Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران پناهجویان محور اصلی اجلاس سران اتحادیه اروپا در مالت

بحران پناهجویان محور اصلی اجلاس سران اتحادیه اروپا در مالت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزانه ده ها مهاجر و پناهجوی آفریقایی با عبور از دریای مدیترانه خود را به مالت می رسانند، اما همه مسافران دریا خوش اقبال نیستند و خیلی ها در این مسیر جان خود را از دست می…

آگهی

روزانه ده ها مهاجر و پناهجوی آفریقایی با عبور از دریای مدیترانه خود را به مالت می رسانند، اما همه مسافران دریا خوش اقبال نیستند و خیلی ها در این مسیر جان خود را از دست می دهند. البته سازمان های غیر دولتی هم هستند که به کمک پناهجویان اسیر در دریا می روند.

ریگینا کاتامبون، از سازمان “ام او آ اس“، درباره مرگ پناهجویان در دریا گفت: «دریای مدیترانه برای من یادآور تعطیلات و خاطرات خوبی بوده، ولی حالا به قبرستان کسانی تبدیل شده که از جنگ و شکنجه فرار کردند و خواهان زندگی بهتری هستند. تنها بحث کسانی نیست که در دریا غرق می شوند. اگر کاری نکنیم ما هم در مرگ آنها شریک هستیم. در واقع شرافت و انسانیت ما می میرد.»

در پیش نویس اجلاس روز جمعه سران کشورهای اتحادیه اروپا، بحث بازگرداند پناهجویان و مهاجران به لیبی مطرح شده است. احمد بورگی، مدیر بنیاد “حمایت از مهاجران” در این زمینه اظهار داشت: «بحث بازگرداندن پناهجویان به لیبی، بحث ریاکارانه است. اتحادیه اروپا نمی تواند از یک سو ترامپ را برای ساختن دیوار در مرز مکزیک سرزنش کند و از سوی دیگر خودش جلوی ورود جوانان افریقایی که متقاضی پناهندگی هستند را بگیرد. این دورویی است و سیاست مناسبی نیست.»

بر اساس توافقی مالت و دولت پیشین آمریکا، خیلی از پناهجویان از مالت عازم آمریکا می شدند، اما با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا این توافق به حالت تعلیق درآمده و پناهجویانی مثل حسن ناامید شدند. حسن اهل سوریه است و در دمشق نجاری داشته است.

او درباره دستور آقای ترامپ گفت: «آمریکا، سرزمین آزادی است. ترامپ با این کارش دارد همه چیز را خراب می کند. در کشور ما مسیحیان هستند و در کشور ترامپ هم مسلمانان زندگی می کنند. حال باید چه کار کنیم. باید ما هم آمریکایی ها را اخراج کنیم. این آزادی نیست و در واقع در تضاد با اصول آزادی است.»

در سال گذشته میلادی بیش از ۱۷۰۰ نفر در مالت تقاضای پناهندگی کردند. اکثر این افراد اتباع سوریه، لیبی، اریتره و سومالی هستند.

جیمز فرانی، گزارشگر یورونیوز از مالت گفت: «اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا معمولا خارج از بروکسل برگزار نمی شود، حتی در جزیره زیبایی مثل مالت. حال برگزاری این اجلاس در مالت شاید روحیه رهبران را بالا ببرد. کشور میزبان نگران افزایش تعداد مهاجران و پناهجویان در فصل بهار است. بریتانیا در حال خروج از اتحادیه اروپاست و حضور سیاسی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم پررنگتر می شود. فرمان مهاجرتی ترامپ خشم کشورهای اروپایی را در پی داشته، این در حالی است که اروپایی ها هم در حال تغییر موضع هستند. مالت می خواهد روند ورود پناهجویان از لیبی متوقف شود و اتحادیه اروپا هم روی گزینه بازگرداندن پناهجویان به لیبی فکر می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند

موافقت ماکرون با استعفای نخست‌وزیر؛ تاکتیک رئیس جمهوری فرانسه برای گذار از دوره اختلاف میانه‌روها