Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

لوسرن میزبان نشستی درباره آینده پروژه های فضایی اروپا

لوسرن میزبان نشستی درباره آینده پروژه های فضایی اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به برنامه فضا خوش آمدید.

آگهی

به برنامه فضا خوش آمدید. به لوسرن سوییس در کوهپایه های آلپ آمده ایم تا برایتان گزارشی از نشست فضایی اروپا تهیه کنیم. از اوائل ماه دسامبر نماینده های علم هوا و فضای کشورهای عضو اتحادیه اروپایی گردهم آمدند تا استراتژی های آینده سازمان فضایی اروپا را تعیین کنند. باید دید چه تصمیماتی گرفته اند.

این نشست هر دو سال و یا سه سال یکبار برگزار می شود. نمایندگان کشورهای عضو بیشتر از دو روز با هم تبادل نظر می کنند تا درباره سیاستهای فضایی اروپا به تفاهم وتعامل برسند. ۲۲ وزیر اروپایی نیز در این نشست شرکت دارند. محور اصلی نشست امسال
پروژه اگزومارس و آینده ایستگاه فضایی بین المللی بود.

یکی از مدیران پروژه های سازمان فضایی اروپا می گوید: « می دانید مشورت با وزیران کار آسانی نیست. من از سوی سازمان فضایی اروپا با آنها گفتگو می کنم و می گویم که قانع کردن وزرا اصلا کار آسانی نیست.»

مدیر مرکز تحقیقات فضایی آلمان هم می گوید: «کسب توافق در این جلسه کار آسانی نیست. اما سرانجام موفق به انجام آن می شویم. به همین دلیل همیشه یک نتیجه مثبت در پی این نشستها وجود دارد. اما باور داشته باشید شب و روز بسیار پرکاری داریم.»

نشست لوسرن فرصتی بدست داد تا دوباره درباره پروژه اگزومارس صحبتهای جدی انجام شود. آینده این پروژه چه خواهد بود. آیا بشر موفق می شود تا سال ۲۰۲۱ به مریخ سفرکند. یکی از گزارشهاس سازمان فضایی اروپا نشان می دهد که این امکان وجود دارد.

برای این کار نیاز به تصویب بودجه ۴۳۶ میلیون یورویی است و نظر وزرا در این رابطه اهمیت زیادی دارد.

نایب رئیس آژانس فضایی تالس می گوید: « در هر حال در آغاز کمی شک و تردید داشتیم، اما تردید اندک اندک جایش را به اعتماد داد و بگونه ای به کارمان ادامه می دهیم انگار که بودجه از پیش تصویب شده باشد.»

برخی از دولتها ماننده دولت ایتالیا تصمیم گرفته اند کمکهای بیشتری به این پروژه بکنند از جمله تزریق ۳۵ میلیون یورو اضافه بر بودجه تصویبی اتحادیه اروپا.

وزیر علوم و فناوری ایتالیا می گوید: « فکر می کنم این موضوع باعث درگیری میان کشورها شود. درواقع اختلاف نظر در اینباره وجود دارد و باید نقطه مشترکی رسید. ایتالیا اولویتهایی در این زمینه دارد از جمله پروژه اگزومارس که اهمیت زیادی برایمان دارد.»

آینده پروژه اگزومارس به نظر روشن می رسد چرا که آلمان و بریتانیا هم تصمیم گرفته اند در این راه بودجه های کلانی در اختیار دانشمندان قرار دهند تا پیش از سال ۲۰۲۰ بتوانند ربات مورد نظر پرتاب بسوی مریخ را به سرانجام برسانند.

ویدئویی از این ربات در نشست به نمایش درآمد.

یکی از مدیران آژانس فضایی اروپا می گوید: « زمانی که می خواهیم چالش بزرگی را آغاز کنید مسایل آن طور که مورد نظر شماست به پیش نمی روند. ما در مراحل اول پروژه پیشرفتهای مهمی داشته ایم و این موضوع را می توانم اثبات کنم. می توان گفت قدرت دانشمندان حاضر در این پروژه نشانه بزرگی برای پیروزی این پروژه است.»

اما بحث دیگر این نشست بر سر آینده ایستگاه فضایی بین المللی بود.

آژانس فضایی اروپا تفاهم نامه ای را امضا کرده است که طی آن تا سال ۲۰۲۰ بخشی از بودجه ایستگاه بین المللی فضاای را تامین خواهد کرد.

مدیر سازمان تحقیقات فضایی آلمان می گوید: « کشور من قانونی را تصویب کرده است که طی آن بودجه این ایستگاه تا سال ۲۰۲۴ را نیز تامین خواهد کرد. دولت ما برای اینکار متعهد شده است. حالا منتظر می مانیم ببینیم در آینده آیا می توان به این توافقها ادامه داد یا نه بستگی به مسولان ایستگاه بین المللی نیز دارد. البته ما با دیگر متحدان اروپایی هم در این زمینه گفتگو خواهیم کرد.»

رئیس سازمان تحقیقات فضایی فرانسه هم می گوید: « تصمیمات برای ادامه همکاریها گرفته شده است. سازمانهای بین المللی با آژانس فضایی اروپا هم نظرند. برای کشف مریخ و شاید هم دوباهر ماه در آینده قرار است عملیات مشترکی انجام دهیم.»

اما روی بسیاری از پروژه های همچنان نظر مشترک وجودی ندارد. با وجود موفقیت پروژه روزتا و ربات فیلایه آژانس فضایی اروپا نتوانست برای ادامه کار این پروژه به توافقی با کشورهای عضو برسد. هنوز بودجه کافی برای ادامه این پروژه به تصویب نرسیده است.

رییس مرکز تحقیقات فضایی آلمان در اینباره می گوید: « برای این پروژه باید هزینه زیادی بکنیم، هر کشوری باید بودجه زیادی در اختیار بگذارد، چرا که باید آینده ایستگاه بین المللی فضایی نیز تایید شود، اکسو مارس نیز در راه است و این پروژه در اولویتهای اصلی قرار نمی گیرد.»

آگهی

تاکنون برای هزینه ۵۰۸ میلیون یورو در سال برای پروژه های آینده توافقهای اولیه بدست آمده است.

مدیر مرکز اختراع و اکتشاف آژانس فضایی اروپا می گوید: « سال ۲۰۱۸ سال پرباری خواهد بود. تلسکوپ فضایی وب قویترین تلسکوپ جهان شروع به کار خواهد کرد. عملیات بپیکلمبو و مرکور آغاز به کار می کنند. روی پروژه مشتری کار زیادی انجام خواهد گرفت. سال بسیاری خوبی پیش رویمان است.»

تا سال ۲۰۲۰ قرار است پروژه آریان شش بپایان برسد.

و میلیونها یورو برای تحقیقات فضانوردان و دانشمندان به سازمان زیرمجموعه آژانس فضایی اروپا واریز خواهد شد.

پس از این نشست بودجه ای معادل ده میلیارد و سیصد میلیون یوروبرای سه تا هشت سال آینده به تصویب رسید. این بودجه با انتظارات اولیه که رقمی معادل یازده میلیارد بود تفاوت زیادی نداشت و نشان داد که اروپا به برنامه های فضایی اش اعتماد کامل دارد.

آگهی

درباره پروژه اگزومارس و آینده آن شنیدید. درباره این پروژه در برنامه های گذشته با هم صحبت کرده ایم. باردیگر در این برنامه به دیدار یکی دیگر از دانمشندان فضایی می رویم تا دراینباره گفتگو کنیم. اندرو کوت: «من اندرو کوت هستم، مسئول دوربین پانورامیک پروژه اگزومارس ۲۰۲۰. این دوربین را دربهترین موقعیت زمینی نصب کرده ایم. بین دو لنز دوربین بیش از ۵۰ سانتی متر اختلاف است و ما می توانیم دقیقا عملیات اگزومارس را مشاهده کنیم. این دوربین در مجموع قویترین دوربین موجود روی کره زمین است. بهترین عملکرد را در جریان عملیات اگزومارس خواهد داشت. درواقع این دوربین در عمق حفره هایی که قرار است در آنها عملیات انجام شوند قرار می گیرند. ما روی مریخ بدنبال کربنات، شکر و اسیده ای آمینه می گردیم. این دوربین کمک زیادی به علت دقت بالای آن خواهد کرد. ما می توانیم بسیاری از ندانسته های ۴ میلیارد سال گذشته روی این سیاره را کشف کنیم.فکر می کنم زندگی روی مریخ وجود دارد و این دوربین در این راه کمک زیادی خواهد کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اگزومارس

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین