دیدار ترامپ و اردوغان در بروکسل با مقامات اروپا؛ تجارت و تنش زدایی

دیدار ترامپ و اردوغان در بروکسل با مقامات اروپا؛ تجارت و تنش زدایی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا صبح پنجشنبه در بروکسل با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای این اتحادیه دیدار…

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا صبح پنجشنبه در بروکسل با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای این اتحادیه دیدار کرد.

این دیدار در حالی برگزار شد که آقای ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی خود اتحادیه اروپا را بارها هدف انتقاد قرار داده و در مقابل، از برکسیت یا خروج بریتانیا از این اتحادیه حمایت کرده بود. او همچنین سال گذشته پایان عمر اتحادیه اروپا را در صورت عدم اجرای قوانین سخت تری برای ورود مهاجران، پیش بینی کرده بود.

سرنوشت پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس-آتلانتیک موسوم به TTIP و موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی از جمله مهمترین موضوعاتی است که رهبران اتحادیه اروپا قصد دارند درباره آنها با رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفتگو کنند.

در پایان دیدار صبح پنجشنبه دونالد توسک گفت: «چیزی که همکاری و دوستی ما را عمیق تر می کند ارزش های غربی و بنیادین ما یعنی آزادی، حقوق بشر و احترام به کرامت انسانی است. بزرگترین کار امروز ما ایجاد جهانی آزاد در چهارچوب این ارزش ها است و نه در چهارچوب منافع. باید ارزش ها و اصول در اولویت قرار گیرند.»

در این روز همچنین نشست دوجانبه ای میان روسای کمیسیون و شورای اروپا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برگزار شد.

روابط دیپلماتیک اتحادیه اروپا و ترکیه در پی کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی و نقض گسترده حقوق بشر در این کشور تیره شد و همه پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه نیز که با هدف افزایش قدرت رئیس جمهوری این کشور برگزار شد، بر تنش میان آنکارا و بروکسل افزود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه‌های اروپایی؛ چگونه کشورها از زنان قربانی خشونت خانگی حمایت مالی، درمانی و حقوقی می‌کنند؟

افشای مفاد پیش‌نویس کمیسیون اروپا؛ از جرم انگاری تبلیغ مهاجرت تا دو برابر شدن مجازات زندان قاچاقیان

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد