انرژی آتشفشانی منبع استخراج بیت‌کوین در السالوادور

انرژی زمین گرمایی آتشفشان ها منبعی برای استخراج بیت کوین در السالوادور
انرژی زمین گرمایی آتشفشان ها منبعی برای استخراج بیت کوین در السالوادور Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انرژی زمین گرمایی تولید شده توسط آتشفشان ها در السالوادور منبع غنی است که اینک برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌شود.

آگهی

السالوادور با وجود اینکه کشور کوچکی است اما ۳۰ آتشفشان را در خود جای داده که از میان آنها ۲۰ آتشفشان بالقوه فعال هستند. انرژی زمین گرمایی تولید شده توسط این آتشفشان‌ها منبعی غنی است که اینک برای استخراج بیت‌کوین از آن استفاده می‌شود.

بیت کوین از ماه سپتامبر یک ارز دیجیتال رسمی در این کشور آمریکای لاتین است.

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

شهر «برلین» در ۱۱۲ کیلومتری جنوب سن سالوادور، پایتخت السالوادور یک نیروگاه «زمین گرمایی» دارد که در سال ۱۹۹۹ ساخته شده است.

این نیروگاه از ۱۶ چاه تشکیل شده که بخارهای بیرون آمده از آن باعث چرخش سه توربین می‌شود.

انرژی تولید شده توسط این توربین ها می‌تواند تا ۱۰۷ مگاوات برسد اما تنها پنج مورد از آن برای عملیات و استخراج بیت‌کوین استفاده می‌شود.

به لطف این منبع انرژی، حدود ۳۰۰ کامپیوتر می‌توانند شبانه روز کار کنند. بیت‌کوین ها با استفاده از رایانه‌هایی استخراج می شوند که مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند و برای کار کردن به مقدار زیادی برق نیاز دارند.

گوستاوو کوئلار، مدیر فنی کمیسیون اجرایی برق‌آبی ریو دلما (سی.ای.ال) می‌گوید: «ما یک کانتینر داریم که در آن یک سری پردازنده وجود دارد که در حال حاضر کار می‌کنند.»

سباستین گوسپیلو، رئیس مرکز داده «بیگ بلاک» (BigBlock) بر این نظر است که از لحاظ ساختاری، انرژی تجدیدپذیر بیشتر از آنچه که می‌فروشد، تولید می‌کند.

توئیت رئیس جمهور السالوادور

شرکت «بیگ بلاک» یک شرکت استخراج بیت‌کوین فرانسوی است که به سالوادور در مورد این پروژه مشاوره داده است.

این کارآفرین به خبرگزاری فرانسه گفت: «استخراج بیت‌کوین برای انرژی‌های تجدیدپذیر (...) یک موهبت و یک مزیت عالی برای استفاده از برق مازاد است.» او در ادامه گفت: «مزارع استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی زمین گرمایی پیشتر در ایسلند نصب شده است.»

یک نوآوری اکو-ژئوپلیتیک

محققان دانشگاه کمبریج بریتانیا بر اساس تحقیق بر این نظرند که صنعت استخراج پس از سیاست چین بر ضد رمزارزها در ماه ژوئن، در وضعیت نوسانی قرار دارد.

اما در حال حاضر داده‌هایی وجود ندارند تا مشخص کنند که چگونه توزیع مجدد فعالیت‌های استخراج بر ترکیب انرژی شبکه جهانی تأثیر می‌گذارد و مصرف انرژی استخراج گران را ۰.۴ درصد از تولید برق جهانی برآورد می‌کنند.

دانیل آلوارز، رئیس کمیسیون برق‌آبی ریو لمپا، گفت: «ما عرضه انرژی السالوادور را کاهش نمی‌دهیم، برعکس، آن را افزایش می‌دهیم و از مقداری که افزایش داده‌ایم، این ۱.۵ مگاوات را برداشته‌ایم تا اولین گام را با استخراج آغاز کنیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

السالوادور از ۷ سپتامبر از بیت کوین به عنوان ارز رسمی همتراز با دلار آمریکا استفاده می‌کند. دولت در صنعتی که هنوز به شدت به نیروگاه های آلاینده زغال سنگ متکی است، از انرژی پاک برای استخراج محلی استفاده می‌کند.

بر اساس داده‌های رسمی، از زمان قانونی شدن ارز دیجیتال در السالوادور، حدود ۳ میلیون نفر از ۶.۷ میلیون نفر از جمعیت سالوادور، اپلیکیشن «چیوو» (Chivo) را که توسط دولت راه‌اندازی شده است برای تراکنش‌های بیت‌کوین دانلود کرده‌اند.

البته سیاست‌های نجیب ابوکیله، رئیس جمهوری ۴۰ ساله السالوادور با مخالفت برخی از مردم این کشور مواجه است که «دولت خودکامه» و «ایده‌های بد مانند بیت‌کوین که به اقتصاد آسیب می‌زنند» را محکوم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صندوق بین‌المللی پول از السالوادور خواست بیت کوین را از مبادلات قانونی و دولتی حذف کند

دولت سوئد موظف به پرداخت ۱.۳ میلیون یورو بیت کوین به سه فروشنده مواد مخدر شد

قطعی برق در ایران؛ آیا مصرف بیش از حد گاز عامل است یا افزایش استخراج بیت کوین؟