قاچاق انسان و بحران پناهندگی در اروپا

قاچاق انسان و بحران پناهندگی در اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به دنبال موج اخیر پناهندگانی که به اروپا می آیند تعداد کودکان کار و میزان قاچاق انسان، هم در ترکیه و هم درون مرزهای اروپا رو به افزایش است.

به دنبال موج اخیر پناهندگانی که به اروپا می آیند تعداد کودکان کار و میزان قاچاق انسان، هم در ترکیه و هم درون مرزهای اروپا رو به افزایش است. در این برنامه «کندوکاو» می بینیم که چگونه کودکان پناهجوی سوری بدون سرپرست در ترکیه مجبور می شوند در ازای دستمزد بسیار کم ساعات طولانی کار کنند و در عین حال گاهی هم مورد آزار و اذیت جنسی هم قرار می گیرند. همچنین می بینیم که چگونه بریتانیا که آرمانشهر بسیاری از مهاجران از سراسر دنیاست، تبدیل به مقصد اصلی قاچاقچیان انسان شده است.

در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا از فقر و جنگ به اروپا پناه آورده اند. این روند در سال جاری هم ادامه دارد.

همه این افراد به مرزها و سواحل اروپا نمی رسند. ترکیه تاکنون دو میلیون و ۷۰۰ هزار سوری را پذیرفته است. قوانین کار در این کشور بسیار پیچیده است و به همین دلیل هم تعداد کمی از بزرگسالان می توانند در ترکیه کار کنند. بار کارکردن و کسب درآمد هر چه بیشتر بر دوش کودکان سوری می افتد.

برخی از این کودکان فقط ۹ سال سن دارند. این کودکان به مدرسه نمی روند و امید اینکه روزی به مدرسه بروند روزبروز کمتر می شود. در حالی که قبل از جنگ داخلی، سوریه به نرخ سوادآموزی ۹۵ درصدی خود افتخار می کرد.

این مسئله برای اروپا چه اهمیتی دارد؟ فروشگاههای لباس در اروپا پر از محصولاتی است که در کارخانه های پوشاک در ترکیه تولید می شود .

تا به حال مارک های اروپایی هم نسبت به بهره وری از کودکان پناهجو در ترکیه هم واکنش چندانی نشان نداده اند. این کودکان ساعات طولانی و با دستمزد بسیار کم کار می کنند. علاوه بر این سازمانهای غیر دولتی در ترکیه هم می گویند که گاهی از این کودکان سوء استفاده جنسی می شود.

در اولین گزارش این برنامه کندوکاو از ترکیه می بینیم که کودک پناهجوی سوری که بدون سرپرست از جنگ و درگیری می گریزند چگونه در دام قاچاقچیان انسان در ترکیه اسیر می شوند.

قاچاقچیان انسان پناهجویان را از سراسر دنیا، از آلبانی، نیجریه، اریتره، عراق، افغانستان و همچنین از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند مجارستان، لیتوانی، لهستان، و رومانی به بریتانیا می آورند. این افراد در بریتانیا گاهی مجبورند تن به بیگاری دهند و گاهی مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند. در دومین گزارش این برنامه کندوکاو می بینیم که گزارش اتفاقاتی که سال گذشته برای قربانیان قاچاق انسان در بریتانیا رخ داده است، نشانگر بهره کشی در قرن بیست و یکم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان در «فهرست سیاه» قاچاق انسان ایالات متحده آمریکا قرار گرفت

دستمزدهای پائین و سوء استفاده جنسی؛ روایتی از کار کودکان پناهجوی سوری در ترکیه

آیا بین بحران پناهندگی و افزایش قاچاق انسان در اروپا ارتباطی وجود دارد؟