Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ژاکتهای الکترونیک تولیدکننده انرژی

ژاکتهای الکترونیک تولیدکننده انرژی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شیمیدانها و متخصصان میکروالکترونیک در یک موسسه تحقیقاتی در برلین ژاکتی طراحی کرده اند که می تواند انرژی تولید و ذخیره کند.

شیمیدانها و متخصصان میکروالکترونیک در یک موسسه تحقیقاتی در برلین ژاکتی طراحی کرده اند که می تواند انرژی تولید و ذخیره کند.

در این مرکز تحقیقاتی در برلین، دانشمندان طرح اروپایی موسوم به «متفلکسند» می خواهند لباسی طراحی کنند که وقتی می پوشید و راه می روید، انرژی تولید کند. برای این کار آنها نانوموادهای مختلف را با هم ترکیب کرده اند.

این لباس انرژی را از یک منبع بیرونی تامین می کند: این انرژی از حرکت پاهای شما موقع راه رفتن تولید می شود.

رابرت هاهن، مسئول هماهنگ کننده این طرح و مهندس برق می گوید: «برای اینکار باید به دو نکته مهم توجه کنیم: نیروی های ضعیف و فرکانس پایین. در نتیجه ما سعی کردیم برای مهار و جمع کردن انرژی این دو مسئله را در نظر بگیریم.»

انرژی تولید شده باید ذخیره هم شود. به همین دلیل محققان اروپایی این طرح، باتری های بسیار کوچک، قابل شارژ و بادوام لیتیوم-یون ساخته اند که به راحتی می توان آنها را درون پارچه جاسازی کرد.

مسئول هماهنگ کننده این طرح می افزاید: « نانو موادها را می بایست درون اجزائی قرار می دادیم که برای الکترود باتری بکار می رود. نانو موادها می توانند انرژی با چگالی بسیار بالا تولید کنند. پردازش نانو موادها باید بصورتی انجام شود که ذرات نانوموادها آگلومره یا کلوخه نشود، توجه ما در مرحله بعد چاپ نانو ذرات بر پارچه بود.»

در ساخت این باتریها و ذخیره کننده های انرژی، ترکیب پیچیده ای از نانوالیاف (الیاف با قطر کمتر از یک میکرومتر) و نانو ذرات سرامیکی هم بکار رفته است.

برای اطمینان از اینکه اجزای خواص مورد نیاز برای ایجاد و ذخیره انرژی بصورتی امن و کارآمد باهم ترکیب شده اند، نیاز به کنترل کیفیت بود.

فاز نهایی این طرح، جا دادن اجزای میکرو الکترونیک در داخل پارچه است.

مالته ون کرشیوبلوسکی، از مهندسان طرح می گوید: «چالش اصلی انعطاف پذیری و تغییر شکل است. یعنی باید مطمئن شویم که این اجزا الکترونیکی که در پارچه و البسه جا داده می شود، قابلیت انعطاف پذیری و تاشوندگی داشته باشد. باتری های لیتیوم یونی هم که داخل بافت لباس قرار می گیرد باید انعطاف پذیر باشد. بطوریکه تمام سیستم پوشیدنی باشد و قابلیت پارچه حفظ شود.»

محققان در حال حاضر بدنبال این هستند که کاربردهایی برای کل این سیستم پیدا کنند.

رابرت هاهن در این باره می گوید: «با این باتری ها توانستیم از مواد موجود، استفاده کنیم، به جای اینکه بخواهیم چیزهای کاملا جدید بسازیم. از همه مهمتر، فرایند کوچک سازی است : با ابزاری سرو کار داریم که درآن از باتری های با ابعاد بسیار کوچک استفاده شده است. کل این مجموعه می تواند کاربردهای پزشکی یا فناوری های مربوط به پزشکی داشته باشد.»

دانشمندان می گویند این فناوری نوین تا پنج سال دیگر راهی بازار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان