا با انجام یک اقدام سمبلیک و رواج واژه «لولار»، لبنانی‌ها را برای روز انتخابات آماده کند.

کارزار «نافرمانی پولی» مردم را تشویق می‌کند تا با چاپ اسکناس‌های ساختگی، در جهت ارتقای سطح آگاهی شهروندان تلاش کنند. این انجمن در بیانیه‌ای با رونمایی از کارزار نافرمانی پولی و هشتگ آن اعلام کرد: «ما دیگر با این تمسخر سازگار نخواهیم شد، ما هزینه را نمی‌پردازیم.»

در این اسکناس‌های ساختگی از نقاشی‌های هنرمند مشهور لبنانی، تام یانگ استفاده شده که مصیبت‌های وارده به لبنان را از انفجار مرگبار بندر بیروت در اوت ۲۰۲۰ گرفته تا آتش‌سوزی جنگل‌ها، آلودگی زباله‌های جامد و کمبود کالا نشان می‌دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

معترضان به فساد در لبنان روز جمعه در یکی از میادین اصلی بیروت یک دستگاه خودپرداز جعلی نصب کردند که رهگذران می‌توانستند «لولار» را از آن برداشت کنند.

در شرایط که احزاب سنتی لبنان در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور به دنبال تمدید حضور خود در قدرت هستند، نسل جدیدی از نامزدهای مستقل این کشور امیدوارند تا بتوانند در این انتخابات پیروز شوند.