Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ارتعاشات صوتی در خدمت شناخت اختلالات در ماشین آلات

ارتعاشات صوتی در خدمت شناخت اختلالات در ماشین آلات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتعاشات صوتی تولید مزاحمت می کنند، اما اگر به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند می توانند جزئیات مهمی درمورد وضعیت ماشین آلات و منبع ارتعاشات صوتی شان را نشان دهند.
این موضوع یکی از اهداف یک پروژه تحقیقات اروپایی در تورین ایتالیا است که در این برنامه «جهان آینده» می بینیم.

هدف یک پروژه تحقیقات اروپایی در تورین، فهم صدای ماشین آلات است. ایده اصلی این است که از خراب شدن ماشین ها جلوگیری کنیم. مشکل اصلی شناخت تمام اسرار ارتعاشات مکانیکی است. الساندرو زانیلا در این باره می گوید: «ارتعاشات صوتی به چرخش موتورها، قطعات در حال حرکت و چیزهایی شبیه به آنها مربوط است. آنها نشانه های یک ماشین هستند. ما بوسیله آنها می توانیم وضعیت ماشین آلات را تشخیص بدهیم. وقتی صداهای خاصی شنیده می شود می تواند نشانه ای از احتمال
خراب شدن ماشین آلات باشد.»

یک بلبرینگ آنقدر می چرخد تا در نهایت شکسته شود اما میتوان به کمک شبکه ای از حس گرها و استفاده از انرژی جنبشی خود گردان آن، اختلال را قبل از شکسته شدن بلبرینگ تشخیص داد.

نمودارهای بدست آمده از تحلیل ارتعاشات همانند نوار قلب خوانده می شوند. آنها سیستم پیچیده ای از الگوریتم ها هستند که اطلاعات بسیار دقیق در مورد وضعیت دستگاهها ارائه می کنند.

سخت افزارها برای چک کردن سیستم، بین شبکه حسگرها و واحد مرکزی قرار داده می شود که پیچیدگی داده های جمع آوری شده را کاهش می دهد و آنها را به سروری می فرستد که تنها داده های مهم با ویژگی ای بخصوص را نمایش می دهد.

میهای مارین پریانو محقق علوم کامپیوتر می گوید: «داده های بسیاری وجود دارد که آنها را با روشهای پیچیده ای از نظر زمان و فراوانی شان چک می کنیم. بعد فقط ویژگی هایی که می تواند نقاط نقص یا عیب دستگاه باشد را به سیستم مرکزی برای استخراج می فرستیم. ما برای اینکه بتوانیم بر هر قطعه از تجهیزات در کارخانه ها و سایت های صنعتی نظارت کنیم، هر روز بیشتر به این سیستم هوشمند تکیه می کنیم. این کار در مقیاس بی سابقه ای در حال انجام است و از نظر هزینه هم مقرون به صرفه است.»

ماشین آلات ایمن تر برای تولید محصولات با کیفیت تر لازم اند. راه دستیابی به این هدف بوسیله تحلیل ارتعاشات، باز شده و در آینده پیشرفت های بیشتری خواهد داشت. دست یابی به این هدف از راههای مختلفی ممکن است.

پل هاوینگا پول هوینگا می گوید: «ارتعاشات صوتی در همه جا وجود دارند. آنها در هواپیماها، هلی کوپتر ها، ماشین الات و قطارها وجود دارند. ارتعاشات همچنین تصویری از کیفیت و وضعیت ماشین آلات بدست می دهند که آیا در حال خراب شدن هستند یا خیر. در سال های آینده خواهیم دید که تکنولوژی ارتعاشی در قطارها و برای نظارت بر ایمنی مسافران استفاده خواهند شد و از آن حتی می توان برای مراقبت از هواپیماها هم استفاده کرد. همچنین می توان از این تکنولوژی در کارخانه ها و برای درست کار کردن ماشین آلات نیز استفاده کرد.»

www.wibrate.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان