Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش یکی از کشورهای منطقۀ خلیج فارس برای نفوذ در پارلمان اروپا؛ ۴ مظنون بازداشت شدند

JOHANNA LEGUERRE
JOHANNA LEGUERRE Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازرسان پلیس برای چندین ماه مظنون بودند که یک کشور واقع در منطقۀ خلیج فارس در تلاش است از طریق «پرداخت مبالغ هنگفتی پول یا ارائه هدایای بزرگ» به افرادی که «موقعیت سیاسی یا استراتژیک مهمی دارند» بر تصمیمات پارلمان اروپا تاثیر بگذارد.

آگهی

دادستان فدرال بلژیک عصر جمعه اعلام کرد در چهارچوب تحقیقاتی که با هدف مبارزه با فساد و پولشویی آغاز شده، ۴ نفر را که تلاش داشتند امکان نفوذ یکی از کشورهای منطقۀ خلیج فارس در پارلمان اروپا را فراهم کنند، بازداشت کرده‌اند.

بر اساس بیانیه دادستان فدرال، پلیس بلژیک در جریان بازرسی‌های بامداد جمعه از ۱۶ ملک در بروکسل، مبلغ ۶۰۰ هزار یورو پول نقد به همراه چند دستگاه رایانه و تلفن همراه کشف و ضبط کرده که گمان می‌رود از این امکانات برای به نتیجه رسیدن تلاش‌ها و «خرید نفوذ» استفاده می‌شده است.

هنوز هویت این مظنونان اعلام نشده و در بیانیه دادستان فدرال نیز تنها ذکر شده که آنها بین ۳۵ تا ۴۵ سال سن دارند و تحت بازجویی هستند.

بیانیه همچنین اعلام می‌دارد که بازرسان پلیس برای چندین ماه مظنون بودند که یک کشور واقع در منطقۀ خلیج فارس در تلاش است از طریق «پرداخت مبالغ هنگفتی پول یا ارائه هدایای بزرگ» به افرادی که «موقعیت سیاسی یا استراتژیک مهمی دارند» بر تصمیمات پارلمان اروپا تاثیر بگذارد.

نام این کشور نیز اعلام نشده؛ با این وجود رسانه‌های بلژیکی ادعا می‌کنند که منظور دادستان فدرال، کشور قطر بوده است.

به نوشتۀ آنها قطر، کشور غنی از گاز و نفت که در حال حاضر میزبان جام جهانی است، پول و هدایای قابل توجهی را در تلاش برای تغییر تصمیمات پارلمان اروپا صرف کرده است.

رسانه‌های بلژیکی همچنین ادعا می‌کنند که همه مظنونان این پرونده شهروندان ایتالیا هستند و در یک سازمان غیردولتی حقوق بشری فعال بودند. 

این افراد بطور ویژه تلاش داشتند که از مسیر دستیاران پارلمانی، بر رأی و نظر نمایندگان تاثیر بگذارند و به همین دلیل نیز پلیس خانه‌های چهار تن از دستیاران پارلمانی نزدیک به گروه سوسیالیست همچنین یکی از دستیاران نزدیک به حزب راست میانۀ «مردم اروپا» را بازرسی کرده است.

پارلمان اروپا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «مثل همیشه، به طور کامل با مقامات ملی و مسئول در این پرونده همکاری خواهد کرد».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس‌لرزه‌های «قطرگیت»؛ رئیس پارلمان اروپا از آغاز «اصلاحات گسترده» خبر داد

قطر گیت؛ معاون رئیس پارلمان اروپا به اتهام دریافت رشوه برکنار شد

رسوایی در پارلمان اروپا؛ «نقشه افراد بدخواه که با حکومت‌های خودکامه در ارتباط بودند شکست خورد»