آیا ترکیه در نهایت به اتحادیه اروپا خواهد پیوست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آیا ترکیه در نهایت به اتحادیه اروپا خواهد پیوست؟

شاندور ژیروش، خبرنگار یورونیوز نظر الکساندر لامسدروف، نماینده آلمانی پارلمان اروپا را درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، جویا شده است.

آقای لامسدروف معتقد است ترکیه تنها روی کاغذ نامزد پیوستن به اتحادیه اروپاست. او در این زمینه گفت: «بر اساس قانون، ترکیه هنوز نامزد است، ولی در حقیقت نامزد نیست. کسی در بروکسل و آنکارا باور ندارد که ترکیه به اتحادیه اروپا خواهد پیوست. به همین دلیل هم ما خواهان ایجاد رابطه ای تازه بر اساس معیارهای جدید هستیم.»

این نماینده آلمانی پارلمان اروپا در زمینه عدم حمایت از طرح پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا اظهار داشت: «اگر نگوییم هیچ کس، ولی واقعا افراد کمی در اروپا مصمم و متعهد به روند پیوستن ترکیه به اتحادیه هستند. فرانسه همواره مخالف بوده است. ۸۰ درصد مردم آلمان هم مخالف پیوستن ترکیه هستند. بلژیک، اتریش، هلند و لوکزامبورگ هم وضعیت مشابهی دارند. کسی از طرح پیوستن ترکیه با اتحادیه اروپا حمایت نمی کند. ما اروپایی ها صادق نبودیم و به دوستان ترک خود گفتیم که شما می توانید به اتحادیه بپیوندید. همه می دانند در نهایت اکثریت از این طرح حمایت نمی کند.»

پارلمان اروپا با تصویب لایحه ای خواستار توقف موقت مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه شده است. اما چرا کشورها عضو اتحادیه اروپا چنین سیاستی را در پیش نمی گیرند؟

آقای لامسدروف در این باره گفت: «شوربختانه کشورهای عضو کمی می ترسند و با احتیاط عمل می کنند. اما در بلند مدت عاقلانه نیست که بگویند که شرایط باید همین شکلی حفظ شود. جهان به سرعت در حال تغییر است. زمان آن رسیده که کشورهای عضو هم نظرشان را عوض کنند.»

این نماینده با توجه به وضعیت آزادی بیان در ترکیه اظهار داشت: «تعداد روزنامه نگاران زندانی در ترکیه بیش از چین و ایران است. این موضوع نشان دهنده وضعیت آزادی بیان در این کشور است. این بازداشت ها در پی کودتای نافرجام بوده است. در چند ماه گذشته حدود ۴۷ هزار نفر بازداشت شده اند. این شرایط با معیارهای ما درباره حاکمیت قانون مغایرت دارد. در واقع ترکیه با توجه به معیارها، استانداردها و سیاستهایی که انتخاب کرده، دیگر به فکر آمدن به سمت اروپا نیست.»