Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روبرتا متسولا، سیاستمدار ضد سقط جنین از مالت به‌ ریاست پارلمان اروپا برگزیده شد

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا
روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز سه‌شنبه با اکثریت مطلق آرا خانم روبرتا متسولا، نماینده مالت را به‌عنوان جانشین داوید ساسولی به ریاست این نهاد برگزید.

آگهی

پارلمان اروپا روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه با اکثریت مطلق آرا خانم روبرتا متسولا، نماینده مالت از گروه حزب مردم اروپا (راست میانه) را به‌عنوان جانشین داوید ساسولی به ریاست این نهاد برگزید.

این سومین بار در تاریخ پارلمان اروپا است که یک زن به مقام ریاست می‌رسد. سیمون ویل بازمانده هلوکاست از فرانسه اولین رئیس زن پارلمان اروپا بود. پس از او نیکول فونتن فرانسوی، دومین زنی بود که به ریاست پارلمان اروپا رسید.

خانم متسولا یکی از مخالفان حق زنان به سقط جنین به شمار می‌رود. مالت یکی از آخرین کشورهای اروپایی است که این حق را با وجود مخالفت گسترده بخش‌های محافظه‌کار جامعه به رسمیت شناخت.

۴۵۸ از ۶۹۷ نماینده به ریاست خانم متسولا رای مثبت دادند. وی برای کسب کرسی ریاست رای مثبت دادند. این نماینده در دو دوره قبل از اعضای هیات رئیسه بود.

داوید ساسولی، رئیس پیشین پارلمان اروپا از ایتالیا ۱۱ ژانویه و در پی یک بیماری در ۶۵ سالگی درگذشت.

سه نامزد از چهار نامزد جانشینی داوید ساسولی از جریان‌های راست میانه، سبز و چپ رادیکال زن بودند. تنها نماینده راست ملی‌گرا از لهستان برای کسب جایگاه ریاست پارلمان مرد بود. خانم متسولا با الیس به‌کوهنک سوئدی (گروه سبزها)، سیرا رگو اسپانیایی (چپ رادیکال) و کسما ژلوتسکی لهستانی از راست محافظه‌کار رقابت کرد.

خانم متسولا در نخستین سخنرانی خود در مقام جدید بر ادامه ضرورت پیکار با استبداد، اقندارگرایی، عوام‌گرایی و عوام‌فریبی، دگرباش‌ستیزی و گرمایش زمین در پارلمان اروپا تاکید کرد. رئیس تازه برگزیده پارلمان اروپا با گرامی‌داشت یاد روزنامه‌نگاران قربانی و گروگان اروپایی در سراسر جهان، بر اهمیت آزادی رسانه‌ها برای تضمین ادامه حیات دموکراسی تاکید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا دیوید ساسولی از ایتالیا را به ریاست جدید خود برگزید

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است