Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

با میلیون ها تن سلاح شیمیایی در کف دریاها چه می توان کرد؟

با میلیون ها تن سلاح شیمیایی در کف دریاها چه می توان کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میلیونها تن سلاح شیمیایی بعد از دو جنگ جهانی در دریاها و آب های اطراف اروپا ریخته شده و در حالی که برخی می گویند بهتر است آنها را به حال خود بگذاریم، دیگران هشدار می دهند که این ها بمب های ساعتی بر بستر دریاهای اروپا هستند.

در ساحل مولفتا در بندر باری در ایتالیا، تعدادی از ماهیگیران علت از دست دادن سلامتی خود را گاز خردل می دانند. گاز خردلی که تقریبا هفتاد سال قبل در دریای آدریاتیک پراکنده شد.

این بمب ها و مهمات شیمیایی در طول زمان از ظرف های فلزی زنگ زده و پوسیده خود بیرون آمده و با آب جابجا می شوند. وارد تور ماهیگیران می شوند و آنها را دست کم دچار سوزش چشم و دست و عوارض پوستی می کنند. ریختن این بمب ها در سواحل ایتالیا به دسامبر ۱۹۴۳ باز می گردد که هواپیماهای آلمان کشتی های متفقین را در بندر باری بمباران کردند.

یکی از کشتی هایی که هدف قرار گرفت، کشتی آمریکایی جان هاروی با محموله سری گاز خردل بود که برای مقابله با آلمان در صورت استفاده از سلاح شیمیایی در ایتالیا وارد این آبها شده بود.

این گازخردل موجب آلودگی و حتی کشته شدن سربازان و غیرنظامیانی شد که به ویژه پس از جنگ مشغول تمیز کردن بندر بودند. مهماتی که به سواحل دریا ریخته می شدند، شامل سلاح های شیمیایی که در رژیم فاشیستی موسولینی ساخته شده بود نیز می شد.

یک مهندس محیط زیست فراتر می رود و می گوید بمب های خوشه ای ناتو، مربوط به مناقشه کوزوو در سال ۱۹۹۹ نیز در آب های آدریاتیک ریخته شده که حاوی مواد اورانیوم است.

اما از نظر نیکلا اونگارو، یک زیست شناس که برای یک نهاد زیست محیطی کار می کند، بهترین کار اینست که بگذاریم این مهمات شیمیایی در دریا بمانند. او می گوید: “بطور طبیعی، جمع آوری بمب های شیمیایی از سطح دریا بهترین کار است، زیرا از ایجاد مشکل در دریا جلوگیری می کند، اما مسئله دیگر زمانی است که این مواد روی زمین منتقل شوند. زیرا هنگام جابجایی برای بردن در جایی دور از دسترس، خطر نشت این مواد وجود دارد که می تواند بدتر از باقی گذاشتن در کف دریا باشد.”

ژان ساولکول، کارشناس تمیز کردن کف دریا از اینگونه سلاح ها نشان می دهد که چگونه در طول زمان کلاه محافظ و دستگاه قطع و وصل این مهمات خورده می شوند و می پوسند. او همچنین هشدار می دهد که مهمات شیمیایی که تا دهه 90 به دریا ریخته شده اند خطر نشت دارند و باید کنترل شوند که البته هزینه زیادی بر می دارد. او اضافه می کند: “باید سیاستمداران را درگیر مسئله کنیم. کارشناسان تلاش می کنند مسئله مهمات منفجر نشده در کف دریا را از نگاه ایمنی توضیح دهند. سخن ما درباره یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن مهمات در دریای بالتیک و حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن در دریای شمال است.”

نگاهی به این میراث بحث انگیز در برنامه گزارشگر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها