Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گردهمایی مخترعان در نمایشگاه «گزینه های سوختی مبتکرانه» در تل آویو

گردهمایی مخترعان در نمایشگاه «گزینه های سوختی مبتکرانه» در تل آویو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کیفیت هوا در مناطق شهری روز به روز خطرناک تر می شود.

آگهی

کیفیت هوا در مناطق شهری روز به روز خطرناک تر می شود. در گزارش اخیر سازمان ملل، آلودگی هوا بعنوان یکی از بزرگترین خطرات برای سلامت مردم و بخصوص کودکان ذکر شده است.

شاید بتوان از طریق تکنولوژی بدنبال راه حلی برای این مشکل بود. در تل آویو پایتخت اسرائیل، مخترعان و پژوهشگران، یافته های خود را در زمینه حمل و نقل و سوخت جایگزین در نمایشگاه «گزینه های سوختی مبتکرانه» ارائه می دهند.

هر سال طیف گسترده ای از نوآوری های صنعت حمل و نقل و خودرو با هدف کاهش هزینه مصرف انرژی در این نمایشگاه ها ارائه می شود. نوآوری هایی مانند موتور سیکلتها و هواپیماهای الکتریکی، موتورهای سوخت هیدروژنی و نرم افزارهای رانندگی خودکار.

ایال روسنر، مدیر گردهمایی «گزینه های سوختی مبتکرانه» می گوید: «ما سعی می کنیم که به عنوان کاتالیزور به جهان خدمت کنیم تا وابستگی به نفت خام را کاهش دهیم. و در این فرآیند دوست داریم که اسرائیل را به قطب تکنولوژی جهان تبدیل کنیم. برای تحقق این آرزو ابزار زیادی در دست داریم و شرکای بسیاری در تمام جهان با ما همکاری می کنند. ما همه را اینجا دور هم جمع کرده ایم و سعی می کنیم که اینجا یکدیگر یاد بگیریم تا بتوانیم روزی استفاده از نفت خام و سوخت فسیلی را کنار بگذاریم.»

این رویداد سالانه، نظر هزاران بازدیدکننده و علاقمند به فناوریها و ابزارهای هوشمند برای رانندگی و سوخت جایگزین را به خود جلب کرده است.

برای مثال، یک موتور هیدوژنی برای استفاده در ماشین های الکتریکی که با آب و سدیم کار می کند، توسط محققان دانشگاهی در اسرائیل ساخته شده است.

الکس شختر، موسس و رئیس مرکز انرژیهای ترکیبی دانشگاه آرِیل می گوید: «ما سیستمی طراحی کرده ایم که برای ماشین های الکتریکی، سوخت هیدروژنی تولید می کند. این هیدروژن از واکنش شیمیایی حاصل و در صورت نیاز مصرف می شود. یعنی وقتی شما ماشین خود را روشن می کنید هیدروژن به جریان می افتد. و با جریان هیدروژن الکتریسیته حاصل می شود و باتری ماشین شما را بکار می اندازد. اما برتری این سیستم این است که برخلاف کپسول های هیدروژنی که هیدروژن را در حجم فشرده و با فشار بالا ذخیره میکند، عمل میکند.»

در این سیستم به جای حمل باتری های سنگین، مصرف کنندگان می توانند از سدیم و آب برای تولید انرژی برابر با بیست و دو کیلو باتری استفاده کنند.

الکس شختر می گوید: «مقدار انرژی ذخیره شده در یک کیلو از این مواد از نظر چگالی برابر است با ۲۸ کیلو باتری. پس به جای حمل یک باتری بزرگ می توانید کمی نمک مخصوص و کمی آب را با استفاده از یک پیل سوختی مخصوص این موتور برای بدست آوردن همان مقدار انرژی بکار ببرید.»

مثال دیگری اختراعات ارائه شده در این نمایشگاه، هواپیمای الکتریکی بدون سرنشین است که میتواند تعداد کمی مسافر را جا به جا کند.

مدیرعامل شرکت طراحی حمل و نقل هوایی ال تی دی می گوید: «فکر می کنم که زمان استفاده از نوعی دیگر حمل و نقل فرارسیده است. به نظر من هواپیماهای الکتریکی از این نوع هستند. آنچه پشت سر من می بینید یک مدل کوچک از هواپیماهای ماست. مقیاس کامل آن ۶ نفر ظرفیت خواهد داشت و می تواند هزار کیلومتر مسافت را با سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت طی کند. هزینه استفاده از آن در آینده با هزینه بلیط قطار یا خرج ماشین برای مردم برابر خواهد بود.»

در جهان امروز، کاهش هزینه حمل و نقل، کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش میزان گازهای گلخانه ای، چالش مهم پیش روی صنعت حمل و نقل و هدف نهایی این گردهمایی سالانه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات