احمد سلامتیان: بحران ایران و عربستان ممکن است از کنترل خارج شود

احمد سلامتیان: بحران ایران و عربستان ممکن است از کنترل خارج شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای ارزیابی روابط تنش آمیز تهران و ریاض به دنبال اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان و در پی آن، حمله به سفارت عربستان در تهران، فریبا

آگهی

برای ارزیابی روابط تنش آمیز تهران و ریاض به دنبال اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان و در پی آن، حمله به سفارت عربستان در تهران، فریبا مودت خبرنگار یورونیوز با احمد سلامتیان، تحلیلگر مسائل ایران مقیم پاریس گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: آقای سلامتیان، این بحران از چهارچوب کنش و واکنشهای معمول دیپلماتیک خارج شده است. آیا ایران و عربستان قادر به کنترل اوضاع هستند؟

احمد سلامتیان: مسائل میان ایران و عربستان در منطقه به چنان اوجی رسیده است که می توان آنرا با شرایط قبل از جنگهای عمده قرن بیستم، از جمله جنگ جهانی اول مقایسه کرد. به نظر می رسد طرفین در خواب بسوی بحرانی گام بر می دارند که می تواند بخاطر یک واقعه کوچک مثل یک ترور یا اعدام به جنگی غیر قابل بازگشت بیانجامد.

یورونیوز: دو طرف (ایران و عربستان) از هم چه می خواهند؟

احمد سلامتیان: این بحران رهبری در منطقه در حالی است که سایر کشورها بخاطر “بهار عرب” خود دست بگریبان بحرانند. در چنین شرایطی، رهبری های خودکامه و دیکتاتوری ها زیر سئوال می روند. در این میان، بحران میان ایران و عربستان از یمن گرفته تا سوریه، لبنان تا بحرین و سراسر این منطقه حیاتی جهان را در چنگال گرفته است، و این دو قدرت، خود را پرچمدار رهبری ژئوپولیتیک، مذهبی و سیاسی منطقه تلقی می کنند. هر واقعه ای می تواند این اوضاع بحرانی را از کنترل خارج کند.

یورونیوز: تنش میان ایران و عربستان چه پیامدی بر بحران سوریه خواهد داشت؟

احمد سلامتیان: اگر بحران فروکش نکند، کنفرانس آینده سوریه و یافتن چهارچوبی زمانی برای حل مسئله (سوریه) باید فراموش شود. بدون یک حداقل توافق میان ایران و عربستان امکان مبارزه با داعش، امکان کاهش برخوردها در یمن، اجتناب از مناقشه در دیگر نواحی منطقه و ایجاد دولتی در لبنان وجود نخواهد داشت. امروز، امنیت خاورمیانه به مرزهایش محدود نمی شود؛ امنیت اروپا، امنیت آمریکا و بسیاری از دیگر کشورهای جهان مستقیما به امنیت خاورمیانه بستگی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به روابط میان ایران و عربستان سعودی در گفتگو با ژیل کپل

پیچیدگی دیپلماسی در منطقه خلیج فارس در پی اعدام شیخ نمر

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند