وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره اقدام نظامی در مدیترانه تصمیم می گیرند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره اقدام نظامی در مدیترانه تصمیم می گیرند

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گردهم آمده اند تا در مورد آنچه اقدامات نظامی و ایمنی در آبهای دریای مدیترانه توصیف می کنند، تصمیم بگیرند.

اتحادیه اروپا از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا اختیارات لازم را برای عملیات نظامی دریایی اتحادیه اروپا علیه قایقهای مهاجران غیرقانونی صادر کند.

فدریکا موگرینی، رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بدو ورود به محل گردهمایی گفت: “نتیجه دیدار من از نیویورک حاکی از آن است که مخالفت عمده ای با قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا وجود ندارد. روشن است که در پایان امروز که تصمیم برای آغاز عملیات (نظامی) اتخاذ شود، برای شورای امنیت هم این امری فوری خواهد بود که قطعنامه خود را در این مورد صادر کند.”

در این میان، روسیه هشدار داده است که با استفاده از واژه “انهدام” (قایقهای مورد استفاده برای حمل مهاجران) در قطعنامه موافق نیست، اما وزیر دفاع بریتانیا گفت: “ما امروز باید واکنش نشان داده و شبکه باندهای بزهکار (در دریای مدیترانه) را مخدوش کنیم. این بدان معنی است که باید اطلاعات بیشتری از نحوه کار آنها بدست آورده و به کشورهایی که مهاجران از آنها می آیند، کمک بیشتری کنیم.”

مارگریتا اسفورزا، گزارشگر یورونیوز می گوید: «درحالی که اروپا در مورد واکنش نظامی به بحران مهاجرت پیشرفتهایی بدست آورده، بر تعداد کشورهایی که با نظر اسکان مهاجران به تساوی مخالفند، افزوده می شود. بدنبال بریتانیا و مجارستان، حال فرانسه و لهستان هم با هرگونه تعهد به سهمیه اسکان آنها مخالفت کرده اند.»