Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پارچه های ضد بمب

پارچه های ضد بمب
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امنیت هوایی، دغدغه جهانی است.

چگونه پژوهشگران اروپایی به کمک پارچه ها درصدد پیشگیری از فجایع مربوط بمب گذاری ها هستند؟

در بریتانیا، یک مرکز تحقیقاتی فعالیت خود را به آزمایش بر روی مواد منفجره متمرکز کرده است که در نوع خود آزمایشی منحصر بفرد به حساب می آید.

دوناتو زانگایی، هماهنگ کننده و برنامه ریز پروژه کیسه پرواز در مورد آزمایش مذکور می گوید: “در این آزمایش می خواهیم میزان کارایی اولین نمونه کیسه را بررسی کنیم که شامل انفجار، تکه تکه شدن محتوای داخل آن و همنیطور انتشار گازهای ناشی از انفجار است.”

برای این منظور، پژوهشگران محفظه ای پارچه ای طراحی کرده اند تا از طریق آن، از پیامدهای انفجار بمبهای کوچک جاسازی شده در چمدانها پیشگیری کنند.

جیم وارن، مهندس انفجار می گوید: “در اینجا یک نمونه چمدانی داریم که بطور معمول مردم برای گذراندن تعطیلات آن را با خود می برند و اغلب پر است از لباس و چیزهای دیگر. درون این چمدان ما یک ماده منفجره جاسازی کرده ایم، شبیه آنچه در روزهای گذشته، فرودگاههای بسیاری را در معرض تهدید قرار داده بود. ما آن را در داخل محفظه قرار می دهیم.

نخستین انفجار آزمایشی، نمونه کیسه طراحی شده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

دوناتو زانگای در توضیح طراحی این کیسه می گوید: “محفظه مورد آزمایش از ترکیبی از لایه های مختلف منسوجات فنی تهیه شده است که هریک ویژگی خاص خود را داراست. برخی پارچه ها در مکان های مختلفی قرار داده شده اند تا در جریان انفجار، در برابر نفوذ تکه های در حال پرتاب، مقاومت داشته باشند. برخی دیگر از پارچه ها طوری طراحی شده اند که بتواند بدون پاره شدن، تغییر شکل دهند. علاوه بر این، یک پوشش داخلی تهیه کرده ایم برای برآورده ساختن دو منظور: اول برای نگهداری و حفظ گازهای تولید شده در جریان انفجار و دوم برای تقویت مقاومت کل سازه، به طوری که این پوشش، ترکیبی از لایه های انعطاف پذیر را در داخله محفظه فراهم سازد.”

پس از انفجار ازمایشی، چمدانهای آسیب دیده را خارج می کنیم و جای آنها را با چمدانهای جدید پر می کنیم و آماده می شویم برای انفجار دوم. میزان انفجار در دومین آزمایش، 50 درجه افزایش می یابد.

تارد گوستافسون، مهندس شهرساز و مدیر تحقیق و توسعه سازه های ترکیبی آنچه در جریان انفجار روی می دهدرا توصیف می کند: “انفجار در داخل چمدان روی می دهد و تمام محتوای محفظه به بالا پرتاب می شود. و پس از آن، فشار گاز ناشی از انفجار را داریم که در محفظه باد تولید می کند. و بعد چمدانها در محفظه به پایین می افتد. و فشار هوا که در محفظه به سمت بالا بود حالا فروکش می کند. و آتش سوزی کوچکی در محفظه روی می دهد و همینطور کمی دود که ازلای زیب بیرون به بیرون منتشر می شود. از آنجایی که داخل محفظه اکسیژنی وجود ندارد، مدت آتش سوزی بسیار کوتاه خواهد بود. پس در هرحال چمدان برای مدت طولانی نمی سوزد.

هنوز یک آزمایش قوی تری را پیش رو داریم که آخرین مرحله آزمایش ماست.

در آشیانه هواپیماهای شکاری در فرودگاه اولبیا واقع در ایتالیا، یک محفظه مشابه ای در یک هواپیمای تجاری نصب شده است.

تارد گوستافسون درباره این محفظه توضیح می دهد: “من سعی دارم کیسه را با این هواپیمای ایرباس 319 منطبق سازم تا ببینم به شویه درستی عمل می کند یا نه.“پ

دانشمندان درصدد آن هستند که بفهمند بطور معمول در جریان انفجار چه بر سر چمدانها می آید. همانطور که دوناتو زانگایی می گوید:“این واقعا همان چیزی است که این پروژه تحقیقاتی در پی کشف آن است. ما واقعا می خواستیم یک نمونه اولیه از این کیسه را تولید کنیم تا امکان آزمایش آن را برای خطوط هوایی فراهم سازد. بنابراین ما نمونه ای کامل و تمام عیار از آن را تولید کرده و مورد آزمایش قرار دادیم و دریافتیم که واقعا برای خطوط هوایی وسیله مفیدی است، که البته می تواند به همراه چمدانها بار زده شود و از سوی دیگر به راحتی قابل استفاده بوده و نیازی به مهارت خاصی ندارد.”

شرکتهای هوایی، مصرف کننده نهایی این محفظه های پارچه ای هستند و کارکنان محلی در تولید و بهبود آن نقش اصلی را بر عهده دارند تنها به یک دلیل و منظور:

فابیو کارونتی، مهندس آموزش و کیفیت بر اهمیت امنیت هوایی در پروازهای تجاری اذعان دارد و می گوید: “ما کمک می کنیم تا این محفظه بهتر شود. چرا که برای تضمین امنیت پروازها می خواهیم انتخابهای بهتری در اختیار مسافران قرار دهیم.”

آخرین مرحله آزمایش را پی می گیریم. تمام آنچه در آزمایش اول انجام شده بود اینجا دوبرابر سخت تر خواهد بود. پژوهشگران در نزدیکی مخزن جای می گیرند و دوربین علمی ثبت تمامی جزئیات را نیز آماده می کنند.

همانطور که جیم وارن، مهندس پرواز می گوید، بدیهی است که هدف این نیست تا از پیامدها و تلفات بزرگترین انفجاری که در یک چمدان ممکن است روی دهد، پیشگیری شود. 20 کیلو مواد منفجره کافی است تا کل فرودگاه و ساختمان های مسکونی اطراف را تخریب کند. باید برنامه خود را با آنچه ممکن است در عمل روی دهد منطبق کنیم. باید دید که در برابر چه وزنی از مواد منفجره می خواهیم محافظت کنیم؟ در انفجار لاکربی، وزن بسته قابل انفجاری که به داخل هواپیمای بوئینگ 747 حمل شد، کمتر از نیم کیلو بوده است و بسته های پستی دریافتی دی اچ ال هم کمتر از چند صد گرم وزن داشته اند. به نظر می رسد که این محفظه قادر است در مقابل انفجارهای این چنینی محافظت کند.

آزمایش محفظه های پارچه ای ضد بمب موفقیت آمیز است و به گفته دانشمندان آزمایش مذکور اولین گامی است که نقش پارچه های ضد بمب را در فراهم ساختن امنیت پروازها تایید می کند.

www.fly-bag.net

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان