Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش برای اثبات امواج گرانشی؛ زمینه ساز انقلابی در نجوم

تلاش برای اثبات امواج گرانشی؛ زمینه ساز انقلابی در نجوم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صد سال پیش، آلبرت اینشتین پیش بینی کرد که جهان ما باید مملو از چیزی به نام امواج گرانشی باشد اما ما همچنان از درستی فرضیه اینشتین بی اطلاعیم زیرا

آگهی

صد سال پیش، آلبرت اینشتین پیش بینی کرد که جهان ما باید مملو از چیزی به نام امواج گرانشی باشد اما ما همچنان از درستی فرضیه اینشتین بی اطلاعیم زیرا همچنان در جستجوی این امواج هستیم.

در برنامه این ماه به شهر هانوفر آلمان رفتیم تا ببینیم برخی از ماشینهای بسیار دقیق برای ثبت امواج گرانشی و مشاهده بهتر برخی از شدیدترین رخدادها همچون برخورد سیاهچاله ها و یا پیدایش کهکشانها در عالم چگونه ساخته می شوند.

امواج گرانشی گریزان و بسیار ضعیفند. در نتیجه دستگاههایی که برای ثبت آنها طراحی شده بسیار بزرگ و حساس هستند.

امواج گرانشی در ساخت فضا و زمان موجود هستند و می توانند به محققان اطلاعات زیادی در مورد پدیده های رمزآمیز همچون سیاهچاله ها بدهند.

یک دستگاه آزمایشی در شهر هانوفر آلمان تفاوت نسبی طول بین دو پرتوی لیزری را اندازه می گیرد. در صورت وجود موج گرانشی دو پرتو لیزری به اندازه ای کم اما قابل اندازه گیری از حالت خود خارج می شوند.

پروژه تحقیقاتی مرتبط دیگر با امواج گرانشی، رهیاب لیسا، اکتشافگر آژانس فضایی اروپا نام دارد که هیچ شباهتی به کاوشگرهای فضایی که تاکنون به فضا رفته اند ندارد.

رهیاب لیسا همانطور که از نامش مشخص است مسیر را نشان می دهد. این کاوشگر در عمل به اندازه گیری امواج گرانشی نخواهد پرداخت.

با میلیونها منبع بالقوه در سراسر جهان، بسیاری انتظار دارند که اگر ما بتوان امواج گرانشی را مشاهده کرد، این بمنزله انقلابی در نجوم خواهد بود.

امواج گرانشی نجوم می توانند تصور انسان درباره جهان هستی از سیاهچاله ها گرفته تا انفجار بزرگ یا بیگ بنگ را برای همیشه تغییر دهند.

برای آشنایی بیشتر با دو پروژه تحقیقاتی اثبات امواج گرانشی می توانید بر روی ویدئوی این برنامه کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانش‌آموزان ایرانی به مقام نخست المپیاد جهانی نجوم دست یافتند

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین