شبیه سازی یک غار در فرانسه به کمک سامانه مختصات سه بعدی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شبیه سازی یک غار در فرانسه به کمک سامانه مختصات سه بعدی

مجموعه شبیه سازی شده غار لاسکو در فرانسه در اندازه اصلی این غار در حال ساخت است. از این غار دوران ماقبل تاریخ که در دوردون در جنوب غربی فرانسه واقع شده است به عنوان «کلیسای سیستین هنر ماقبل تاریخی» نام برده می شود.

این غار در سال ۱۹۴۰ کشف شد و مجموعه بدلی آن در روز ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) افتتاح خواهد شد.

شبیه سازی این غار به کمک فناوری موسوم به «ابر نقاط» سامانه مختصات سه بعدی ممکن شده است. نقاشیها و حجم غار شبیه سازی شده مشابه غار اصلی خواهد بود.

در این غار بدل، یک رشته امکانات تفریحی-آموزشی در معرض استفاده بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

دلفین ربا، از طراحان محل شبیه سازی شده غار لاسکو می گوید: «بررسی می کنیم که آیا تصویر درست در جایی که مد نظر ما است قرار گرفته است یا خیر. اینها مدلسازی هایی هستند که برای کنترل محل ویدئوپروژکتورها طراحی شده اند.»

یکی دیگر از جذابیتهای این غار شبیه سازی شده سینمای سه بعدی خواهد بود. فیلمی که قرار است در مورد گیاهان و حیوانات تاریخی در این محل به نمایش در آید همچنان در یک استودیوی تولید انیمیشن در حال ساخت است.

مهدی علوی، مدیر استودیوی تولید کننده این انیمیشن می گوید: «یک کمیته علمی بر تهیه انیمیشن نظارت داشت. تمام جزئیات را با کارشناسان مرور کردیم. در نتیجه به خوبی می توانیم با چشم انداز آن دوران آشنا شویم.»

در این غار شبیه سازی شده همچنین امکان تماشای سه بعدی غار با عینکهای ویژه وجود خواهد داشت. به این ترتیب بازدیدکنندگان خواهند توانست همانند یک بازی ویدئویی با آن آشنا شوند.

این مجموعه بخشی از غار لاسکو را که تاکنون در این مقیاس به نمایش در نیامده بود، در معرض دید عموم قرار می دهد. تنها چهره انسانی نقاشی شده بر روی دیوار غار لاسکو «صحنه مرد مرده» نام دارد. تصویری که ۲۰ هزار سال پیش نقاشی شده است.