رسوایی در پارلمان اروپا؛ «نقشه افراد بدخواه که با حکومت‌های خودکامه در ارتباط بودند شکست خورد»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا
روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا   -  کپی رایت  AP Photo

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا در پی رسوایی مالی یک نماینده این پارلمان، با بیان اینکه دموکراسی اروپایی مورد «حمله» قرار گرفته است، از آغاز «تحقیقات داخلی» در پارلمان اروپا خبر داد.

اوا کایلی، معاون رئيس پارلمان اروپا و یکی از مدافعان سرشناس قطر و ۳ نفر دیگر روز یک‌شنبه ۱۱ دسامبر در چارچوب تحقیقات در مورد پرداخت‌های مهم پولی که رد پای قطر، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در آن دیده می‌شود، بازداشت شدند.

خانم متسولا روز دوشنبه که بسیار متأثر شده بود، این اتفاق را از «بدترین» روزهای کاری خود عنوان کرد. با این حال او گفت که مطمئن است که پارلمان اروپا از این بحران قوی‌تر بیرون خواهد آمد.

رئیس پارلمان اروپا در ادامه گفت: «این افراد بدخواه که با کشورهای ثالث خودکامه مرتبط هستند، ظاهراً از سازمان‌های غیردولتی، اتحادیه‌ها، افراد، مشاوران و نمایندگان پارلمان اروپا به‌عنوان سلاحی با هدف تحت سلطه درآوردن سیاستگذاری ما استفاده کرده‌اند. نقشه‌های بدخواهانه آنها شکست خورده است.»

خانم متسولا در ادامه وعده داد که پارلمان اروپا یک روند اصلاحی را آغاز خواهد کرد تا مشخص شود که «چه فردی به امکانات این نهاد دسترسی دارد، سازمان‌های غیردولتی و افراد چگونه تامین مالی می‌شوند و چه ارتباطی با کشورهای ثالث دارند.» او همچنین گفت پارلمان اروپا شفافیت بیشتر در جلسات با خارجی‌ها را درخواست خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس پارلمان اروپا همچنین با درخواست برای محافظت بهتر از افشاگران فساد، گفت: «ما از افرادی که به گزارش جرم کمک می‌کنند، محافظت خواهیم کرد و من سیستم‌های گزارش‌دهی خود را بررسی می‌کنم تا ببینم چگونه می‌توان آنها را تقویت کرد.»