Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنفرانس آینده اروپا؛ نمایندگان پارلمان اروپا خواستار تجدیدنظر در معاهدات شدند

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز چهارشنبه چهار مه (۱۴ اردیبهشت) به قطعنامه‌ای رای داد که در آن خواستار آغاز روندی برای بازنگری در معاهدات اتحادیه اروپا در پاسخ به خواسته‌های شهروندان در چارچوب کنفرانس آینده اروپا شده است.

آگهی

پارلمان اروپا روز چهارشنبه چهار مه (۱۴ اردیبهشت) به قطعنامه‌ای رای داد که در آن خواستار آغاز روندی برای بازنگری در معاهدات اتحادیه اروپا در پاسخ به خواسته‌های شهروندان در چارچوب کنفرانس آینده اروپا شد.

نمایندگان پارلمان اروپا که در استراسبورگ گرد هم آمدند اعلام کردند که «بازنگری در معاهدات برای اجرای پیشنهادهای کنفرانس آینده اروپا ضروری است.»

به این ترتیب پارلمان اروپا اکنون پیشنهادهای مشخصی را برای اصلاح متون موسس اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد. این موارد سپس به شورای اروپا (متشکل از کشورهای عضو)‌ ارائه خواهد شد، در صورت موافقت این شورا یک مجمع برای بررسی پیشنهادها و موارد اصلاح تشکیل می‌شود. 

سپس این موضوع باید به طور جداگانه در هر کشور عضو اتحادیه اروپا تصویب شود، موارد اصلاحی ممکن است در برخی از کشورها به همه‌پرسی گذاشته شود. 

کنفرانس «آینده اروپا» در روز شنبه گذشته با تصویب ۳۲۵ پیشنهاد در موضوعات مختلف برگزار شد. اجرای برخی از پیشنهادهای مستلزم تغییر در معاهدات اروپایی است.

مراسم اختتامیه این کنفرانس ۹ مه همزمان با روز اروپا در استراسبورگ برپا می‌شود که طی آن نتیجه‌گیری‌ها به‌طور رسمی به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا و اورزولا فن‌ در لاین، رئیس کمیسیون اروپا ارائه می‌شود. انتظار می‌رود آن‌ها نسبت به تمایل خود در اجرای این پیشنهادها واکنش نشان دهند. 

کنفرانس «آینده اروپا» قرار بود در ماه مارس سال ۲۰۱۹ برگزار شود اما به دلیل همه‌گیری کرونا به تعویق افتاد. این کنفرانس به‌طور رسمی در تاریخ ۹ مه سال گذشته کلید خورد. حال پس از یک سال قرار است روز دوشنبه آینده نتایج آن به طور عمومی اعلام شود. از جمله اهداف این کنفرانس تمرین برای دموکراسی مشارکتی عنوان شده است تا به شهروندان ۲۷ کشور عضو امکان بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادها خود را بدهند.

دیوید ساسولی، رئیس سابق پارلمان اروپا که در یازدهم ژانویه ۲۰۲۲ درگذشت اصرار داشت که اصلاح معاهدات نباید یک «تابو» محسوب شود. وی در گفت‌وگویی با روزنامه لوفیگارو گفته بود: «همه چیز باید امکان‌پذیر باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت فن‌ درلاین از روند بازنگری در معاهدات اتحادیه اروپا؛ ۱۳ کشور مخالفت کردند

جنجال «سلام نازی‌» نماینده بلغارستان در پارلمان اروپا

پیشنهاد ماکرون در پارلمان اروپا: طرح امنیتی جدید برای کاهش تنش با روسیه تهیه شود