انتخابات لبنان؛ ارزیابی‌های اولیه از کاهش کرسی‌های حزب الله و متحدانش حکایت دارد

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی از کاهش کرسی‌های حزب‌الله لبنان و حامیانش خبر می‌دهد.
نتایج اولیه انتخابات پارلمانی از کاهش کرسی‌های حزب‌الله لبنان و حامیانش خبر می‌دهد. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این انتخابات حزب سمیر جعجع موفق‌تر از حزب رقیب خود به رهبری میشل عون - متحد حزب الله لبنان - ظاهر شده است.

آگهی

بر اساس برخی گزارش‌ها و نتایج اولیه انتخابات پارلمانی لبنان که روز یکشنبه ۱۵ مه برگزار شد، حزب‌الله ، گروه تحت حمایت ایران و برخی از اصلی‌ترین متحدانش در این این دوره از انتخابات با ریزش آراء مواجه شده‌اند. این گزارش‌ها همچنین از اقبال گروه‌های وابسته به عربستان سعودی در این انتخابات حکایت دارد.  

این گزارش‌ها در حالی است که آراء در حال شمارش است و ترکیب نهایی ۱۲۸ کرسی مجلس لبنان هنوز مشخص نشده است.

 حزب الله و متحدانش در آخرین رای گیری لبنان در سال ۲۰۱۸ با کسب ۷۱ کرسی، در هرم سیاسی لبنان دست بالا را داشتند.  

انتخابات روز گذشته اولین انتخابات پس از فروپاشی بزرگ اقتصادی لبنان است که از پس انفجار بزرگ در بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ برگزار شد. بانک جهانی سیاستمداران حاکم در لبنان که ائتلافی از حزب الله و هم پیمانان شیعی و مسیحی‌اش است را مقصر وضعیت کنونی اقتصاد لبنان معرفی می‌کند.

اینکه آیا حزب‌الله و متحدانش بتوانند همچنان اکثریت پارلمان را به خود اختصاص دهند، به نتایجی بستگی دارد که هنوز نهایی نشده‌اند، از جمله نتایج  کرسی‌های مسلمانان سنی که توسط متحدان و مخالفان جنبش شیعی به رقابت می‌پردازند. 

حزب الله و وضعیت در اردوگاه مسیحیان

برخی گزارش‌ها از موفقیت‌هایی توسط «نیروهای لبنانی» خبر می‌دهد، حزب مسیحی مارونی به رهبری سمیر جعجع که به مخالفت با حزب‌الله معروف است. براساس این گزارش‌ها احتمالا نیروهای لبنانی کرسی‌های بیشتری نسبت به «جنبش آزاد میهنی» به دست بیاورند. جنبش آزاد میهنی نیز همچون نیروهای لبنانی از مسیحیان مارونی تشکیل شده با این تفاوت که جنبش آزاد میهنی هم پیمان حزب الله و نیروهای لبنانی مخالف حزب الله است.

آنتوان جعجع رئیس دفتر مطبوعاتی نیروهای لبنانی گفته است که این حزب حداقل ۲۰ کرسی در این انتخابات به دست آورده که به نسبت انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ پنج کرسی بیشتر را کسب کرده است.

سعید یونس، رئیس ستاد انتخاباتی جنبش میهنی آزاد (هم پیمان حزب الله) به خبرگزاری رویترز گفته است که این حزب در این انتخابات ۱۶ کرسی کسب کرده که نسبت به انتخابات ۲۰۱۸ دو کرسی را از دست داده است.

رقابت اصلی در لبنان میان حامیان حزب الله و مخالفان حزب الله است.

 رئیس جمهور کنونی لبنان میشل عون که رهبر جنبش آزاد میهنی است و سمیر جعجع رهبر نیروهای لبنانی در سالهای جنگ داخلی لبنان دشمن یکدیگر بودند و امروزه رقبای سرسخت یکدیگر هستند.

نیروهای لبنانی به رهبری جعجع که به عنوان یک گروه شبه نظامی مسیحی در طول جنگ داخلی ۱۵ ساله لبنان تأسیس شد، بارها از حزب الله خواسته است تا زرادخانه خود را کنار بگذارد.

یک شروع تازه

نگاهی به نتایج و گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که در اردوگاه مسیحیان دست بالا با سمیر جعجع و حزبش «نیروهای لبنانی» است. این به معنای از دست دادن اکثریت برای میشل عون، رئیس جمهور کنونی لبنان و رهبر حزب جنبش آزاد میهنی است که با حزب الله لبنان ائتلاف دارد. 

اینک در صحنه سیاسی لبنان سمیر جعجع نقشی پر رنگ‌تر خواهد یافت. اما هنوز برای داوری زود است و همانگونه که رهبر حزب ابتکار اصلاح عربی می‌گوید هنوز نتایج ۱۵ کرسی مشخص نیست و از اکنون نمی‌توان برکناری میشل عون را پیش بینی کرد.

رقابت اصلی در لبنان میان حامیان حزب الله و مخالفان حزب الله است. در این دور از انتخابات سعد حریری رهبر جریان المستقبل، بزرگترین حزب سنی مذهب انتخابات را تحریم کرد که از نظر ناظران انتخابات لبنان یک امتیاز مثبت به سود حزب الله لبنان بود، اما همچنان باید منتظر اعلام نهایی نتایج انتخابات ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در لبنان؛ نصرالله از چهره نزدیک به بشار اسد برای پست ریاست جمهوری حمایت کرد

شمارش معکوس انتخابات پارلمانی فرانسه؛ نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟

فعالان لبنان «لولار» را جایگزین «دلار» کردند