Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قطعی برق در ایران؛ آیا مصرف بیش از حد گاز عامل است یا افزایش استخراج بیت کوین؟

قطع برق در ایران
قطع برق در ایران Copyright خبرگزاری مهر
Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش‌ها از ایران از قطع و اختلال توزیع برق از صبح روز سه شنبه در برخی شهرها مانند تهران، گیلان، کرج، اراک، اصفهان، خوزستان، سمنان، قم و اردبیل حکایت دارد.

آگهی

گزارش‌ها از ایران از قطع و اختلال توزیع برق از صبح روز سه شنبه در برخی شهرها مانند تهران، گیلان، کرج، اراک، اصفهان، خوزستان، سمنان، قم و اردبیل حکایت دارد.

اگر چه درخصوص دلیل قطعی برق در کلان شهرهای ایران نظرهای متفاوتی ارائه شده اما مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران گفته است که برخی خاموشی‌ها ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌هاست.

شرکت توزیع نیروی برق تهران نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که علت اختلال در توزیع برق، مصرف بیش از حد گاز در هفته‌های گذشته بوده است. گفته می‌شود سوخت بسیاری از نیروگاه‌های ایران، گاز شهری است.

این در حالی است که محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با رد گفته‌های مسئولان وزارت نیرو مبنی بر کمبود گاز در نیروگاه‌ها تأکید کرد: «قطع برق به دلیل کمبود یا قطعی گاز صحت ندارد.»

در پی این تأییدها و تکذیب‌ها در خصوص چرایی قطعی گاز نیروگاه‌های برق، برخی منابع خبری از افزایش استخراج بیت کوین به عنوان دلیل کمبود گاز برای تولید برق مورد نیاز نام برده‌اند؛ دلیلی که تاکنون سند قابل قبولی برای آن ارائه نشده است.

سخنگوی صنعت برق پیشتر از مصرف «غیرمجاز» برق توسط استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال به عنوان عوامل افزایش مصرف برق در کشور نام برده بود. البته آقای رجبی مشهدی روز گذشته در گفتگو با برنامه پیگیری شبکه خبر با بیان اینکه برای استخراج رمز ارز محدودیت در حوزه برق وجود دارد گفت که چیزی حدود ۲ درصد از برق صرف این موضوع می‌شود.

کارشناسان با توجه به نیاز استخراج کنندگان رمز ارزها به برق ارزان قیمت، معتقدند که این افراد در ایران برای رسیدن به هدفشان از تعرفه‌هایی نظیر کشاورزی، خانگی و صنعتی استفاده می‌کنند که این موضوع فشار مضاعفی را بر سیستم توزیع برق وارد می‌کند.

رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران خبر داده است که اوج بار این روزها در ایران ۳۸ هزار مگاوات تخمین زده می‌شود.

از همین رو سخنگوی صنعت برق بر صرفه جویی ۱۰ درصدی مردم در مصرف گاز طبیعی تأکید دارد تا بتوان از اعمال محدودیت ها و خاموشی ها جلوگیری کرد. با این وجود وزیر نیروی ایران وعده داده است مشکل قطعی برق به زودی رفع می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انرژی آتشفشانی منبع استخراج بیت‌کوین در السالوادور

بحران خاموشی در ایران؛ روحانی از مردم عذرخواهی کرد

گفتگو با مدیر گروه مطالعات انرژی وین؛ ایران چگونه در رقابت گازی با روسیه و قطر شکست خورد؟