Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با پل دو گروو، استاد اقتصاد، در مورد یونان

گفتگو با پل دو گروو، استاد اقتصاد، در مورد یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پل دو گروو می گوید برنامه ریاضتی تحمیل شده بر یونان عمل نکرده است.

آگهی

یورونیوز: پل دو گروو، شما در دانشکده علوم سیاسی لندن تدریس و اوضاع یونان را از نزدیک دنبال کرده اید. آیا آخرالامر یونان باید بخاطر ملاحظات مالی منطقه یورو را ترک کند؟

پل دو گروو: این بدون شک برای یونان یک فاجعه خواهد بود. اما اینکه برای منطقه یورو خوب است یا نه، در کوتاه مدت قابل کنترل است. اکنون ابزاری وجود دارد که با آن می توان از گسترش خطر جلوگیری کرد. مسئله در بلند مدت خود را نشان خواهد داد. اگر یونان منطقه یورو را ترک کند، بدان معنی خواهد بود که اتحاد مالی در اروپا دائمی نیست و در آینده در صورت بروز بحرانهایی دیگر، همه بدنبال عضو ضعیفتر گشته تا آنرا هم از منطقه خارج کنند. این منطقه مالی یورو را بی ثبات می کند.

یورونیوز: به مقدار وجوهی که به یونان وام داده شده نگاه کنیم: آلمان پنجاه و شش میلیارد، فرانسه چهل و دو میلیارد و ایتالیا سی و هفت میلیارد یورو…. آیا انها وامهایشان را پس خواهند گرفت؟

پل دو گروو: نه همه آنرا. در واقع، باید تاکید کنیم که در نتیجه ضررهای موجود، این وجوه، حداقلی است که در نتیجه قسط بندی و درنظر گرفتن بهره های کمتر حساب شده است. با توجه به این تخفیفها، می بینیم که بدهی یونان بمراتب کمتر از آن مبلغی است که این کشور باید به سایرین بپردازد، اما این دولتها جرات گفتن این را به مالیات دهندگانشان ندارند.

یورونیوز: آیا این تخفیفها هم اکنون قدرت اجرایی یافته اند؟

پل دو گروو: به اعتقاد من در دیون یونان، هم اکنون پنجاه درصد تخفیف داده شده است.

یورونیوز: فایده آن چیست اگر یونان همچنان قادر به گرفتن مالیات نیست و دستگاه مدیریت آن فاسد بوده و فقط در خدمت برخی عمل می کند؟ چرا در این پنج سال هیچگونه پیشرفتی حاصل نشده و اروپا یونان را بزور روی پا نگاهداشته است؟

پل دو گروو: در برخی نواحی پیشرفتهایی حاصل شده است. از تعداد کارمندان دولت کاسته شده است اما نظام بازنشستگی هنوز محتاج اصلاحات است.

یورونیوز: اما صنایع کشتیرانی هنوز از مالیات معافند…

پل دو گروو: کارهای بسیاری باید انجام شود، اما مهمترین نکته برنامه ریاضتی تحمیل شده بر یونان است که سخت به اقتصاد این کشور لطمه زده است.

یورونیوز: چه باید کرد که یونان بدون کمک بروی پایش بایستد؟

پل دو گروو: باید نخست برنامه ریاضتی را که عمل نکرده است، متوقف کرد زیرا به بازپرداخت دیون یونان کمک نکرده و موجب افزایش بیکاری شده است.

یورونیوز: آیا این کافی خواهد بود؟ صنایع یونان چه؟ این کشور مهمی است…

پل دو گروو: پیش از همه اینها، اقتصاد یونان در حال پیشرفت بود. جنبه هایی از این پیشرفت قابل ادامه نبود اما اینکه بگویند یونان رشد اقتصادی نخواهد کرد، بی معنی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟

خلبانان جوان اوکراینی در فرانسه با ذهنیتی متفاوت‌تر از آموزه‌های شوروی دوره می‌بینند

فهرست نامزدها برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا در مهمانی غیررسمی سران؛ چه کسانی می‌مانند و می‌روند؟