Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مسابقه آواز یوروویژن، از پیدایش تا حال

مسابقه آواز یوروویژن، از پیدایش تا حال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر مالمو در سوئد امسال میزبان رقابتهای آواز یوروویژن است، بزرگترین کنکور دنیا در نوع خود، با حضور نمایندگان سی و نه کشور.

زرق و برق و حواشی زیاد این مسابقه طی یکی دو سال اخیر، باعث شده یوروویژن چیزی فراتر از یک کنکورآواز باشد. تخمین زده می شود امسال حدود 250 میلیون نفر از طریق گیرنده های تلویزیونی به تماشای این مسابقه بنشینند.

تاریخ پیدایش این مسابقه آواز به سال 1956 برمی گردد. اتحادیه شبکه های اروپا تصمیم به برگزاری این کنکور گرفت و شرکت کنندگان از هفت کشور در سوئد به رقابت با یکدیگر پرداختند.

در دهه 70 و 80 میلادی بود که تعداد شرکت کنندگان به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرد و آهنگ های پاپ هم جای خود را در این رقابت پیدا کردند.

گروه «ابا» با قهرمانی در مسابقات یوروویژن سال 1974 به شهرت رسید. بعد از الویس پریسلی، بیتلز و مایکل جکسون، بیشترین فروش آلبوم در سطح دنیا متعلق به آنهاست. این گروه سوئدی با سبک منحصر به فرد خود، بُعد جدیدی را به شوی تلویزیونی یوروویژن اضافه کرد.

علاوه بر گروه «ابا» نام یوروویژن در آن سالها با نام ستارگان بزرگی نظیر سلین دیون و خولیو ایگلسیاس هم پیوند خورد.

علیرغم تغییرات صورت گرفته در مورد نحوه و کیفیت برگزاری مسابقه، یک قاعده دست نخورده باقی مانده: کشور برنده، میزبان دوره بعدی خواهد بود.

با اضافه شدن کشورهای بلوک شرق و گسترش اروپا، حالا حدود چهل کشور در این کنکور سالانه شرکت می کنند.

روسیه و آذربایجان، میزبانان قبلی این مسابقه هر یک حدود 150 میلیون یورو هزینه کردند.

کارولین نورن که از سال 1999 این کنکور را برای رادیوی سوئد گزارش کرده در این مورد می گوید: «سوئد در نظر دارد تا از زرق و برق مسابقه امسال کم کند که به نظرم ایده خوبی است. در غیر اینصورت میزبانی برای کشوری که وضع اقتصادی مناسبی نداشته باشد و برنده می شود، مشکل زا می شود. بنابراین فکر می کنم اگر این کنکور یک مقدار جمع و جور تر برگزار شود و تمرکز بجای اینکه روی حواشی باشد بر روی خود آهنگ ها باشد بهتر است نه مثل سال گذشته در باکو که برای برگزاری این مسابقه یک سالن جدید ساختند. نباید خیلی حالت خودنمایی داشته باشد … فقط یک شوی خوب باشد بهتر است.»

درحالیکه برخی بر این باورند یوروویژن دلیل وجودی خود را از دست داده است، طرفداران آن معتقدند این افکار عمومی است که با آرای خود موفقیت این کنکور را تضمین می کند.

Bonus interview: Björn Ulvaeus, former ABBA member
Bonus interview: David Goodman, Eurovision Song Contest expert

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه «آبا» پس از ۴ دهه با «سفر» بازگشت

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟