کشور خودخوانده لیبرلند؛ آرمانشهر مدرن یا گریزگاه مالیاتی؟

کشور خودخوانده لیبرلند؛ آرمانشهر مدرن یا گریزگاه مالیاتی؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ویت یدلیچکا، رئیس جمهوریِ دولتِ خودخوانده لیبرلند پیدایش یک کشور جدید را در ماه آوریل اعلام کرد، اما تدارک اعلام موجودیت لیبرلند در عرض چند سال اخیر

ویت یدلیچکا، رئیس جمهوریِ دولتِ خودخوانده لیبرلند پیدایش یک کشور جدید را در ماه آوریل اعلام کرد، اما تدارک اعلام موجودیت لیبرلند در عرض چند سال اخیر در جریان بوده است. کشوری که تقریبا بدون مقررات است و در مقابل، آزادی های گسترده ای دارد.

ویت یدلیچکا، رئیس جمهوری کشور خودخوانده لیبرلند می گوید: «ما مدرک رسمی داریم. اعلامیه موجودیت داریم: سندی است که می توانید آن را بر روی اینترنت بیابید. همچنین یک نسخه اصلی آن هم همراه من است. استفاده از آن را از هنگامی که حسابمان را بر روی سایت پیپال درست کردیم، شروع کردیم. ما همچنین وجود یک سازمان بدون سوددهی در جمهوری چک را اعلام کردیم که حدود پنج سال پیش ایجاد شده است و هدف اصلی آن گسترش آزادی در سراسر جهان است.»

هدف اصلی این سیاستمدار ۳۱ ساله اهل جمهوری چک، ایجاد کشوری براساس آزادی است: جایی که پرداخت مالیات اختیاری است و حداقل مدیریت دولتی وجود دارد.

لیبرلند کجاست؟

لیبرلند یک سرزمین کوچک و بین کرواسی و صربستان، و در کنار رود دانوب است. از زمان جنگ در جمهوری یوگسلاوی سابق در اوایل دهه ۹۰ میلادی، هیچ کشوری این منطقه کوچک را رسما به عنوان بخشی از خاک خود به رسمیت نشناخته است.

برای رفتن به لیبرلند، یورونیوز رئیس جمهور این کشور خودخوانده را در هواپیمایی کرایه شده توسط شرکت هواپیمایی «ایرلیبرلند» همراهی کرده است.

یدلیچکا ۵ سال در سیاست منطقه ای فعال بوده است. او از آنچه مقررات زیاد حکومتی و اروپایی می نامد، به ستوه آمده است. مقرراتی که به گفته او ۱۶۰ هزار صفحه را شامل می شود. در نتیجه او پس از آنکه از یکی ازدوستان خود در مورد این سرزمین بدون صاحب شنید، لیبرلند را پایه گذاری کرد.
در این هواپیما شهروندان بالقوه لیبرلند و سرمایه گذاران حضور دارند.

اما به جای فرود در لیبرلند، یدلیچکا به فرودگاه اوسییِک در کرواسی می رسد و بعد از آن به ساحل دانوب در صربستان می رود. برنامه او این است که از آنجا سوار بر قایق و همراه با شهروندان جدید لیبرلند که به اصطلاح سُفرای آن هستند، به این سرزمین برود. حتی یک گروه صلیب سرخ لیبرلند هم وجود دارد.

اما آیا لیبرلند می تواند واقعا تبدیل به بهشت مالیاتی شود یا این تنها یک حیله سیاسی محکوم به شکست است؟

تخمین زده می شود که حدود ۴۰۰ منطقه خودخوانده در سراسر جهان وجود دارند. پیر لویی بواتل یک تاجر فرانسوی است. او در لیبرلند سرمایه گذاری کرده و معتقد است که لیبرلند یک خرده کشور نیست.

او می گوید: «بیشتر خرده کشورها توسط گروه کوچکی از افراد ساخته شده اند، گاه تنها یک نفر در منطقه ای بسیار کوچک همراه با یک خانه و یک باغ حضور دارد. برخی دیگر از خرده کشورها هستند که ادعا می کنند که مثلا ملکی در فضا دارند. در حالی که مساحت لیبرلند ۷۰۰ هکتار است که سه برابر مساحت موناکو است. در نتیجه کاملا این امکان وجود دارد که در آن اسکان پیدا کنید، زیرساختها و ساختمانهایی بسازید و شرکتها و خدمات و بسیاری چیزهای دیگر در آن تاسیس کنید.»

اما برای ساختن یک کشور شما باید ابتدا در آن مستقر شوید. امری که پیچیده است بویژه که برخی از مناطق دو طرف رودخانه دانوب برای دهه ها مورد مناقشه بین کرواسی و صربستان بوده اند.

ویت یدلیچکا اصرار دارد که آنچه او انجام داده قانونی بوده است و ساختن لیبرلند منجر به رفاه و شکوفایی منطقه خواهد شد.

ویت یدلیچکا می گوید: «بنابر قانون بین المللی آنچه یک ملت برای تبدیل شدن به یک کشور نیاز دارد یک قلمرو است و ما یک قلمرو داریم. این کاملا قانونی است که قلمرویی را که هیچ کشوری بر آن ادعای مالکیت ندارد، تصرف کنید و این همان اتفاقی است که رسما در منطقه گورنیا سیگا روی داده بود. این قلمرو بین صربستان و کرواسی است و هیچ کدام از آنها در ۲۴ سال اخیر بر آن ادعای مالکیت نکرده اند.»

اما در چند هفته اخیر تعداد روزافزونی از نیروهای پلیس کرواسی در رود دانوب و سواحل آن حضور دارند و به همین دلیل ناخدای قایق که صرب است جهت قایق او را بر می گرداند. این نزدیکترین حدی است که یدلیچکا و پیروانش فعلا می توانند به لیبرلند نزدیک شوند.

یدلیچکا همچنان مصمم است و می گوید از طریق مجاری دیپلماتیک با دولت کرواسی در تماس است.

پدر و پایه گذار لیبرلند در عزم خود در متقاعد کردن رسانه ها و دیگران مصر به نظر می رسد. او می گوید لیبرلند یک شوخی مجازی نیست بلکه یک پروژه واقعی برای ساختن یک آرمانشهر مدرن است.

ویت یدلیچکا می گوید: «واقع گرایانه فکر می کنم که هیچ چیز اکنون نمی تواند لیبرلند را متوقف کند زیرا همچنان اراده ۴۰، ۵۰، ۳۰۰ هزار نفر که می خواهند کشوری درست کنند، وجود دارد و ما یک ایمان مشترک داریم، به این معنا که همه ما یا بیشتر کسانی که برای شهروندی لیبرلند ثبت نام کرده ایم اعتقاد داریم که حکومت باید حداقلی باشد. تنها باید به امور بسیار اساسی بپردازد. ما اکنون با پلیس کرواسی مشکل داریم، اما این اکنون تنها مانعی است که ما را از درست کردن یک کشور جدید باز می دارد. هر وقت آنها به ما اجازه ورود بدهند ما سپس می توانیم کشور را درست کنیم.»

اما وقتی ساکنان لیبرلند می خواهند در ساحل کشورشان پیاده شوند آنها بازخواست و بازداشت می شوند. این اتفاق یک روز پس از سفر یدلیچکا با قایق رخ داد.

دولت کرواسی که در ابتدا لیبرلند را به عنوان شوخی مجازی نادیده گرفته بود اینک رسما اعلام کرده است که منطقه مورد نظر، منطقه ای بدون صاحب نیست. دولت کرواسی می گوید که پلیس این کشور به گشت زنی در این منطقه تا زمان دستیابی به توافقی بین صربستان و کرواسی بر سر مناطق مرزی مورد مناقشه پس از فروپاشی یوگسلاوی ادامه می دهد.

کسانی که دستگیر شدند به گروهی به نام «موسسه شهرک سازی لیبرلند» تعلق دارند که توسط نیکلاس نیکولایسن مدیریت می شود.

نیکلاس نیکولایسن، کارآفرین در زمینه فناوری اطلاعات و پولهای مجازی، می گوید که نیروهای کرواسی غیرقانونی رفتار می کنند. او می گوید لیبرلند به واقعیت خواهد پیوست. آنها دارای پول و نیروی انسانی هستند اما هیچ گونه سرمایه گذاری بدون خطر نیست.

نیکلاس نیکولایسن، رئیس “موسسه شهرک سازی لیبرلند” می گوید: «“موسسه شهرکسازی لیبرلند” از طریق اهدای پول توسط یک گروه سرمایه گذاری به نام “شرکت شهرک سازی لیبرلند” مورد حمایت مالی قرار می گیرد. این یک شرکت سهامی به ثبت رسیده در لیبرلند است و با سرمایه گذاری در شرکت، شما صاحب ملک واقعی در لیبرلند می شوید. اگر این پروژه موفق شود این یک سرمایه گذاری بسیار خوب خواهد بود. با این حال، این یک پروژه بسیار پرخطر است و هر کسی که به شکل مالی در آن شریک می شود مطمئنا باید بداند که هیچ ضمانتی برای اینکه ما خواهیم توانست استقلال لیبرلند را بدست بیاوریم، وجود ندارد.»

ویت یدلیچکا می گوید: «ما تنها نمی خواهیم یک گریزگاه مالیاتی درست کنیم بلکه می خواهیم یک بهشت مالیاتی درست کنیم. دلیل اصلی این کار این است که تعداد زیادی جهنم مالیاتی این روزها در سراسر جهان وجود دارد. مردم بیشتر از ۶۰ یا ۷۰ درصد آنچه بدست می آورند را به دولتها می دهند و ما واقعا فکر می کنیم که باید رقابت بیشتری برای وجود کشورهایی مانند هنگ کنگ، لیختنشتاین و یا موناکو باشد تا جهان آزادتر باشد و مردم بتوانند موفق تر باشند.»

در حالی که استقلال لیبرلند در هاله ای از ابهام قرار دارد، یدلیچکا تابعیتهای جدید اعطا می کند. تنها معیار برای تبعه شدن این است که شما نمی توانید کمونیست، نازی و یا دارای سابقه جنایی باشید. کمکهای مالی هم می تواند به کسب تابعیت کمک کند.

هنگام اعطای تابعیت ویت یدلیچکا، رئیس جمهوری لیبرلند از شهروندان آینده این کشور خودخوانده می پرسد: آیا سوگند یاد می کنید که اموال سایر مردم را از طریق اجبار حکومتی غصب نکنید؟

یدلیچکا می گوید لیبرلند اکنون حدود ۳۰ هزار تبعه دارند.

آنها همچنین دارای قانون اساسی، پرچم و سرود ملی هستند و اکنون تنها به یک قلمرو نیاز دارند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها