گفتگو با یانیس امانوئلیدیس، تحلیلگر، در مورد روند مهاجرت در اروپا

گفتگو با یانیس امانوئلیدیس، تحلیلگر، در مورد روند مهاجرت در اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گرماگرم بحران پناهجویان در اروپا، در استودیوی یورونیوز در بروکسل با یانیس امانوئلیدیس، تحلیلگر سیاسی از مرکز مطالعات اروپایی هستیم. یورونیوز

در گرماگرم بحران پناهجویان در اروپا، در استودیوی یورونیوز در بروکسل با یانیس امانوئلیدیس، تحلیلگر سیاسی از مرکز مطالعات اروپایی هستیم.

آگهی

یورونیوز: نظرتان در مورد تصاویری که از مرز مجارستان و صربستان پخش شده که در آن پلیس به پناهجویان حمله کرده است، چیست؟ اتحادیه اروپا کجاست؟ آیا کنترل را از دست داده است؟

یانیس امانوئلیدیس: تصاویری که شاهد آن بوده ایم بسیار دلخراشند. باور کردنی نیست که این وقایع در اتحادیه اروپا یا در همسایگی آن رخ می دهند. باید متوجه باشیم که سیل مهاجران ادامه خواهد یافت. هر دیواری، هرقدر بلند، مردم، در بیچارگی مطلق، کشورهایشان را ترک می کنند تا آینده بهتری برای کودکانشان بسازند. این روند متوقف نخواهد شد.

یورونیوز: وزرای کشور اتحادیه اروپا موفق نشدند در اجلاس هفته گذشته اشان بر سر سهمیه پذیرش مهاجران به توافق برسند. حال قرار است اجلاس دیگری در این زمینه برگزار شود. نظرتان در مورد اینکه می گویند سعی خواهند کرد این مسئله را از طریق رای اکثریت حل کنند چیست؟

یانیس امانوئلیدیس: این بحرانی است که به بحرانهای دیگر از جمله بحران یورو و بحران روابط با اوکراین و روسیه افزوده شده است. انباشته شدن بحرانها که به نحوی هم به یکدیگر مرتبطند، اوضاع را آسانتر نمی کند. در چهارچوب سیاسی، این برای اتحادیه اروپا اوضاع ناخوشایندی است.

یورونیوز: می بینیم که آلمان بخش اعظم پناهجویان را پذیرفته و تا پایان سال به حدود یک میلیون نفر پناه خواهد داد. با وجود این، این کشور مرزهایش را بسته است.
یانیس امانوئلیدیس: خانم مرکل تصمیم گرفت مرزها رابرای پذیرش مهاجرین باز کند، اما از داخل، از طرف احزاب سیاسی آلمان از جمله حزب ائتلافیش، سوسیالیستها و خود دولت تحت فشار است. از سوی دیگر، آلمان با بستن مرزهایش، حداقل موقتا، کشورهای دیگر اتحادیه اروپا را تحت فشار می گذارد که در سطح اروپا به مصالحه دست یابند. بنابراین، دلایل مختلفی برای این سیاست وجود دارد.

یورونیوز: اما بسته شدن مرزها، میان دیگر اعضای اتحادیه اروپا موجب تنش شده اوضاع را وخیم تر کرده است….

یانیس امانوئلیدیس: بله، اما متاسفانه گاه در اتحادیه اروپا تنها وخیم شدن اوضاع است که به مصالحه می انجامد. عامل مهم سرعت عمل است. شاید کنفرانس سران هفته آینده به مصالحه دست یابد؛ اما ریشه مسئله با تصمیمات هفته آینده حل نخواهد شد. چالش اینکه تعداد بیشتری پناهجو به اروپا خواهند آمد و باید به یکصد و شصت هزار پناهنده اسکان داد، هنوز بجای خود باقی است. اقدامات دشوار بسیاری باید در آینده انجام شود. مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا قادر باشد با انها همه روبرو شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟

کارنامه عملکرد رئیس کمیسیون اروپا؛ آیا تعهدات و وعده‌های سال گذشته محقق شد؟