Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسلاوین در گفتگو با یورونیوز: چینی‌ها برای بازگشت آمریکا به برجام تلاش زیادی خواهند کرد

محل مذاکرات روز سه‌شنبه در وین
محل مذاکرات روز سه‌شنبه در وین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باربارا اسلاوین، تحلیلگر شورای آتلانتیک در گفتگو با یورونیوز گفت که دولت بایدن برای تسریع روند مبارزه با مشکلات داخلی آمریکا نیاز به یک توافق بر سر برجام خواهد داشت چرا که نمی‌خواهد همزمان با بحران‌های داخلی شاهد یک بحران اتمی بین‌المللی باشد.

آگهی

دور نخست نشست کمیسیون مشترک برجام وین که با هدف بازگشت ایالات متحده به برجام و رفع تحریم‌هاعلیه ایران برگزار شد، عصر سه‌شنبه با حصول توافق برای ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی پایان یافت.

همانطور که انتظار می‌رفت توافق عملی در روز اول این نشست به دست نیامد اما میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی نتیجه اولیه این مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد.

البته نماینده روسیه، یکی از اعضای کشورهای عضو گروه ۵+۱ گفت که ترمیم برجام «امری زمان‌بر»خواهد بود. نکته‌ای که پیش از این، مقام‌های آمریکایی نیز بارها بر آن تاکید کرده بودند.

باربارا اسلاوین از شورای آتلانتیک(اندیشکده آمریکایی در حوزه روابط بین‌الملل) نیز در گفتگو با یورونیوز بر همین نکته تاکید کرد و گفت: «این مذاکرات بسیار پیچیده هستند، هرچند بسیار خوش‌بین هستم اما فکر نمی‌کنم در این هفته و اولین جلسه طرفین نشست بتوانند به یک توافق ضمنی برسند.»

از سوی دیگر، «زمان» فاکتور بسیار مهمی در روند پیشرفت مذاکرات خواهد بود. دلیل اصلی آن پایان دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و تیم او در حدود سه ماه دیگر است. به همین دلیل به نظر می‌رسد طرف آمریکایی برای رسیدن به هر توافقی به این مساله توجه خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم اسلاوین، تحلیلگر آمریکایی شورای آتلانتیک که یکی از سیاست پیشه‌‌های نزدیک به دولت جو بایدن است، می‌گوید: «فکر می‌کنم آنچه که اهمیت دارد این است که طرفین تا پیش از هر گونه توافق جدید به تعهدات پیشین خود برگردند تا پیش از تغییر در دولت کنونی ایران. البته بسیار کار دشواری خواهد بود. البته تنها چیزی که این امر را تسهیل می‌کند این است که همه جناح‌های رقیب می‌دانند که توافق هسته‌ای با وجود شرایط وخیم اقتصادی می‌تواند در جهت منافع ملی کشور باشد.»

انریکه مورا، به نمایندگی از دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا هماهنگ کننده اصلی نشست روز سه‌شنبه بود. به گفته سخنگوی اتحادیه اروپا «یک پای آقای مورا در اتاق دیپلمات‌های ایرانی و پای دیگر او در سالن دیپلمات های آمریکایی، در هتلی در ده دقیقه‌ای سالن نشست بوده است.» نماینده اتحادیه اروپا، پس از نشست سه‌شنبه نتایج آن را سازنده خواند و تاکید کرد که طرف‌های مذاکرات توافق و انگیزه برای پیوستن به اقدامات دیپلماتیک را دارند.

باربارا اسلاوین در مورد انگیزه دولت بایدن برای پیوستن دوباره این کشور به برجام معتقد است که «بُن‌مایه مهم انگیزشی» رییس جمهوری آمریکا پیشرفت در مسایل داخلی است. این تحلیلگر شورای آتلانتیک به یورونیوز می‌گوید:«من فکر می‌کنم که در شرایط بسیار حساسی قرارداریم و این توافق برای دولت جو بایدن اهمیت زیادی دارد. چرا که به نظرم این خواست دولت بایدن کاملا براساس نیازهای داخلی است. جو بایدن از زمانی که به قدرت رسیده است نشان داده است که حل بحران کووید و دیگر بحران‌های داخلی اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل هم نمی‌خواهد شاهد یک بحران هسته‌ای بین‌المللی که ایران به آن دامن بزند، باشد.»

به باور باربارا اسلاوین، دولت جو بایدن باید «سپاسگزار اروپایی‌ها باشد. چرا که اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی امضاکننده برجام اجازه ندادند که این توافق هسته‌ای برای همیشه بمیرد و از بین برود.»

به گفته برخی از دیپلمات‌های حاضر در وین، نماینده دولت چین تلاش زیادی برای حفظ برجام در اولین دور نشست کرده است. تحلیلگر شورای اتلانتیک دلیل آن را « منافع اقتصادی» چین در ایران می‌داند. او می‌گوید:«به تازگی توافق اقتصادی مهمی بین دو کشور به امضا رسیده است و بی‌شک چینی‌ها برای بهره‌برداری اقتصادی نیاز به ایرانی دارند که در آن تحریم‌ها جایی نخواهند داشت. به همین دلیل برخلاف شش سال پیش معتقدم که چینی‌ها تلاش زیادی برای بازگشت طرفین به برجام و امضای یک توافق جدید خواهند کرد.»

هر چند مقامات واشنگتن در هفته‌های اخیر مرتبا بر «اهمیت بازگشت امریکا به برجام تاکید کرده‌اند» اما به نظر می‌رسد با توجه به خواست رهبر ایران مبنی بر «رفع فوری تمام تحریم‌های آمریکا»، روند مذاکرات دست کم تا دو ماه دیگر به نتیجه مطلوب دست پیدا نکند.

باربارا اسلاوین معتقد است که دشواری‌های داخلی و عدم محبوبیت دولت حسن روحانی نزد حامیان رهبر ایران، مانعی برای رسیدن به توافق‌های اولیه است.

خانم اسلاوین می‌گوید:« پیشتر علی خامنه‌ای نشان داده است نظر بسیار مثبتی به برجام ندارد و گروه‌های تندرو حول رهبر هم نمی‌خواهند دست کم چنین توافقی در زمان دولت حسن روحانی به نتیجه برسد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه ایران را به ایفای نقش سازنده در مذاکرات بعدی برجام تشویق کرد

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند