Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گاز طبیعی مایع، سوخت پاک کشتیهای بزرگ باربری

گاز طبیعی مایع، سوخت پاک کشتیهای بزرگ باربری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا منابع گاز طبیعی در آینده سوخت موتورهای عظیم کشتی های بزرگ مسافربری و باربری را تأمین خواهد کرد؟ مزایا و معایب احتمالی چه خواهد بود؟ دانشمندان

آیا منابع گاز طبیعی در آینده سوخت موتورهای عظیم کشتی های بزرگ مسافربری و باربری را تأمین خواهد کرد؟ مزایا و معایب احتمالی چه خواهد بود؟ دانشمندان پروژه ای وابسته به اتحادیه اروپا در یک تأسیسات پژوهشی در کپنهاگ دانمارک موتوری برای کشتی ساخته اند که منحصر به فرد است. این موتور هم با سوخت دیزل کار می کند و هم با گاز طبیعی مایع و طوری طراحی شده تا گسیل گازهایی مثل دی اکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن را کاهش دهد.

دانشگران این پروژه موسوم به helios-fp7 می گویند که کار کردن با موتور تفاوت چندانی با موتورهای دیزل که معمولا در کشتی های دیگر به کار می رود، ندارد.

مایکل جانسون کرایگر، مهندس مکانیک این پروژه می گوید: «کارگردانان کشتی صفحه های نمایش دیگری در اتاق فرمان در اختیار دارند. تنها کار اضافه ای که باید انجام دهند این است که هر گاه لازم بود گاز را تحت فشار قرار دهند.»

پژوهشگران می گویند که بزرگترین چالش، ساخت قطعه های جدید با مواد نوین بود تا بتوان از ایمن بودن موتور اطمینان پیدا کرد.

مایکل جانسون کرایگر در مورد سیستم این موتور می گوید: «گاز، تحت فشار تقریبا سیصد اتمسفر قرار دارد. سیستم ما متشکل از لوله های درونی و بیرونی، دیواره دوجداره ای می سازد. لوله بیرونی مرتبا تخلیه می شود. شارِ گاز را هم مرتباً اندازه می گیریم. در نتیجه می توانیم تشخیص دهیم آیا در این سیستم نشت گاز وجود دارد یا نه.»

اما چگونه می توان دید که پس از تزریق سوخت، درون موتور چه رخ می دهد؟

یوهان فردریک هولت، مهندس اپتیک و لیزر که با این پروژه همکاری می کند، در پاسخ به این سوال می گوید: «با دوربینهای پرسرعت و آندوسکوپ توانستیم درون موتور را ببینیم. فرآیند ورود گاز طبیعی با فشار زیاد و احتراق آن با شمعهای دیزلی درون موتور را بهتر متوجه شدیم. این فهم بیشتر به ما امکان می دهد که زمانبندی و آراست هندسی انژکتور (تزریقگر)های مختلف را بهینه کنیم و بازدهی احتراق گاز را به بیشترین مقدار ممکن برسانیم.»

صاحبان کشتی تا کنون بیش از ۱۰۰ موتور از این نوع را برای تجهیز ناوگان هایشان خریده اند. خریداران اطمینان دارند که این سرمایه گذاری آنها در آخر برایشان سودآور خواهد بود زیرا مقررات محیط زیستی در بخش دریانوردی مرتباً سختتر می شود.

پیتر اندرسون، مدیریت کشتی شرکت حمل ونقل دریایی در اروپا می گوید: «باید چشم انداز درازمدت را ببینید. کشتی شما بین ۲۵ تا ۳۰ سال کار خواهد کرد و در این محیط زیست دیگر نمی توانید سوختهایی را به کار ببرید که گوگرد زیاد داشته باشد. وقتی این طور به مسئله نگاه کنید، می بینید که این راه حل به نفع هر دو طرف است.»

اینک پژوهشگران چشم به آینده دارند. فناوری لازم برای استفاده صددرصد از گاز طبیعی برای تامین سوخت موتور کشتیها به بلوغ رسیده است. چیزی که اینک باید فراهم شود، زیرساختهای لازم و مواجهه با واقعیتهای بازار سوخت است.

لارس جولیوسن، مسئول هماهنگ کننده پروژه اروپایی “هلیوس” می گوید: «به نظرم باید بررسی کنیم که آیا برای گاز طبیعی مایع سیستم های سوخت رسانی و انبارکردن در مقیاس بزرگ وجود دارد یا نه. اگر چنین باشد و منبع مطمئن سوخت و ساختار لازم را که ایمن و قابل اطمینان باشد در اختیار داشته باشید، مردم به سوی وضعیتی خواهند رفت که صددرصد از سوخت گازاستفاده کنند.»

۹۹ درصد ناوگان تجاری دنیا کشتی هایی هستند که با موتور دیزل کار می کنند و پژوهشگران باور دارند بازار بالقوه بزرگی برای کالای آنان وجود دارد.

www.helios-fp7.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان