Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا به یورونیوز: حضور نظامی ایران در سوریه تاریخ انقضاء ندارد

رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا به یورونیوز: حضور نظامی ایران در سوریه تاریخ انقضاء ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور پیدا کرد. حضور نظامی ما، حضور گسترده ای نیست و طبعا تاریخ انقضاء هم ندارد.»

آگهی

مقامات اتحادیه اروپا و ایران از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، بارها بر حفظ برجام تاکید کرده اند. اقداماتی نیز از سوی این اتحادیه از جمله اجرایی کردن «مقررات بازدارنده» به منظور محافظت از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی که در ایران فعالیت می کنند در برابر تحریم های آمریکا، صورت گرفته است. با این حال تعداد زیادی از این شرکت ها همچون شرکت فرانسوی توتال که در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی فعالیت داشت، از ایران خارج شدند.

به همین ترتیب علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و همین طور محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران چندی پیش اعلام کردند که اگر منافع ملی در حفظ برجام تامین نشود، ایران از توافق هسته ای خارج خواهد شد.

با این حال، گفتگوو مذاکره با اروپا در جهت یافتن راهکارهای عملی برای تامین منافع ایران در حفظ برجام ادامه دارد. در همین راستا، این هفته گروه پارلمانی ایران و اروپا به ریاست کاظم جلالی، نماینده مجلس از تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجل به بروکسل سفر و با هیئت روابط ایران و اروپا در پارلمان اروپا به ریاست یوناس لوانداسکی دیدار کرد.

امید لهبی، خبرنگار یورونیوزدر بروکسل با کاظم جلالی، رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا پس از دیدار با مقامات اروپایی به گفتگو نشست.

«صاحب برجام اروپاست»

از نظر آقای جلالی، برجام بزرگترین دستاورد سیاست خارجی اتحادیه اروپا است و در نتیجه این سوال مطرح می شود که آیا اتحادیه اروپا برای حل و فصل منازعات بین المللی وزن سیاسی لازم را داراست یا خیر. به گفته کاظم جلالی اگر اتحادیه اروپا نمی تواند تضمین کند که بانک ها و شرکت های اروپایی با ایران فعالیت داشته باشند، اعتماد عملی به این اتحادیه از دست می رود و «در آینده کسی برای مذاکره با اروپایی ها به آنان اعتماد نخواهد کرد.»

© European Union 2018 - Source : EP
کاظم جلالی رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا و یوناس لوانداسکی رییس هیئت روابط ایران و اروپا در پارلمان اروپا© European Union 2018 - Source : EP

کاظم جلالی چانه زنی های اروپا و بسته های پیشنهادی شان را برای حفظ برجام کافی نمی داند. به اعتقاد آقای جلالی این گام ها بوته آزمایشی است برای اتحادیه «تا اروپا بفهمد عملا در عرصه اقتصادی جهان بی وزن است.»

رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا به یورنیوز می گوید اعتماد به ایالات متحده آمریکا در مذاکرات به علت خارج شدن از برجام از دست رفته و از طرف دیگر اعتماد به اروپایی به صورت عملی در حفظ برجام می تواند از دست برود و «این به نفع جامعه جهانی نیست.»

«بعضی از کشورهای عربی در‌ نابسامانی‌های اقتصادی دست داشته‌اند»

در طی یک سال گذشته ارزش پول ملی ایران سقوط بی سابقه ای را تحربه کرده است. به گفته آقای جلالی، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل با همکاری برخی از کشورهای منطقه یک جنگ روانی علیه ایران آغاز کردند و علاوه بر این «درعرصه جنگ دلار نیز وارد شدند. بسیاری از خریدها [دلار]، اغتشاشات بازار و حتی خروج سرمایه به نحوی توسط این [کشورها] انجام شده است.»

رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا به یورنیوز توضیح داد:« اگر الان در عرصه داخلی ایرانی وارد شوید، به جز جنگ روانی ناشی از افزایش دلار، چه اتفاق دیگری در اقتصاد ایران افتاده است که اقتصاد ایران یک اقتصاد مفلوجی باشد؟»

«حضور ایران در‌ سوریه تاریخ انقضا ندارد»

بسیاری از کشورها در عرصه بین المللی از حضور ایران در سوریه انتقاد می کنند. مقامات اسرائیلی در گفتگو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه خواستار تضمین خروج نیروهای ایرانی از سوریه هستند. کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس درباره حضور ایران در سوریه به یورونیوز گفت: «جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور پیدا کرد. حضور نظامی ما، حضور گسترده ای نیست و طبعا تاریخ انقضاء هم ندارد.»

© European Union 2018 - Source : EP
گروه پارلمانی ایران و اروپا© European Union 2018 - Source : EP

ادلب به عنوان آخرین پایگاه شورشیان و مخالفان دولت سوریه مورد توجه جامعه جهانی قرار دارد و حمله نیروهای دولتی سوریه با حمایت ایران و روسیه قریب الوقوع به نظر می رسد. آقای کاظمی درباره این حمله و اهمیت حفاظت از غیرنظامیان به یورونیوز گفت:« در حمله به ادلب و مبارزه با تروریسم، حتما باید برنامه هایی پیاده شود که در آن مردم کمترین آسیب را ببینند. البته با توجه به اینکه تروریست ها از مردم به عنوان سپر استفاده می‌کنند، تصور اینکه مردم آسیب نبینند، غیرمنطقی است. در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران همیشه نگرانی نسبت به مردم در مبارزه با تروریست ها وجود دارد.»

رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا معتقد است که ایران «با مبارزه با تروریسم» هزینه امنیت اروپا را می‌پردازد. آقای جلالی به یورونیوز اینگونه توضیح می دهد: «ائتلاف ضد تروریسم که به رهبری آمریکا تشکیل شده است، نشان دهند که یک روستا در داخل سوریه یا عراق را آزاد کرده اند. بیشترین تعداد ترویست های که به منطقه رفتند از فرانسه و بلژیک و دیگر کشورهای اروپایی هستند. باید این سوال را از این کشورها پرسید که چرا شما اینقدر تروریست پرورید؟ این تروریست هایی که داخل منطقه هستند، هر کدامشان یک بمب ساعتی تنظیم شده اند که برگردند داخل کشورهای [اروپایی] خودشان و [اروپایی ها] خواهند دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. کما اینکه تاکنون هم اتفاق افتاده است. ما داریم هزینه امنیت شما را می دهیم. ما داریم هزینه امنیت اروپا را می دهیم.»

© European Union 2018 - Source : EP
جلسه گروه پارلمانی ایران و اروپا و هیئت روابط ایران و اروپا در پارلمان اروپا© European Union 2018 - Source : EP

تقابل ایران ‌و اسراییل در سوریه

کاظم جلالی در رابطه با احتمال رویارویی نظامی ایران با اسرائیل در سوریه به یورونیوز گفت: «فکر نمی کنم اسرائیلی ها عرضه این را داشته باشند که رویارویی نظامی در داخل منطقه پیدا کنند [...] با ما یا حتی کشورهای ضعیف تر از ما. استراتژی فعلی اسرائیل که تا حدودی نیز موفق بوده است به نظر می رسد این باشد که مسلمان ها به جان هم بیفتند. ما به جان همدیگر افتاده ایم. تروریست ها را وارد منطقه کرده است. چقدر عراق و سوریه [از این جهت] آسیب دیدند. کشورهای منطقه را به جان هم انداختند. به نظر می رسد اسرائیل نمی تواند [با کشوری] رویارو شود. چندین بار خودش را آزمود. اولا جریان مقاومت در منطقه، جریان قوی است، ثانیا حمله نظامی، کشورها را با یکدیگر متحد می کند و در کنار یکدیگر قرار می دهد [...] ضمن آن که اسرائیل در مورد خودش اغراق می کند و همین اغراق موجب می شود تا در بعضی موارد ما را نیز اغراق آمیز جلوه دهد. مثلا گویی که ما جمعیت زیادی را در سوریه ریخته ایم و در مناطق مختلفی هستیم که او در دویست مکان به ما حمله کرده است. در حالی که اینگونه نیست.»

© European Union 2018 - Source : EP
جلسه گروه پارلمانی ایران و اروپا و هیئت روابط ایران و اروپا در پارلمان اروپا© European Union 2018 - Source : EP

«هر کس که دست ما را بگیرد، ما به آن سمت حرکت می کنیم»

رییس گروه پارلمانی ایران و اروپا، روسیه را «شریک استراتژیک» ایران می داند. کاظم جلالی به یورونیوز دراین باره اینگونه توضیح می دهد: «روسیه همسایه ما کشوری است که همگرایی خود را با سیاست های جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته به خوبی نشان داده است. ما در سوریه با هم همکاری و همگرایی داشته ایم. از لحاظ اقتصادی نیز ما اکنون همکاری خوبی داریم. البته باید توجه داشت که ایران خواهان داشتن روابط با همه کشورهاست. ما خواهان روابط با همسایگان خودمان نیز هستیم. ما اعتقاد داریم اداره منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه انجام شود. امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود. مسئولین جمهوری اسلامی ایران و خود جناب آقای دکتر ظریف بارها اعلام کردند ما آماده گفتگو با عربستان سعودی هستیم. این نشان می دهد که ما به دنبال تنش نیستیم. ما با روس ها رابطه داریم. ما با چین رابطه داریم. با کشورهای اروپایی رابطه داریم. ما خواهان گسترش روابط هستیم. ولی وقتی اروپایی ها می گویند اقتصاد ما نمی تواند طبیعی است که ما نمی توانیم منتظر بمانیم، نیازهای کشور خود را برطرف نکنیم. ما دستمان را دراز می کنیم، هر کس که دست ما را بگیرد، ما به آن سمت حرکت می کنیم»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

وزیر خارجه آلمان: برای نجات برجام اروپا باید سیستم مستقل مالی راه اندازی کند

ایران: اروپا به حفظ برجام سرعت بخشد