آمادگی ناسا برای ماموریت «اسیریس رکس» و برداشت نمونه از سیارک بن نو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمادگی ناسا برای ماموریت «اسیریس رکس» و برداشت نمونه از سیارک بن نو

شمارش معکوس برای آغاز ماموریت «اسیریس رکس» (OSIRIS-REX) ناسا شروع شده است. هدف ماموریت سفر به سیارک «بن نو» در نزدیکی زمین و بازگردان نمونه است. پرتاب فضاپیما روز هشتم سپتامبر انجام می شود و قرار است سال ۲۰۱۸ به سیارک «بن نو» برسد. جیم گرین، مدیر بخش علوم سایره ای ناسا می گوید: «فهیمده ایم که این سیارک تاریک است. برنامه ما رفتن به آنجا، قرار گرفتن در مدار و بررسی دقیق این سیارک است . فضاپیما در برگشت نمونه هایی از سیارک می آورد.»

«اسیریس رکس» یک نمونه ۶۰ گرمی از سیارک می آورد که بزرگترین نمونه فضایی از ماموریت آپولو در دهه شصت و هفتاد میلادی است.

جفری گروسمن، یکی از دانشمندان این برنامه می گوید: «یکی از چیزهای شگفت انگیز اسیرس رکس این است که می تواند بسیاری از هدف های علوم سیاره ای ناسا را پوشش دهد. قرار است به سطح سیارک برویم، فرود نمی آییم ولی پنج ثانیه با آن تماس خواهیم داشت. نمونه ای می گیریم و در فضاپیما قرار می دهیم. پیش از بازگشت سفینه به زمین این کار سه بار انجام می شود. سفینه ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳ به زمین بر می گردد.»

این سفینه در سفر پنج ساله حماسی از زمین به فضا و برگشت، مرزهای علمی جدیدی را در می نوردد که به درک دانشمندان از شکل گیری سیارات و شروع زندگی کمک می کند. پژوهشگر ارشد برنامه می گوید: «امیدوارم نمونه ای بدست آوریم که تا به حال در مجموعه های ما نبوده است. دلیلش تاثیر جاذبه است. به همین دلیل نمونه در کپسولی به زمین آورده خواهد شد. تجربه بزرگی است. می دانیم که به نقطه ای مجهول می رویم. ولی امیدواریم گنجینه علمی با خود به همراه بیارویم.»

سفینه حدود دو سال در مدار سیارک می گردد تا علاوه بر نقشه برداری دقیق، بهترین محل برداشت نمونه را انتخاب کند. سه سال بعد نمونه با کپسول جدا شونده به زمین ارسال می شود.