Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دنیای پنهای آزار و اذیت جنسی زنان در اروپا

دنیای پنهای آزار و اذیت جنسی زنان در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا می دانستید در اتحادیه اروپا بیش از نیمی از زنان از دوران نوجوانی مورد آزار و اذیت و جنسی قرار گرفته اند؟ در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا آزار جنسی زنان در محیط کار جرم به حساب می آید، اگرچه این موا

آیا می دانستید در اتحادیه اروپا بیش از نیمی از زنان از دوران نوجوانی مورد آزار و اذیت و جنسی قرار گرفته اند؟ در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا آزار جنسی زنان در محیط کار جرم به حساب می آید، اگرچه این موارد بندرت گزارش می شود و آزارگر هم همیشه مجازات نمی شود. در کشورهای اسکاندیناوی و در فرانسه، زنان بیشتری قربانی این قبیل خشونتها می شوند. علت این مسئله چیست؟ تفاوت آزار جنسی و تعریف از زیبایی یک زن چیست؟

بیش از نیمی از زنان در اروپا از ۱۵ سالگی، آزار جنسی را تجربه کرده اند که شامل لمس و تماس ناخواسته، دریافت ایمیل یا پیامک با محتوای جنسی و یا پیشنهادهای سکسی می شود. هر چه یک زن تحصیلکرده تر یا از نظر حرفه ای موفق تر باشد، احتمال اینکه مورد این قبیل آزار و اذیتها قرار بگیرد، بیشتر است.

فرانسه؛ آزار جنسی زنان در محیط کار

در این برنامه کندوکاو ابتدا به فرانسه می رویم، کشوری که از نظر آزار جنسی در محیط کار جزء چند کشور اول است و در آن آزار و اذیت جنسی زنان تحصیلکرده از همه کشورها بیشتر است.

بدنبال رسوایی جنسی اخیر در این کشور، دونی بوپن، یکی از اعضای عالیرتبه حزب سبز به آزار جنسی چندین زن متهم شد. تا کنون سه تن از این قربانیان به طور رسمی از او شکایت کرده اند. بوپن تمام اتهامات را انکار کرده است.

برخی از زنانی که در محل کار از سوی کارفرما یا رئیس خود مورد آزار جنسی قرار می گیرند، به مراجع قانونی شکایت نمی کنند چون نگرانند که شغل خود را از دست بدهند.

Women who have served as ministers in #France say they will no longer be silent about sexual harassment in politics. https://t.co/YcJn6tSunr

— Mr Politics (@intaffairstoday) June 4, 2016

اولین گزارش این برنامه کندوکاو به سراغ زنانی می رویم که در فرانسه سکوت خود در برابر آزارهای جنسی در محیط کار را شکسته اند و می بینیم این زنان با چه چالشهایی روبرو هستند.

مقابله با مزاحمت لفظی در خیابان برای زنان در پرتغال

در دو کشور پرتغال و بلژیک مزاحمتهای لفظی برای زنان در خیابان یا متلک گفتن هم از مصادیق آزار جنسی است و شامل مجازات می شود. طبق متممی که سال گذشته به ماده ۱۷۰ قانون مجازات در پرتغال افزوده شد، مجازات مزاحمت کلامی در خیابان برای زنان شامل یکسال زندان و یا جریمه نقدی می شود.

در دومین گزارش این برنامه از شهر پورتو می بینیم که با وجود اصلاح قانون، عباراتی با محتوای جنسی نسبت به زنان، همچنان در خیابانهای پرتغال به گوش می رسد. زنان زیادی در این کشور از این اصلاح قانون اطلاعی ندارند. فعالان اجتماعی در پرتغال معتقدند که قانون کافی نیست و آموزش هم لازم است.

آزار جنسی زنان، خشونت علیه زنان

دکتر جوانا گودی، از آژانس اروپایی حقوق بنیادی بر نظرسنجی ای در سراسر اروپا درباره خشونت جنسی نظارت داشته است. در این نظرسنجی، با ۴۲هزار زن از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا مصاحبه شده است. این زنان از تجربه هایی که درباره خشونت فیزیکی، جنسی یا روانی داشته اند، صحبت کرده اند.

در بخش پایانی این برنامه با جوانا گودی گفتگویی انجام داده و از او پرسیده ایم چرا در کشورهای اسکاندیناوی که از نظر برابری های جنسیتی از وضعیت خوبی برخوردارند، زنان بیشتر در معرض آزارهای جنسی در محیط کار قرار می گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مزاحمتهای خیابانی کلامی برای زنان در پرتغال جرم محسوب می شود

بین برابری جنسیتی و موارد آزار جنسی زنان در محیط کار چه ارتباطی هست؟

فرانسه؛ زنانی که سکوت در برابر آزار جنسی در محیط کار را می شکنند