Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟

پناهجویان در آلمان
پناهجویان در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وقتی اردینا لاکا این روزها به خرید مواد غذایی در ایشسفیلد می‌رود، دیگر برای سیب‌زمینی‌ها، تخم‌مرغ‌ها و ماهی‌هایش پول نقد نمی‌پردازد و کارت پرداخت ویژه ای را که فقط برای پناهجویان است، از کیفش بیرون می‌آورد و برای خرید از آن استفاده می‌کند.

آگهی

لاکا ۴۵ ساله به همراه همسر و سه فرزندش از آلبانی آمده و سپتامبر گذشته به آلمان درخواست پناهندگی داد. این خانواده در شهرستان ایشسفیلد در ایالت تورینگن در شرق آلمان زندگی می کنند و یکی از اولین کسانی در این کشور بوده اند که نیمی از مزایای دولتی خود را در قالب کارت‌های اعتباری دریافت می‌کنند.

لاکا در این خصوص به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «با نیمی از پولی که در کارت است، می‌توانم مواد غذایی بخرم و با نصف دیگر (به صورت نقدی) می‌توانم از هر مغازه‌ای هر آنچه برای خود و فرزندانم نیاز دارم، بخرم.»

بر اساس قانون جدید که ماه گذشته توسط پارلمان تصویب شد، به پناهجویان کارت اعتباری داده می‌شود که در آن حقوق آنها واریز شده و می‌توانند از فروشگاه‌های محلی برای خرید مواد مورد نیاز خود استفاده کنند. این کارت امکان محدودی برای دریافت پول نقد از دستگاه‌های خودپرداز دارد و همچنین امکان انتقال آن به خارج از آلمان نیز وجود ندارد. هدف از این کار این است که از ارسال پول پناهجویان به خانواده و دوستانشان در خارج از کشور و همچنین قاچاقچیان جلوگیری شود.

گروه‌های حامی مهاجران از مقررات جدید را تبعیض‌آمیز خوانده‌اند  به‌ویژه که این مقررات در کشوری اجرا می‌شود که هنوز نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر پول‌محورتر است و برخی از کسب‌وکارها، به‌ویژه رستوران‌ها، حتی پرداخت‌های کارتی را نمی‌پذیرند.

ویکی جودیث از موسسه حامی پناهجویان پرو اسیل می‌گوید: «آنها از جنگ و شکنجه فرار می‌کنند و حالا این جا به آنها کارت‌های مخصوصی داده می‌شود که پناهجویان را از دیگر متمایز می‌سازد و احتمالا به طرد شدن بیشتر آنها می‌انجامد.»

جودیث در ادامه می‌گوید: «کاملا واضح است که وقتی کسی از جنگ داخلی و آزار و اذیت فرار کرده و به اینجا آمده با محدودیت دریافت پول نقد و یا کارت اعتباری مخصوص مهاجران از تصمیم خود منصرف نمی‌شود تنها باعث خواهد شد احساس تبعیض برای آنها پدید آید.»

آلمان ماه‌هاست که تلاش می‌کند مهاجرت را متوقف کند و این اقدام اخیر تنها چند هفته قبل از انتخابات اتحادیه اروپا که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود صورت گرفته است. اقداماتی که بخشی از آن با هدف مقابله و گرفتن بهانه از گروه‌های دست راست افراطی صورت گرفته است. گروه‌هایی که با دستاویز قرار دادن مسائل مربوط به پناهجویان و مهاجران، مشکلات کشور را متوجه آنها و سیاست‌های مربوطه می‌دانند.

حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان یا AfD دقیقا یکی از همین جریان‌ها است و انتظار می‌رود این حزب ضد مهاجر در مقایسه با ۱۰.۳ درصدی که در آخرین انتخابات فدرال در سال ۲۰۲۱ به دست آورد، دستاوردهای قابل توجهی داشته باشد.

نگرش نسبت به مهاجرت در آلمان سخت تر شده زیرا افزایش چشمگیر تعداد مهاجران از اوکراین، خاورمیانه و کشورهای آفریقایی باعث شده تا مقام‌های محلی برای یافتن مسکن برای این افراد با مشکل رو به رو شوند.

تعداد افراد متقاضی پناهندگی در آلمان در سال گذشته به بیش از ۳۵۰ هزار نفر افزایش یافت که در مقایسه با سال قبل بیش از ۵۰ درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین تعداد پناهجویان از سوریه و پس از آن ترک‌ها و افغان‌ها هستند.

در ژانویه، نمایندگان پارلمان آلمان قانونی را تصویب کردند که هدف آن تسهیل اخراج پناهجویانی بود که درخواست آنها رد شده است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان بارها گفته است که مقامات باید سرعت اخراج را افزایش دهند. آلمان، مانند چندین کشور اروپایی دیگر، شروع به طبقه‌بندی برخی از کشورها مانند مولداوی و گرجستان به عنوان «کشورهای مبدأ امن» کرده  به این معنی که پناهجویانی که از آن کشورها می‌آیند سریع‌تر از گذشته درخواست پناهندگی آنها رد و اخراج می‌شوند.

ایشسفیلد، جایی که لاکا و خانواده اش در حالی که درخواست پناهندگی آنها در حال بررسی است، زندگی می کنند، یکی از اولین جاهایی بود که کارت‌های پرداخت را معرفی کرد که شبیه به کارت‌های اعتباری هستند. این شهر کوچک در ماه دسامبر شروع به تحویل آنها به پناهجویان کرد.

این قانون به مقامات محلی اجازه می دهد تا در مورد معافیت‌ها و مقدار پول نقدی که پناهجویان می‌توانند داشته باشند تصمیم بگیرند. ایشسفیلد تصمیم گرفت حدود ۵۰ درصد از مزایای ماهانه را برای پناهجویان به صورت نقدی پرداخت کند و نیمی دیگر از کارت‌های پرداخت استفاده شود.

در حالی که لاکا هیچ مشکلی با تغییرات ندارد، مقام‌های این شهرستان می گویند که برخی از مهاجران کارت‌های جدید را دوست ندارند.

آگهی

توماس دریلینگ، که یک پناهگاه محلی برای پناهجویان را اداره می‌کند در این خصوص می‌گوید: «ما ملیت‌های زیادی داریم که با پول نقد بزرگ شده‌اند، آنها نمی‌دانند چگونه با کارت پرداخت کنند.» با این حال، او از سیستم جدید حمایت می‌کند زیرا فکر می‌کند که داشتن پول نقد کمتر، انگیزه‌ای برای مهاجران ایجاد خواهد کرد تا کار پیدا کنند.

جهاد عموری، یک پناهجوی ۲۰ ساله اهل دمشق، سوریه می‌گوید که بسیاری از فروشگاه‌ها کارت مخصوص او را نپذیرفته‌اند و آنهایی هم که این کارت را می‌پذیرند از محل زندگی او دور هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دریلینگ می‌گوید بر اساس آمارها از حدود ۴۰۰ پناهجویی که قرار بود کارت‌های پرداخت را در ماه دسامبر دریافت کنند، بیش از ۵۰ نفر به کارت «نه» گفتند و آلمان را ترک کردند که بیشتر آنها شهروندان مقدونیه شمالی و گرجستان بودند. ۴۰ نفر دیگر نیز در این مدت کار پیدا کرده اند و دیگر حقوق رفاهی دولتی دریافت نمی‌کنند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد

طرح «حزب مردم اروپا» برای بحران مهاجرت: انتقال تمام پناهجویان به کشور ثالث امن تا زمان تعیین تکلیف

محدودیت‌های جدید دولت آلمان در قبال پناهجویان؛ آیا «فرهنگ استقبال» مرکل به تاریخ می‌پیوندد؟