Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نوآوری‌های جدید اروپا برای مدیریت بحران با استرس کم‌تر

نوآوری‌های جدید اروپا برای مدیریت بحران با استرس کم‌تر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موقع بروز حوادث غیر مترقبه، ترس و وحشت مردم، ممکن است باعث تصادفات رانندگی شود. فراهم کردن منابع خبری برای شهروندان در مدیریت بحران نقش مهمی دارد. محققان اروپایی به این منظور از چه فناوری‌هایی استفاده می‌کنند؟

مدیریت بحران در حوادث مترقبه اهمیت زیادی دارد. به‌ویژه اینکه تیم هماهنگ‌کننده عملیات نجات اغلب در محل حادثه حضور ندارد. دانشمندان طرحی در اروپا فناوری را طراحی کرده اند که به مدیریت بهتر شرایط بحرانی کمک می کند. 

همکاری آتش‌نشانان و دانشمندان برای آزمایش فناوری ضروری است

محققان اروپایی رشته‌های مختلف مشغول آزمایش این نوآوری‌ها در لهستان هستند. در این طرح موسوم به «نوآوری برای مدیریت بحران در اروپا» یکصد آتش‌نشان از سه ملیت مختلف با دانشمندان اروپایی کار می‌کنند. آزمایش‌ها در ورشو و در منطقه نوو دوور مازوویتسکی در لهستان انجام می‌شود. 

در وهله اول،‌ پهپادها نقشه‌های دقیق و مدل‌های سه بعدی اطراف محل سانحه را در عرض یک ساعت تهیه می‌کنند. 

امیل ورازوژک، متخصص مدیریت بحران از مرکز تحقیقات فضایی به یورونیوز می‌گوید: «تیم مخصوص هماهنگی اغلب دور از محل سانحه کار می کند. این تیم برای اینکه درک درستی از اتفاقاتی محل حادثه داشته باشند،‌ به منابع مختلف نیاز دارد. اطلاعات با این سیستم به سرعت و به‌طور مدام به آنها ارسال می‌شود. این سیستم داخل شهر یا خارج آن، در هر جایی که دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد، کار می کند.» 

گام بعدی ارسال تصاویر و اطلاعات جمع‌آوری شده به محل عملیات است. وظایف باید بین گروه‌های مختلف نجات که در سطح محلی،‌ منطقه‌ای،‌ ملی و یا بین‌المللی کار می کنند،‌ تقسیم شود. برای این‌کار محققان این طرح از کامپیوترهایی استفاده می‌کنند که به شبکه اینترنت وصل هستند.

مارچین اسمولارکیویچ، معاون مدرسه آتش نشانی لهستان در این باره می‌گوید:‌ «این آزمایش دو جنبه دارد. جنبه اول این است که برای رفع وضعیت بحرانی از فناوری‌های نوین استفاده خواهد شد. سپس از فناوری‌هایی مانند پهپاد و نرم افزار و سخت افزارهای جدید کامپیوتری برای برقراری اطلاعات، عملکرد هر کدام ارزیابی می‌شود. به این ترتیب می‌توان فهمید برای مدیریت بحران کدام یک بهتر است.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیگیری وضعیت بحرانی و اطلاع‌رسانی به شهروندان

مرکز مدیریت بحران باید تصمیم بگیرد نیروهای کمکی را چه موقع و به کدام محل ارسال کند. تصمیم گیری در این باره بسیار مهم است.

توماس وگلینسکی، سرپرست بخش امنیت داخلی در مدرسه آتش‌نشانی لهستان می‌گوید: «کار آتش‌نشانان لهستانی تامین کمک‌های اولیه است. اگر پزشکان روی کامپیوتر خود ببینند که با اعزام گروه آتش نشانی می‌توانند به کسی کمک کنند، آنگاه می‌توانند گروه های امداد پزشکی به نقاط مختلفی بفرستند. به این صورت تصمیم گیری با استرس کمتری همراه خواهد بود.»‌

ترس و وحشت بر مردم، باعث تصادفات رانندگی می‌شود. ممکن است مکانی که حادثه در آن رخ داده است، در یک کشور نباشد و شامل کشورهای همسایه هم بشود. در این صورت بحران در سطح بین الملل گسترش پیدا می کند.

این فناوری باید هم امکان پیگیری وضعیت بحرانی را فراهم کند، و هم منابع مفیدی نیز در اختیار شهروندانی قرار دهد که در معرض خطر قرار دارند.

مارسل ون برلو، کارشناس عوامل انسانی و سرپرست طرح اروپایی در این باره می‌گوید: «نوآوری‌های اصلی در این فناوری، پدید آوردن امکان همکاری و تبادل اطلاعات است که شامل ارتباط بین امدادگران گروه نجات و شهروند معمولی هم می شود. این نکته به خصوص در عملیات امدادرسانی فرامرزی اهمیت دارد که همکاری با روش های معمول مشکل است.»

قرار است در این پروژه برای تکمیل ابزارهای فنی نجات سه آزمون دیگر در اروپا انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمون اطلاعات: چه نوآوری‌هایی در راه تجاری شدن با شکست مواجه شده‌اند؟

تصویر برداری سه بعدی با استفاده از میزان بسیار کم اشعه ایکس

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا