Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا بین بحران پناهندگی و افزایش قاچاق انسان در اروپا ارتباطی وجود دارد؟

آیا بین بحران پناهندگی و افزایش قاچاق انسان در اروپا ارتباطی وجود دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بریتانیا برای بسیاری از مهاجران آرمانشهر است.

بریتانیا برای بسیاری از مهاجران آرمانشهر است. بسیاری از آنها در جستجوی زندگی بهتر به این کشور می آیند. مشکل این جاست که قاچاقچیان انسان که این افراد را به بریتانیا می آورند، آنها را مورد بهره وری جنسی قرار می دهند.

سوفی کلوده، خبرنگار یوورنیوز با دیمون امبلینگ، گزارشگر یورونیوز که گزارشی درباره قاچاق انسان در بریتانیا تهیه کرده، گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: طبق آمار رسمی در بریتانیا تعداد قربانیان قاچاق انسان در سال به ۱۰ الی ۱۳ هزار نفر می رسد. آمار غیر رسمی از ۸۰ هزار نفر حکایت دارد. حقیقت کجاست؟

دیمون امبلینگ: «با جنایت پنهان سر و کار داریم. این افراد در حاشیه جامعه در سایه به سر می برند در نتیجه نمی توان بدقت گفت در هر لحظه چند نفر قربانی این وضعیت در بریتانیا هستند و کار پلیس در شناسایی این افراد در محله های مختلف و به دادگاه کشاندن قاچاقچیان مشکل می شود. تنها اطلاع دقیقی که داریم این است که بریتانیا مقصد نهایی قاچاقچیان انسان در اروپاست.»

یورونیوز: معمولا این افراد چگونه پیدا می شوند؟

دیمون امبلینگ: «واقعا کار سختی است زیرا تشخیص و شناسایی کسی که قربانی قاچاق انسان شده کار دشواری است. از کجا می توان فهمید؟ ممکن است کسی درمانده و نگران و پریشان به نظر آید اما آیا اینها نشانه این است آن فرد قاچاق شده؟ یا دلیل دیگری در کار هست. پس تشخیص آن ساده نیست. پلیس و مقامات هم مجبورند به گزارشهای مردم اتکا کنند و واضح است که از اطلاعات کاراگاهان خودشان نیز استفاده می کنند. نگاهی به آمار و ارقام بیندازید: [طبق آمار غیر رسمی] صحبت از ۸۰ هزار قربانی است، در حالیکه هر سال تنها چند هزار نفر قربانی قاچاق پیدا می شوند. به این ترتیب، با یک شکاف بزرگ روبرو هستیم. آیا این تخمینها نادرست و بیش از حد بزرگ است یا اینکه واقعا ده هزار نفر قربانی این وضعیت وجود دارد که هنوز پیدایشان نکرده ایم؟»

یورونیوز: در بین این افراد، کودکان زیر سن قانونی بی سرپرست هم هستند، پدیده ای که در موج اخیر مهاجرت به اروپا بسیار شاهدش هستیم.

دیمون امبلینگ: «در ژانویه سال جاری، یوروپل اعلام کرد که طی دوسال گذشته، ۱۰ هزار کودک پناهجوی بی سرپرست وارد اروپا شده اند. تعدادی از آنها با دوستان و بستگانشان در اروپا تماس گرفته اند. اما برخی از آنها هم ممکن است در چنگ قاچاقچیان انسان اسیر شده باشند و این واقعا باعث ترس و نگرانی است.»

یورونیوز: بنابراین آیا می توان گفت که با موج مهاجرانی که به اروپا می آیند، این الگوی قاچاق انسان روند افزایشی خواهد داشت؟

دیمون امبلینگ: «به نظر من تاثیر بحران پناهندگی بر قاچاق انسان هنوز ثابت نشده است. اوج مهاجرت به اروپا سال گذشته بود و هنوز هم مردم تلاش می کنند به اروپا بیایند و مهاجرت ادامه دارد. اما من به برخی از ارقام و آمار مربوط به سال گذشته نگاه کرده ام. برای مثال در بریتانیا دیدیم که در بین مواردی که ما از آنها آگاه شده ایم تعداد عراقی هایی که قربانی قاچاق انسان بوده اند یا گمان می رود که قربانی بوده اند ۲۷۵ درصد افزایش داشته و تعداد افغانها ۱۰۰ درصد. تعداد قربانی های اهل سودان و اریتره هم افزایش قابل ملاحظه داشته است. هنوز نمی توان مطمئن بود که این افزایش به بحران پناهجوها مربوط باشد. اما این نگرانی هست که با بحران پناهجویان و افزایش تعداد کسانی که می خواهند به کشورهای دیگر و بریتانیا بروند، تعداد قربانیانی که در در دام قاچاقچیان انسان می افتند بیشتر شود، زیرا این افراد منتظرند که از این وضعیت استفاده ببرند و با انجام این عمل غیرقانونی و غیرانسانی پول به جیب بزنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستمزدهای پائین و سوء استفاده جنسی؛ روایتی از کار کودکان پناهجوی سوری در ترکیه

قاچاق انسان در بریتانیا، بهره کشی در قرن بیست و یکم

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت