قطر گیت؛ معاون رئیس پارلمان اروپا به اتهام دریافت رشوه برکنار شد

اوا کایلی، معاون رئیس پارلمان اروپا که برکنار شد
اوا کایلی، معاون رئیس پارلمان اروپا که برکنار شد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوا کایلی، معاون رئیس پارلمان اروپا روز سه شنبه ۱۳ دسامبر در پی رسوایی مالی، موسوم به «قطر گیت» برکنار شد.

آگهی

اوا کایلی، معاون رئیس پارلمان اروپا روز سه شنبه ۱۳ دسامبر در پی رسوایی مالی، موسوم به «قطر گیت» برکنار شد. خانم کایلی و ۳ نفر دیگر در بلژیک به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده پلیس در مورد رشوه‌هایی که رد پای قطر، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در آن دیده می‌شود، بازداشت شدند.

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا روز دوشنبه از آغاز «تحقیقات داخلی» در پارلمان اروپا خبر داده بود.

قاضی بلژیکی روز چهارشنبه درباره اینکه آیا خانم کایلی و ۳ متهم دیگر را همچنان در بازداشت نگه دارد یا خیر، تصمیم خواهد گرفت. از آنجا که خانم کایلی بازداشت شده است، نشان می‌دهد که او دیگر مصونیت پارلمانی ندارد.

در همین زمینه وکیل خانم کایلی در نخستین واکنش پس از متهم شدن موکلش به دریافت رشوه، اعلام کرد که او بی گناه است و «هیچ ارتباطی» با رشوه‌هایی که «قطر» میزبان جام جهانی به سیاستمداران اتحادیه اروپا داده بود، ندارد.

بنا به گفته دادستان بلژیک، ۶۰۰ هزار یورو در خانه یکی از مظنونان، ۱۵۰ هزار یورو در آپارتمان متعلق به یک نماینده پارلمان اروپا و چند صد هزار یورو در یک چمدان در اتاق هتلی کشف و ضبط شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منبع قضایی خود در بلژیک نوشت که بازرسان بر این باورند که افرادی از قطر با هدف تحت سلطه درآوردن سیاستگذاری ها در پارلمان اروپا، مبلغ قابل توجهی به سیاستمداران اروپایی پرداخت کرده‌اند.

اوا کایلی پیشتر از قطر به عنوان یکی از «پیشگامان حقوق کار» نام برده بود. این در حالی است که گزارش‌های زیادی مبنی بر سوءاستفاده از کارگرانی که در ساخت ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نقش داشتند، منتشر شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قطر هرگونه دخالت در رسوایی مالی در پارلمان اروپا را رد کرده است. با این حال روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا از ضرورت بررسی بیشتر پیشنهاد لغو روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان قطر خبر داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش یکی از کشورهای منطقۀ خلیج فارس برای نفوذ در پارلمان اروپا؛ ۴ مظنون بازداشت شدند

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟