Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

زنان فقیر نیمی از مهاجران در جستجوی کار و زندگی بهتر را تشکیل می دهند

زنان فقیر نیمی از مهاجران در جستجوی کار و زندگی بهتر را تشکیل می دهند
Copyright 
نگارش از Bahar Shoghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مهاجران برای گذران زندگی مجبور به قبول کار بدون امنیت شغلی می‌وند که در نهایت الگوهای نابرابری جنسیتی را بازتولید می‌کند.

آگهی

زنان فقیر تقریبا نیمی از مهاجرانی را تشکیل می دهند که در جستجوی کار و زندگی بهتر از مرزها عبور می کنند. بر اساس گزارشی از شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ زنان ۴۸% از مهاجران بین المللی را تشکیل می دهند.

بر طبق این تحقیق که «گزارش مهاجرت بین المللی ۲۰۱۷» نام دارد، نابرابری های اقتصادی در کشورهای در حال توسعه میلیون ها نفر را وادار به مهاجرت به کشورهای توسعه یافته می کند. این مهاجران برای گذران زندگی مجبور به قبول کار بدون امنیت شغلی می‌شوند که در نهایت الگوهای نابرابری جنسیتی را بازتولید می کند.

بیشتر بخوانید:صدها پناهجوی غیرقانونی در آبهای مدیترانه پس از نجات به لیبی بازگردانده شدند

زنان و دختران تقریبا نیمی از ۲۵۸ میلیون مهاجر بین اللملی را تشکیل می دهند. از هر شش کارگر خانگی یک نفر مهاجر است و زنان نزدیک به ۷۰% از کارگران خانگی مهاجر را تشکیل می دهند.

رویترز
مهاجران مسلمان در حال افطار در مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی در لیبی پس از تلاش ناموفق برای وارد شدن به اروپارویترز

بسیاری از زنان مهاجر قربانی تبعیض و خشونت جنسیتی هستند. آسیب پذیری زنان مهاجر باید به رسمیت شناخته شود تا سیاست ها، قوانین ملی و برنامه های حقوق بشر بر اساس آن شکل گیرد. در همین راستا در کنفرانس «روزهای توسعه اروپایی» که از ۷ ژوئن/هفده خرداد در بروکسل در حال برگزاری است موضوع زنان مهاجر و آسیب پذیری ویژه این قشر مورد بررسی قرار می گیرد تا سیاست گذاری های مناسب تری در این حوزه انجام شود.

رویترز
مهاجران غیرقانونی نجات یافته از قایق غرق شده در بندر کاتانیا در ناحیه سیسیل ایتالیارویترز

فعالان مدنی از سراسر دنیا در این کنفرانس شرکت می کنند تا سیاست گذاران را به چالش بکشند. یکی از این فعالان استر ناکاژیگو از اوگاندا است. این زن ۲۲ ساله که دانشجوی رشته مددکاری اجتماعی است به خبرنگار یورونیوز می گوید:« در کشور من ۷۰% از جمعیت زیر سی سال بی کار هستند، درآمدی ندارند و در نتیجه ناامیدند. کسانی که قدرتش را دارند، اسلحه دست می گیرند تا پول و قدرت بدست بیاورند. اما زنان و کودکان راه سخت و خطرناک مهاجرت غیرقانونی را در پیش می گیرند.»

بیشتر بخوانید:کوههای آلپ در مرز ایتالیا و فرانسه،‌ گورستان جدید پناهجویان؟

بیشتر زنان فقیر از کشورهای در حال توسعه مجبور به فعالیت در زمینه کارگر خانگی، پرستاری از سالمندان و شغل هایی از این دست می شوند و بسیاری از آنان از حقوق اولیه در محیط کار همچون درآمد مناسب، بیمه و غیره برخوردار نیستند. زنان بسیاری نیز هستند که در محیط کار مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند. در کنار این زنان، زنان تحصیل کرده هستند که در کشورهای توسعه یافته به علت تعصب و نژادپرستی نمی توانند مشاغلی در سطح توانایی و تحصیلاتشان بیابند.

رویترز
مهاجران غیرقانونی نجات یافته از قایق غرق شده بر روی کشتی نجات آکوآریوس در بندر کاتانیا در ناحیه سیسیل ایتالیارویترز

ماریا شانتال اوتنز از سازمان مردم نهاد «آفریقایان مقیم اروپا» می گوید که او را به عنوان مهاجری که بعد از تحصیل برای کار در اتحادیه اروپا به بروکسل آمده است، در نظر نمی گیرند و درک این موضوع که مهاجرانی هستند که به نظام تامین اجتماعی وابسته نیستند، سخت است.

رویترز
اجتماع خانواده مهاجران غیرقانون غرق شده برای شناسایی اجساد در صفاقس واقع در تونسرویترز

مقامات سازمان ملل هشدار می دهند که تغییرات بافت جمعیتی و تاثیرات تغییرات آب و هوایی، منجر به افزایش مهاجران در سال های آینده خواهد شد. لارا تامسون، معاون مدیر سازمان بین اللملی مهاجرت به خبرنگار یورونیوز می گوید: «در سال‌های گذشته زنان هر چه بیشتر به عنوان سرپرست خانواده مهاجرت می کنند. بنابراین باید برای بخش غیررسمی اقتصاد یعنی کارگران خانگی و پرستاری از سالمندان، قوانین حمایتی طرح و اعمال کرد.»

اتحادیه اروپا در ماه‌های پیش رو تلاش می‌کند تا سیاست مشترکی در زمینه حمایت از مهاجران در میان ۲۸ عضو این اتحادیه طرح و ارائه کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دلخوری کنته از ماکرون؛ ایتالیا فرانسه را به ریاکاری متهم کرد

مرگ دست‌کم ۹ مهاجر در سواحل آنتالیای ترکیه

رستوران‌ها و هتل‌های آلمانی، تشنه نیروی کار مهاجر