Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

نگاهی به تازه ترین مدلِ روبات های پرنده

نگاهی به تازه ترین مدلِ روبات های پرنده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این هواگرد بدون سرنشین مجهز به چهار چرخانه یا روتور توسط یک گروه پژوهشی اروپایی طراحی و ساخته شده است که به صورت تخصصی در مورد روبات های پرنده تحقیق می کند.

کوستاس آلکیس، متخصص ساخت سامانه کنترل پرواز خودکار در موسسه تحقیقات تکنولوژی فدرال سوئیس، یکی از اعضای این گروه است. او در مورد این روبات می گوید: «اینجا به اصطلاح مغز روبات است. حسگر ها یا همان سنسور ها به طور مستقیم به ملخ ها متصل اند و لحظه به لحظه، اطلاعات لازم را برای کنترل و هدایت روبات دریافت و محاسبه می کنند.»

این روبات مجهز به دوربین سه بعدی ست و می تواند به راحتی موانع پیش رو خود را تشخیص دهد.

یانوش نیکولیک، متخصص روبات های پرنده در موسسه تحقیقات تکنولوژی فدرال سوئیس می گوید: «این دستگاه می تواند سرعت حرکت خود را تشخیص دهد و همواره موقعیت خود در فضا را تعیین و بازیابد. برای این منظور، چند دوربین مجهز به لامپ های پرقدرت ال. ئی. دی و یک دستگاه جهت یاب کوچک بر روی آن نصب شده است. و اگر به هر دلیلی جا به جا شود می تواند موقعیت اولیه خود را بازیابد.»

یکی از موارد مورد استفاده اینگونه روبات ها در مکان های صعب العبور یا خطرناک است از جمله برای بازرسی هواکش های بزرگ کارخانه ها. یانوش نیکولیک در این مورد می گوید: «در حال حاضر، برای بازرسی چنین مکانی، باید فعالیت کارخانه را به حالت تعلیق درآورد و بازرسان را به محل اعزام کرد که در بسیاری از اوقات عملیات خطرناکی ست. اما استفاده از اینگونه پهپاد ها که به دوربین سه بعدی نیز مجهز است می تواند بازرسی را بسیار ساده و کم خطر کند.»

نمونه هایی از اینگونه روبات ها موجود است که با اندکی تغییر در طراحی توانایی جا به جایی اشیاء کوچک را نیز دارند.

روبرتو نالدی، استادیار دانشگاه بولونیا و متخصص سامانه کنترل خودکار روبات ها می گوید: «استفاده از این روبات بسیار ساده است. با فشار یک دگمه می توان آن را در جهت های مختلف هدایت کرد. سامانه هدایت خودکار آن حتا به آنهایی که تجربه کمی در این زمینه دارند امکان استفاده از آن را می دهد. تقریبا به سادگی یک بازی کامپیوتری ست.»

لورنزو مارکونی استاد دانشگاه بولونیا و از طراحان سامانه کنترل خودکار روبات می گوید: «دو چالش اصلی در مورد اینگونه از روبات ها مطرح بود. نخست اینکه آن ها باید بتوانند در مکان های ناشناخته حرکت کنند، پس در درجه اول، نیاز به ساخت حسگرهای قوی و ویژه اینگونه مکان ها بود. دیگر اینکه باید سامانه ای طراحی و ساخته می شد که بتواند هم قابلیت هدایت خودکار در زمان پرواز داشته باشد و هم با فضای اطراف خود به ویژه در مکان های ناشناخته ارتباط برقرار کند.»

بی تردید، در سال های پیش رو اینگونه روبات ها نقش موثری در افزایش خودکارسازی صنایع خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان