Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چالش های اروپا در مقابل آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی کشتار شهروندان

چالش های اروپا در مقابل آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی کشتار شهروندان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اتحادیه اروپایی یکی از اولویت های اصلی خود را مبارزه با آلودگی هوا در کشورهای عضو اتحادیه قرارداده است. آلودگی هوا سالانه جان چهارصد هزار اروپایی را می گیرد.

آگهی

یکی از بزرگترین مشکلات امروز اروپایی‌ها آلودگی هواست. بروکسل، بدترین نمونه آن بروکسل، مقر پارلمان و کمیسیون اروپایی است. پایتخت بلژیک یکی از آلوده‌ترین کلان شهرهای اروپایی است. 

در همین راستا، کمیسر محیط زیست کمیسیون اروپا، کارمنو ولا، خواستار تشکیل جلسه اضطراری ویژه برای حل آلودگی هوا، یکی از مهمترین بحرانهای قاره سبز در روز سه شنبه شد. به گفته کمیسر محیط زیست ۹ کشور عضو اتحادیه اروپایی، جمهوری چک، آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، رومانی، مجارستان و اسلواکی و بریتانیا به تعهداتشان برای کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای عمل نکرده اند. در نشست وزرای محیط زیست کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره استراتژیهای مهم اروپایی تصمیم گیری می شود. 

کامنو ولا، کمیسر محیط زیست می گوید این جلسه برای بهینه کردن شرایط زندگی تمام اروپایی هاست. به گفته کمیسیونمحیط زیست اتحادیه اروپا، بدلیل عدم رعایت کامل تعهدات برخی از کشورها پس از آخرین نشست وضعیت آلودگی هوا در اروپا همچنان بحرانی است. کمیسیون در آخرین گزارش خود نوشته است که میلیون‌ها تن از شهروندان اروپایی از آلودگی هوا رنج می برند و آلودگی هوا همچنان جان شهروندان را با خطر جدی روبرو می کند. هزاران تن از والدین اروپایی فرزندانی دارند که از بحران آلودگی هوا رنج می برند.

به گفته کمیسیون نمی توان تنها به برنامه‌های ده تا بیست ساله آینده بسنده کرد و باید فورا بدنبال راه حل‌های کاهش آلودگی هوای اروپایی گشت. سالانه نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از اروپایی ها بدلیل آلودگی هوا جانشان را از دست می دهند.

۶۶ هزار تن از این تعداد آلمانی ها هستند. آلودگی هوا سالانه بالغ بر ۲۰ میلیارد یورو خرج روی دست بیمه‌های تامین اجتماعی می گذارد. مهمترین آلوده کننده‌های هوای اروپا دی اکسید نیتروژن، ذرات معلق موسوم به پی‌ام ۱۰ می باشند. کمیسیون برای کاهش آلودگی هوا برنامه هایی ازجمله نشست هوای پاک را هر سه ماه یکبار برگزار می کند. 

آلودگی هوا عامل کشتار هزاران اروپایی در هر سال 

بر اساس تحقیقات جدید آژانس محیط زیست اروپا مرگ‌ بارترین نوع آلودگی هوا مربوط به ذرات معلق در هوای آلوده  است. طبق تحقیقات جدید در اروپا ذرات معلق در مناطق شهری بیشتر از مناطق روستایی و کم جمعیت است. حمل و نقل، کشاورزی، نیروگاه‌ها و کارخانجات و همچنین مصرف وسایل گرمایی سنتی، از جمله شومینه های که عامل اصلی تولید مونوکسید کربن هستند، خانگی مهم‌ترین منابع آلوده کننده هوا در کشورهای اروپایی محسوب می شوند. 

در ده سال اخیر، طبق تحقیقات آژانس محیط زیست اروپا، آلودگی در مناطق شهری هفت درصد افزایش داشته و بیشتر از استاندارد اروپا تولید شده است.

طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت از هر ۱۰ اروپائی هشت نفر ذرات معلق آلوده در هوا را تنفس می‌کنند. کمتر از ده درصد شهروندان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا هم از آلودگی ناشی از دی اکسید نیتروژن  رنج می‌برند. بیش از ۷۵ هزار نفر در پی این آلودگی سالانه جان خود را از دست داده‌اند که ۱۳ هزار نفر از آنان شهروندان آلمانی هستند. آژانس محیط زیست اروپا در اخرین گزارش خود نوشته است که طول عمر اروپایی‌ها به دلیل افزایش آلودگی های هوا چهل روز کم شده است. 

در داخل شهرها منبع بیشترین آلودگی‌ها خوروهای گازوئیلی، دیزلی، هستند. لایه‌های اوزون هم سبب ۳۰ درصد از آلودگی شهرهای اروپایی بوده است. پژوهشگران تاکید می‌کنند ۱۳ هزار نفر سالانه بر اثر این نوع آلودگی دچار مرگ زودرس می شوند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تردد خودروهای دیزلی در کدام شهرهای اروپایی ممنوع می شود؟

آلودگی هوا سال گذشته جان ۲۵ هزار ایرانی را گرفت

آلودگی هوا؛ قاتل سریالی در ایران و جهان