شبکه «پروانگان»، حامی زنان تحت خشونت در کلمبیا

شبکه «پروانگان»، حامی زنان تحت خشونت در کلمبیا
نگارش از Beatriz Beiras
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از زنان در بندر بوئناونتورای کلمبیا شبکه ای تشیکل داده اند که تلاش می کند از زنانی که توسط همسر یا شیک زندگی شان تحت خشونت قرار می گیرند، حمایت کند. این شبکه «پروانه هایی با بالهای نو، آینده را می سازند» نام دارد.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، درباره «ارتباط بین خشونت و سلامتی در جهان» یکی از شایع ترین اشکال خشونت نسبت به زنان، خشونتی است که شوهر یا شریک زندگی بر زنان اِعمال می کنند. این نوع خشونت اغلب به چشم نمی آید زیرا پشت درهای بسته صورت می گیرد و در عمل در سیستم قضایی یا عرف فرهنگی آن را جرم به حساب نمی آورند بلکه موضوعی خانوادگی و «خصوصی» است که بخشی از زندگی عادی است.

زنان بسیاری در بندر بوئنوونتورا، یکی از خطرناکترین بنادر کلمبیا قربانی این نوع خشونتها هستند. این بندر از منابع طبیعی غنی و تنوع زیستی برخوردار است و به این ترتیب تمام امکانات رفاهی را در اختیار حدود ۴۰۰ هزار شهروند خود می گذارد.

به دلیل موقعیت مهم تجاری، بوئناونتورا قاچاقچیان و گروههای شبه نظامی را به خود جذب کرده است که کنترل مناطق کنار دریا را در دست گرفته اند و قانون خود را بر شهر حاکم کرده اند. دو گروه مسلح «اورابنیوس» و «لا امپرسا» بر سر کنترل نواحی مختلف بوئناونتورا با هم در جدال هستند و هر کس را که از دستورات و قوانین آنها سرپیچی کند، به اسارت می گیرند.

حضور نزدیک به ۲۵۰۰ تفنگدار دریایی از ماه مارس و حضور دائمی پلیس در کوچه ها و خیابانها به شهر ظاهری آرام داده است. اما در این بندرگاه نگفته ها و خشونتهای پنهان حضوری سنگینتر از غوغای شهر دارد.

در مناطق روستایی اغلب زنان مجبور به ترک خانه وکاشانه شان می شوند زیرا گروه های مسلح در تلاش هستند این مناطق را تحت کنترل خود داشته باشند و از رخنه دیگر گروه های مسلح غیرقانونی به این مناطق جلوگیری کنند.

این شبکه متشکل از حدود یکصد زن، ۹ انجمن را که برخی به شهر بوئناونتورا و برخی به مناطق روستایی تعلق دارند هماهنگ می کند.

زنان شبکه «پروانه ها» در تلاشند زنان را نسبت به حقوق خود آگاه کنند. آنها درب همه خانه ها را می زنند و زنها را دعوت می کنند که در کارگاهها شرکت کنند. همانطور که خودشان می گویند سعی دارند شبکه شان را گسترش دهند و هر جا که کسی نیاز به کمک داشته باشد، بسوی او دست دوستی دراز می کنند.

شبکه پروانه ها تلاش می کند تا دیگر نهادهای کلمبیا حقوقی را که قانون برای زن تصریح کرده است، بشناسند و محترم بشمارند. بویژه در زمینه ی خشونت علیه زنان. این شبکه نامزد دریافت جایزه «نانسن» از سوی کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها