آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد
کپی رایت  IAEA Imagebank

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۳۰ اوت (۸ شهریور) در تازه‌ترین گزارش خود تایید کرد که ایران به تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند است.

در گزارش تصریح شده است که بازرسان این آژانس به تمام مراکزهسته‌ای ایران که تمایل به بازدید از آن را داشته‌اند دسترسی داشتند.

آژانس بین‌المللی اتمی ضمن تاکید بر «اهمیت همکاری داوطلبانه و فعال ایران در جهت فراهم آوردن دسترسی به مراکز هسته‌ای» اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌ شده و آب سنگین ایران به صورت جزئی در مقایسه با اردیبهشت ماه افزایش یافته است «اما این افزایش هنوز در چهارچوب برجام است.»

با خارج شدن ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ماه و اعمال مجدد تحریم‌ها سرنوشت برجام در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد.

از زمان اعلام رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام، این دومین‌بار است که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پایبندی ایران به تعهداتش در چهارچوب توافقنامه‌ هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را تایید می‌کند.

از سوی دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری با تاکید بر منتفی بودن هر گونه مذاکرات با آمریکایی‌ها در رابطه با توافق هسته‌ای گفت: «برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعاً اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست، آن را کنار می‌گذاریم.»