وزیر خارجه آلمان: برای نجات برجام اروپا باید سیستم مستقل مالی راه اندازی کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر خارجه آلمان: برای نجات برجام اروپا باید سیستم مستقل مالی راه اندازی کند

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان می گوید اروپا باید برای نجات توافق هسته‌ای با ایران سیستم پرداخت مستقل از ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی کند.

وزیر خارجه آلمان با انتشار مطلبی در روزنامه «هندلزبلات» آلمان نوشت: «ضروری است که خودمختاری اروپا را با ایجاد کانال‌های پرداخت مستقل از ایالات متحده آمریکا تقویت کنیم.»

هایکو ماس همچنین در مقاله خود که روز چهارشنبه در آلمان منتشر می شود نوشته است: «هر روزی که برجام زنده بماند بهتر از انفجار بحرانی است که بدون برجام می تواند خاورمیانه را تهدید کند.»

شبکه پرداخت جهانی سوئیفت که مرکز آن در بلژیک است و بخش عمده‌ای از پرداخت های مالی جهانی از طریق آن انجام می شود از سال ۲۰۱۲ در پی اعمال تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه تهران خدماتش را به ایران متوقف کرد.

اشاره وزیر خارجه آلمان به راه اندازی سیستم پرداخت مستقل از آمریکا طراحی جایگزینی برای سوئیفت است تا اروپا برای حفظ برجام بتواند راه معامله با ایران را باز بگذارد.

وزیر خارجه آلمان در مقاله‌اش گفته است: «با توجه به شرایط کنونی، این نکته اهمیت استراتژیک دارد که به بطور واضح به واشنگتن بگوییم: ما می خواهیم با هم کار کنیم. اما اجازه نمی دهیم که به منافع ما بدون مشورت با ما آسیب وارد کنید.»

ایران در هفته جاری از اروپا خواست که به تلاش‌هایش برای نجات برجام سرعت ببخشد.

اتحادیه اروپا در چندین نوبت به ایران وعده داده است که با تحریم‌های یک جانبه آمریکا مقابله کند با این حال خروج برخی از شرکت‌های بزرگ اروپایی مانند توتال از ایران، شک و تردیدهایی درباره اجرای این وعده اروپایی ها ایجاد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید