Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکر روباتیک جهت کمک به سالمندان

واکر روباتیک جهت کمک به سالمندان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چگونه می توان به افراد مسن کمک کرد تا راه خودشان را در محیطی جدید که برایشان ناشناخته است پیدا کنند؟ در موزه علوم ترنتو در شمال ایتالیا، ویتاریو

چگونه می توان به افراد مسن کمک کرد تا راه خودشان را در محیطی جدید که برایشان ناشناخته است پیدا کنند؟

در موزه علوم ترنتو در شمال ایتالیا، ویتاریو باسو ۹۱ ساله، در یک تجربه علمی غیر معمول شرکت کرده است. او به آزمایش یک واکر روباتیک می پردازد.

او می گوید: «این واکر روباتیک همانند یک سیستم جی.پی.اس می ماند. شبیه همان جی.پی.اسی که پسرم در ماشینش دارد. به راحتی من را راهنمایی می کند و کمک می کند که راهم را گم نکنم. مسیر درست را به من نشان می دهد و من بدون ترس می توانم راه بروم.»

این واکر بی سیم، اطلاعات مربوط به محیط اطراف کاربر را به دست می آورد تا او را در انتخاب هایش راهنمایی کند.

این دستگاه مجهز به حسگر، دوربین، سیستم تشخیص مانع و اجزای نرم افزاری است و هدف آن گسترش زندگی مستقل افراد مسن به خارج از خانه است.

السیو کلمبو، محقق کامپیوتر در دانشگاه ترنتو می گوید: «الگوریتم های داخلی تمام اطلاعات حسگرهای تعبیه شده درون واکر را دریافت می کنند و ضمن تحلیل این داده ها به ویتوریا و دیگر استفاده کنندگان مسیری را پیشنهاد می دهند که احتمال زمین خوردن را در برخورد با موانع کاهش می دهد. به عنوان مثال این سیستم تلاش می کند تا از موانع محیطی و یا برخورد با افرادی که متوجه حضور فرد مسن و واکرش نشده اند اجتناب ورزد.»

اما بخشهای مختلف این فناوری در کجا و چگونه توسعه یافته و ترکیب شدند؟

در دانشگاه ترنتو مهندسان مشغول مجهز کردن واکر به فناوریهای حسی و شناختی، همراه با ظاهری آسان جهت استفاده هستند. این راه حلها سپس توسط افراد داوطلب مورد آزمایش قرار می گیرند.

هربرت شوستر، یکی از این داوطلبان می گوید: «با استفاده از این دستگاه شما در پیاده رو و یا هنگام عبور از خیابان امنیت بیشتری خواهید داشت…فکر کنم دستگاه خوبی است و وقتی به مرحله تولید رسید و افراد مسن توانستند آن را بخرند یا با قیمتی مشخص آن را اجاره کنند فوق العاده خواهد بود.»

دانشمندان امیدوارند که بتوانند واکر روباتیک را با قیمتی کمتر از دو هزار یورو به بازار عرضه کنند.

مجهز کردن این دستگاه به فناوری پیشرفته کار آسانی نبوده و محققان برای دست یابی به آن از ترفندهایی خاص استفاده کرده اند.

لوییجی پالپولی، مهندس کامپیوتر در دانشگاه ترنتو می گوید: «ما تلاش کردیم که آن را به شکلی طراحی کنیم که مقرون به صرفه باشد. سیستم های هوشمند کار گذاشته شده، برنامه حسابگر قدرتمند ولی ارزانی دارند. این واکر همچنین می تواند با سیگنالهای بدون سیم سایر حسگرها و دوربین های محیط اطراف ارتباط بگیرد. این امر توانایی ما را در افزایش ظرفیت سیستم با قیمت ارزان افزایش می دهد. ما نباید به این واکر روباتیک، به عنوان جایگزینی برای پرستاران نگاه کنیم. این دستگاه تنها یک مکمل خواهد بود. به عنوان مثال می توانیم تصور کنیم که از این واکرها در خانه سالمندان استفاده شود. یک پرستار می تواند از دهها استفاده کننده این فناوری مراقبت کند.»

محققان می گویند این فناوری بین دو تا سه سال دیگر به بازار راه می یابد.

www.ict-dali.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان