Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

استفاده از اینترنت پرسرعت ماهواره ای برای تماشای مسابقات فوتبال

استفاده از اینترنت پرسرعت ماهواره ای برای تماشای مسابقات فوتبال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فقط رویدادهای مهم ورزشی نیستند که به پخش ماهواره ای دسترسی دارند.

آگهی

فقط رویدادهای مهم ورزشی نیستند که به پخش ماهواره ای دسترسی دارند. باشگاههای کوچک ورزشی هم می توانند با کمک اینترنت و فناوری های جدید مسابقات را بطور زنده برای مخاطبان خاص پخش کنند. در برنامه «فضا» در این باره بیشتر خواهیم دانست.

فناوری ای براساس اینترنت و ماهواره وجود دارد که به باشگاههای کوچک فوتبال هم اجازه می دهد مسابقات را بطور زنده برای تعداد محدودی از مخاطبان پخش کنند. در این برنامه فضا به ایتالیا آمده ایم تا از نزدیک با تجربه باشگاه فوتبال “کونئو” در این زمینه آشنا شویم. همچنین به ایستگاه مخابراتی یوتل ست در فرانسه می رویم تا درباره این فناوری بیشتر بدانیم.

تعداد تماشاچیان مسابقات باشگاه “کونئو” در شمال ایتالیا زیاد نیست. اما با کمک ارتباطات ماهواره ای، باشگاه کوچکی مثل این باشگاه هم امکان پخش زنده مسابقات را از طریق اینترنت ماهواره ای دارد.

این فناوری اروپایی توسط چندین شرکت و سازمان طراحی شده است. بودجه آن را آژانس فضایی اروپا تامین می کند. نمونه اولیه آن تا کنون در پرولیگ (لیگ حرفه ای) ایتالیا آزمایش شده است.

همین فناوری اکنون برای پخش بازیهای والیبال روی اینترنت هم به کار برده می شود.

مدیر بازاریابی باشگاه کونئو می گوید که استفاده از این فناوری کمک می کند که باشگاه بیشتر شناخته شود. خانم سیمونا راگوسا در این باره می گوید: «مسلما پخش زنده مسابقات با استفاده از این فناوری برای قهرمانی باشگاه “لیگ حرفه ای” اتفاق خوبی است. این لیگ مانند لیگهای سری A و B در ایتالیا طرفدار ندارد. این فناوری باعث می شود لیگ ما و باشگاه “کونئو” بین مردم، موسسه ها و حامیان مالی بیشتر دیده شود.»

مدیر بازاریابی باشگاه همچنین می گوید پخش زنده اینترنتی مسابقات باعث افزایش طرفداران باشگاه می شود: «تعداد هواداران ما در مقایسه با دیگر باشگاههای قهرمانی زیاد نیست. اما با استفاده از این فناوری، آن دسته از طرفداران ما که برای دیدن بازی ها به استادیوم نمی آیند، می توانند مسابقه را در خانه و یا روی تلفن همراه تماشا کنند.»

ایستگاه های مخابراتی تصاویر ورزشی را که از ماهواره می آید، دریافت می کنند. کرسیتیانو بنزی، مدیر شبکه ماهواره ای مخصوص رویدادها در ایتالیا می گوید: «اینجا ما سیگنالهایی را که از طریق ماهواره به خروجی های مختلف در اروپا ارسال می شود، دریافت می کنیم. سپس با استفاده از شبکه فیبر نوری آنها را به روی اینترنت می فرستیم.»

بازی های لیگ حرفه ای ایتالیا از شبکه موسوم به «اسپورت تیوب» بطور آنلاین روی اینترنت پخش می شود.

سیستم های جدید ماهواره ای از باند موسوم به Ka (کی ای) استفاده می کنند که امکان مخابره با پهنای باند گسترده تری را فراهم می کند و برای خدمات نمایش فیلم از طریق ماهواره ارزانتر تمام می شود. پهنای باند یکی از معیارهای اصلی برای مخابره تصاویر از طریق ماهواره است.

کریستیانو بنزی می گوید: «پهنای باند مخابره، دغدغه روزمره ماست. پهنای باند را می شود با جریان آب از شیر آب مقایسه کرد. اگر جریان آب کم باشد، اطلاعات را به صورت بیت به ماهواره می فرستیم. هر بیت یک واحد اطلاعات است. تماس تلفنی به چند هزار بیت در هر ثانیه نیاز دارد در حالی که تصاویر تلویزیونی با تفکیک بالا یا تصاویر رخدادهای ورزشی پیچیده تر است و نیاز به انتقال میلیونها و گاهی میلیاردها بیت اطلاعات، در هر ثانیه دارد.»

به غیر از فرستادن تصاویر تلویزیونی، از باند گسترده ماهواره برای اتصال به اینترنت نیز استفاده می شود. مثلا در اروپا هنوز مکانهایی وجود دارد که در آنها اتصال زمینی به اینترنت به صرفه و عملی نیست.

کریستیانو بنزی می گوید: «چرا برای دسترسی به اینترنت باید از ماهواره استفاده کرد؟ مزیت بزرگ ماهواره این است که تنها به ترمینال نیاز دارد که کار رمزگشا (دیکودر) را می کند و بسیار ارزان است و هر کجا بخواهید، می توانید به راه بیاندازید تا اتصالی با همان خصوصیات “ای دی اس ال” با اینترنت برقرار کنید. مزیت بزرگ ماهواره پوشش دهی آن است. همه جا سیگنال ماهواره را می توان دریافت کرد.»

این ماهواره به طور ثابت در مدار استوایی زمین قرار دارد یعنی مرتبا از مدارش روی خط استوا یک ناحیه مشخص از زمین را روی خط استوا تحت نظر دارد.

ژان لوک درودیل، مدیر عامل شاخه «یوتل ست» در فرانسه در این باره توضیح می دهد. وی درحالیکه توپ فوتبالی را نشان می دهد می گوید: «این توپ را زمین فرض کنید. ماهواره ۳۶۰۰۰ کیلومتر دورتر به دور زمین می گردد. می بینیم که وقتی زمین به دور خودش می چرخد سفینه هم با همان تندی دور زمین می گردد به این ترتیب ماهواره همواره از یک ناحیه روی زمین دیده می شود.»

یکی از گام های بعدی ایجاد قابلیت تفکیک فوق العاده زیاد تصویر، یا اولترا اچ دی است که می تواند تصاویر را با کیفیت سینمایی به نمایش بگذارد.

پهنای باند ماهواره و پوشش دهی گسترده کمک می کند بیننده بتواند برنامه ها را با همان کیفیت عالی ببیند.
ژان لوک درودیل در این باره می گوید: «استاندارد تلویزیونها در آینده، اولترا رزولوشن (تفکیک فوق العاده زیاد) خواهد بود. کیفیتش از تصاویر با قابلیت تفکیک بالا خیلی بیشتر است. تعداد پیکسلهایش چهار برابر است. هشت میلیون پیکسل دارد، اما تک تک پیکسلها کیفیت بهتر دارند.»

به کمک پیشرفت صنعت مخابرات و ماهواره، تماشاچی می تواند در آینده مسابقه ورزشی را طوری تماشا کند که انگار از استادیوم آن را می بیند.

آگهی

ژان لوک درودیل می گوید: «پیش بینی می کنیم که در آینده تعداد دوربین ها و نقاطی را که از آن تصویر برداری می کنیم ، بیشتر شود. مثلا دوربینی داشته باشیم که دیدگاه بازیکن را نشان دهد. با دوربین هایی که روی پیراهن بازیکنان نصب شود، تماشاچی می تواند خود بازی را واقعا تجربه کند و فقط به این اکتفا نمی شود که از دور بازی را ببیند. بلکه خواهد توانست وقایع بازی را ببیند و حس کند.»

باشگاه کوچکی مثل «کونئو» باید مدتی صبر کند تا بتواند از این انقلاب ویدئویی بهره ببرد. اما استفاده از ماهواره و اینترنت برای پوشش دادن به رویدادهای کوچک ورزشی، مخاطبان تازه ای را به خود جذب کرده است که می تواند در اروپا بالقوه به دویست میلیون نفر برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اینترنت ماهواره ای رایگان در افغانستان؛ فرصت یا تهدید؟

اینترنت ماهواره‌ای رایگان به زودی به افغانستان و عراق می‌رسد

اگزومارس؛ نحوه ضدعفونی کردن ابزاری که به سیاره سرخ فرستاده می شود