Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه رویارویی با تروریسم را تمرین می کند

فرانسه رویارویی با تروریسم را تمرین می کند
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در فرانسه تدابیر زیادی برای مقابله با حملات تروریستی از جمله جذب نیروهای ذخیره برای ژاندارمری به اجرا درآمده است.

در فرانسه تدابیر زیادی برای مقابله با حملات تروریستی از جمله جذب نیروهای ذخیره برای ژاندارمری به اجرا درآمده است. در شهر تولوز واقع در جنوب این کشور افراد زیادی برای گذراندن دوره آموزشی برای این منظور ثبت نام کرده اند.

پس از گذاراندن دوره فشرده ۱۵ روزه اکثر داوطلبان به جمع نیروهای ذخیر ژاندارمری می پیوندند تا در صورت لزوم به آنها کمک کنند.

وقوع حملات تروریستی در فرانسه موجب شده تعداد افراد داوطلب افزایش چشگیری داشته باشد.

برنارد بلندو، سرهنگ دوم ژاندارمری می گوید: «امروز تفکر افراد متحول شده. این موضوع را می توان نزد افراد جوان و کمی مسن دید، کسانی که تصمیم گرفته اند وقت خود را وقف جامعه بویژه حفاظت از افراد کنند.»

دواطلبان با گذراندن دوره های آموزشی تئوری و عملی آمادگی خدمت در کنار نیروهای ژاندارمری را بدست خواهند آورد. احتمال دارد از این نیروها بین ۳۰ تا ۱۵۰ روز در سال استفاده شود.

فیلیپ دلمس، کارآموز می گوید: «اگر اتفاقی رخ دهد من جزو افرادی خواهم بود که می تواند به دیگران کمک کند تا از خود محافظت کنند. مثلا موضوعی که امروز یاد گرفتیم امداد رسانی به دیگران بود.»

والری گوریا، خبرنگار یورونیوز در گزارش خود می گوید: «برنامه آموزشی از ساعت ۶ صبح آغاز می شود و تا ساعت ۲۳ ادامه دارد. این افراد شامل نیروهای ذخیره، آتش نشانان داوطلب و داوطلبان در انجمنها می شوند. پس از حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ از هر ۵ جوان یک نفر جذب این برنامه ها شده است.»

فراگیری حقوق و متون قانونی همچنین شناخت مقررات داخلی و وظایف نیروهای ژاندارمری در برنامه داوطلبان گنجانده شده است.

کلوئه شیرون، کارآموز می گوید: «بودن بین جوانانی که با ما ارزشهای مشترکی دارند اهمیت دارد. ارزشهای مهمی که مختص فرانسه است. زیرا اینها هستند که جامعه را شکل می دهند.»

نجیب بلکاسی، کارآموز دیگری اعتقاد دارد: «اکثر کسانی که مرتکب حملات تروریستی شده اند از کشورهای آفریقای شمالی هستند. اصالت من از این کشورها است. بنابراین می خواهم به همه بگویم همه مردم این کشورها شبیه هم نیستند و همه مثل یکدیگر فکر نمی کنند. می توانم زمان آزادم را به کمک به مردم اختصاص دهم.»

مربیان به کارآموزان حملات تروریستی بتکلان در پاریس و یا در جاهای دیگر از جمله آلمان را یادآوری می کنند و نسبت به احتمال وقوع این حملات در آینده هشدار می دهند.

اکنون مردم نسبت به خطر وقوع حملات تروریستی آگاه هستند. اما کارآموزان اعتقاد دارند نباید تسلیم ترس شد. الودی رنولافارژ، کارآموز می گوید: «در حال حاضر نوعی توهم بوجود آمده و همه می پرسند آیا دراطراف ما حمله تروریستی دیگری رخ خواهد داد. و اینکه ریشه در داخل کشور دارد و نمی دانیم چگونه می توان با آن مبارزه کرد. اما کاری که میتوان کرد انتظار است. ولی باید بتوانیم از خود محافظت کنیم و این موضوعی است که امروز سعی می کنم فراگیرم.»

یک هفته پس از تهیه گزارش از داوطلبان در تولوز حمله تروریستی در شانزه لیزه بوقوع پیوست. این اتفاقات زندگی روزمره مردم فرانسه را تغییر داده است.

در مدارس کلاس و تمرینهایی برای واکنش سریع در مواقع اضطراری و آموزش به دانش آموزان برای محافظت از خود در زمان حمله تروریستی ترتیب داده شده است.

لطیفه بن زیاتین، مادر یکی از نظامیان چتربازی که پسرش در سال ۲۰۱۲ توسط محمد مراح به قتل رسید با تاسیس یک انجمن چهار سال است که با سفر به نقاط مختلف فرانسه سعی دارد جوانان را هشیار کند و ارزشهای جمهوری فرانسه از جمله زندگی در کنار یکدیگر با هر عقیده و مذهب و نژادی را به آنها یادآوری کند.

لطیفه بن زیاتین در جمع دانش آموزان یک دبیرستان می گوید: «زمانی که ضعیف هستیم به راحتی از ما سوء استفاده می شود. زمانی که جوانی را اغفال می کنیم همه کار می توانیم با او انجام دهیم. اعتماد به نفس داشته باشید تا در دام گروهایی چون داعش نیفتید. با اعتماد به نفس قدرت این کار را خواهید داشت.»

دانش آموزی از وی می پرسد پس از این حملات آیا فرانسه به کشور اسلام هراس تبدیل شده است؟

لطیفه بن زیاتین در پاسخ گفت: «امروز مردم می ترسند. ترس زیادی دارند. باید همدیگر را خوب بشناسیم باید دیالوگ و گفتگو برقرار شود. شما جوانان آینده کشور هستید. امروز فرانسه مجموعه ای از افکار و عقاید و افراد با ریشه های مختلف است و این یک غنا و ثروت محسوب می شود.»

نحمی زاباتو، دانش آموز دبیرستان فولبر می گوید: «فکر می کنم مطالبی که او گفت خیلی اهمیت دارد. مثلا در محله ای که زندگی می کنم همیشه افرادی هستند که پس از دوره راهنمایی تحصیلات را رها می کنند. آنها به خود می گویند مدرسه فایده ای ندارد و ترجیح می دهند درس را رها کنند. بنابراین دنبال کار می گردند اما پیدا نمی کنند. به طرف مواد مخدر می روند و سپس تعدادی از آنها سر از زندان درمی آورند و در برخی مواقع به تروریست تبدیل می شوند. من نیز نزدیک بود در این دام بیافتم اما به کمک والدین نجات یافتم.»

ژولین مسه، دانش آموز دیگری می گوید: «همیشه امید در نهاد ما وجود دارد. همیشه در اعماق قلب ما جای دارد. در هر صورت یکی از این روزها باردیگر نمایان می شود و بدین ترتیب ما قدرت خود را بدست خواهیم آورد و به هرصورتی با یکدیگر خواهیم بود.»

در نهایت لطیفه بن زیاتین می گوید: «چه چیزی می تواند به فرانسه امید بخشد؟ این جامعه است که می تواند روشنایی بخش باشد. زیرا دولت به تنهایی نمی تواند پیش برود. افراد زیادی هستند که مسئولند از جمله دولت، سیاستمداران، خانواده ها، مدرسه، جامعه و یا رسانه ها. امروز همه در مقابل کودکان مسئولیت دارند. زیرا بچه به تنهایی تبدیل به یک خلافکار نمی شوند. آنها یک تروریست و یا تبهکار متولد نمی شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راههای مقابله با تروریسم و پیشگیری از وقوع حملات تروریستی چیست؟

بریتانیا؛ مبارزه با افراطی گرایی اسلامی در داخل و خارج زندان

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت