Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

همکاری دانشگران اروپایی برای بررسی زیست بوم نواحی مجاور شمالگان

همکاری دانشگران اروپایی برای بررسی زیست بوم نواحی مجاور شمالگان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محققان اروپایی قصد دارند با انجام تحقیقات میان رشته ای به درک بهتری از تغییرات آب و هوایی در مناطق شمالگان و مجاور شمالگان برسند.

محققان اروپایی قصد دارند با انجام تحقیقات میان رشته ای به درک بهتری از تغییرات آب و هوایی در مناطق شمالگان و مجاور شمالگان برسند.

فصل گرم شدن هوا در نواحی مجاور مدار شمالگان زمانی بسیار ایده آل برای انجام تحقیقات در منطقه ای است که دمای هوا گاهی به ۴۵درجه سانتیگراد زیر صفر هم می رسد. محققان مشغول بررسی تعامل میان گیاهان نیمه قطبی و گرده افشانی های آنها هستند.

زیست شناسان در اینجا ساز و کاری اساسی را بررسی می کنند که گیاهان با استفاده از آن در این زیست بوم زنده می مانند. یکی از مکانیسمهای بقای گیاهان در این آب و هوا تنوع رنگ گلهای آنهاست چون حشرات گرده افشان به سمت این رنگها جذب می شوند.

هیروشی اس اشی، زیست شناس از دانشگاه تویاما می گوید: «در مناطقی دیگر که آب و هوای خیلی گرم یا سرد دارند، هر چه تعداد زنبورهای عسل بیشتر باشد، رنگهای گلها هم متنوع تر است: بنفش، صورتی، آبی، و بسیار رنگهای دیگر.اگر گرده افشان اصلی فقط مگس باشد، تنوع رنگ گلها محدودتر است: بیشتر سفید و زرد است.»

محققان می خواهند بدانند آيا این الگو در مناطق زیر مدار شمالگان هم برقرار است؟ آنها آناتومی حیوانات این منطقه و نیز رنگ گلها را با استفاده از طیف سنجی اپتیکی به دقت و از نزدیک بررسی می کنند.

هیروشی اس اشی می گوید: «تمام طبیعت اطراف ما تقریبا تحت تاثیر این تعامل بین گرده افشانها و گیاهان است. هر چه بیشتر درباره این همکاری طبیعی بدانیم، بهتر قادر خواهیم بود از این نوع محیط زیست حفاظت کنیم.»

مناطق قطبی، نیمه قطبی و نواحی مجاور جنوبگان (مناطق مجاور مدارهای جنوبگان) بسیار وسیع هستند و انجام تحقیقات علمی در این مناطق بسیار پرهزینه است. به همین دلیل هم دانشمندان باید بصورت گروهی دست به تحقیق و پژوهش بزنند.

دانشگران اروپایی هم از تابستان کوتاه اینجا بهره می برند تا گیاهان، تراکم حشرات گرده افشان و نحوه توزیع آنها را مورد مطالعه قرار دهند. تاکنون پژوهشهای گروهی مشابه در شمال کانادا و گرینلند هم انجام شده و قرار است در شمال سیبری نیز تحقیقاتی صورت بگیرد.

فردریک دالروم، متخصص اکوسیستم زمینی از دانشگاه استکهلم می گوید: «اکوسیستم شمالگان (نواحی پیرامون قطب شمال) بسیار ساده است و مشاهده فرایندهایی که در این اکوسیستم رخ می دهد کار سختی نیست. اکوسیستم نواحی مدیترانه ای یا شمالی خیلی پیچیده است و بررسی تاثیرات آب و هوایی در جنگلهای این مناطق دشوار است چون به سختی می توان معلوم کرد کدام فرآیندها بر کدام یک از گونه های مختلف تأثیر می گذارد.»

هدف محققان طرح تحقیقاتی اروپایی موسوم به «پولار-نت» هم این است که به رویکرد مشترکی برای بررسی محیط زیست چالش برانگیز برسند. ایستگاه علمی در آبیسکو در شمال سوئد هم بخشی از همین طرح است.

کیت دابلیو لارسون، متخصص بوم شناسی از دانشگاه «اومئو» سوئد که در ایستگاه پژوهشی آبیسکو کار می کند می گوید: «اینجا در ایستگاه پژوهشی آبیسکو محققی از دانمارک داریم و محقق دیگری از هلند که پروژهایشان مثلاً در آلاسکا یا در گرینلند یا در سیبری است و هر کاری را که ما اینجا انجام می دهیم، در آن ناحیه ها تکرار می کنند. اگر نتایجی که به دست می آورند مشابه باشند می توانیم بگوییم آن چه در اینجا رخ می دهد نماینده تمام نواحی مجاور مدار شمالگان است.»

محققان از رشته های مختلف علمی، خاکهای باتلاقی منحصربفرد را هم که فقط نیم متر بالاتر ازلایه منجمد دائمی زیرزمین در این منطقه قرار دارند، بررسی می کنند. محققان میزان گازهای متان و دی اکسید کربن و همچنین بخار آب را در این خاکها می سنجند تا بینند محیط زیست چه قدر کربن جذب کرده است.

پاتریک کریل، متخصص بیوشیمی از دانشگاه استکهلم می گوید: «در شمالگان، گرم شدن سریع رخ می دهد. تغییرات در هیدرولوژی و فصل رویش گیاهان رخ می دهد و همچنین در نحوه تجمع گیاهان. برای این که سهم انسان در این تغییرات را از عوامل دیگر جدا کنیم باید این تغییرات را خوب بشناسیم.»

بیش از یک دهه از بررسی جریان گاز در این خاکهای باتلاقی می گذرد. محققان امیدوارند که در آینده با همکاری های میان رشته ای به داده های مفیدتر درباره محیط زیست این مناطق دست یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان