Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر فرهنگ سنگال: "روابط اروپا و آفریقا باید تعادل پیدا کند"

وزیر فرهنگ سنگال: "روابط اروپا و آفریقا باید تعادل پیدا کند"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روابط آفریقا و اروپا گاهی اوقات دچار تنش می شود. برای گفتگو درباره این موضوع، یکی از چهره های سرشناس موزیک آفریقا و از شخصیت های سیاسی برجسته سنگال، یوسو اندور، خواننده مشهور و وزیر جدید فرهنگ و گردشگری سنگال مهمان این برنامه “سخن من” است.

سوال “لامارانا” از گینه: “من به موسیقی شما گوش می دهم و از خودم می پرسم آیا پشیمان نیستید که به خاطر سیاست، موسیقی را کنار گذاشتید؟”

یورونیوز:
از ماه آوریل گذشته بود که شما به این مقام منصوب شدید، اینطور نیست؟

یوسو اندور:
بله در ماه آوریل بود. اما مهمتر این است که چرا من برای خدمت به کشورم به سوی سیاست آمدم و این داستان طولانی است. من فکر می کنم جوانان به راهنمایی و حمایت احتیاج دارند و باید آنها را در مسائل کشور سهیم کنیم. من مدت هاست که در اینباره فکر می کنم.

یورونیوز:
اما در نهایت یک تصمیم شخصی گرفتید. آیا یک لحظه ای پیش آمد که به خود گفتید: می خواهم به کشورم سنگال کمک کنم؟

یوسو اندور:
بله، من همیشه از طریق موسیقی و آواز حرف خود را بیان کردم. فکر می کنم یک موقعی بود که احساس کردم باید این تجربه کوچک را با دیگران تقسیم کنم.

پرسشی از سارا از کشور رومانی: “آیا فکر می کنید موسیقی شما تاثیر بیشتری روی جوانان دارد یا فعالیت های سیاسی شما؟”

یوسو اندور:
نه، من فکر می کنم هر دو تاثیر دارند. به نظر من برای کمک به کشور، انسان باید خود را فراموش کند. اما موزیک هم بخشی از این کشور است. شخصا مسائل را اینگونه می بینم و واقعاً احساس می کنم که سهمم را برای کمک به کشور ادا می کنم.

سوال سارا از بلژیک: “به نظر شما روابط اروپا و آفریقا در مورد کمک های انسان دوستانه و در دراز مدت چگونه خواهد بود.”

یوسو اندور:
به نظر من از نقطه نظر انسانی، همه باید به یکدیگر احترام بگذاریم. در مورد روابط با آفریقا، همینطور که می بینید، امروز چین در حال افزایش مبادلات خود با آفریقاست.
غربی ها، بودجه بسیار زیادی را به ما اهدا می کنند…

یورونیوز:
اتفاقاً اکنون با مشکلات بسیاری روبرو هستیم و بحث های داخلی روز به روز افزایش دارند.

یوسو اندور:
با این حال شما هنوز هزینه بالایی صرف می کنید چون ما توانایی لازم برای تامین مالی بسیاری از مسائل را نداریم. اما من فکر می کنم روابط اروپا و آفریقا باید تعادل پیدا کند. هنگامی که از ما می پرسند به چه چیزی احتیاج داریم، ما در پاسخ نیازهایمان را فهرست می کنیم، به نظر من، اینجاست که اروپا می تواند ما را همراهی کند اما باید برخوردهای دیکتاتوروار را کنار بگذارد. این رویه دیگر با افکار ما سازگار نیست اما سالهاست که با ما به این نحو عمل می کنند.

یورونیوز:
آیا حضور چین و سرمایه گذاری های آن یک تهدید است؟

یوسو اندور:
نه، همانطور که گفتم، چین، یا بهتر است بگویم آسیا، از ما می پرسد به چه چیزی احتیاج داریم و سپس با توجه به آن نیازها اقدام می کنند. باید به روابط اروپا و آفریقا تعادل ببخشیم و به اروپایی ها بگوییم ببینید آفریقا در انتظار چیست.

سوال دیگری از پدرو از پرتغال: “آقای اندور، برای این شش ماه اول حضور در دولت سنگال به شما تبریک می گویم و برایتان آرزوی موفقیت دارم. چه نگرانی هایی در مورد کشور مالی دارید و آیا فکر می کنید که مالی و اروپایی ها باید زودتر مواضع تندتری اتخاذ می کردند؟”

یوسو اندور:
باید این نکته را در چارچوب خود قرار دهیم. به عنوان یک مسئول در زمینه فرهنگی گردشگری، من همیشه از گفتگو در آفریقا حمایت کرده ام. به محض اینکه جنگ آغاز شد، آقای رییس جمهور، ماکی سال از ما خواست با همکاران و همپایه های خود در زمینه فرهنگ گفتگو کنیم.
در آفریقا ما اساساً به گفتگو باور داریم. می دانید که حتی قبل از دوران استعمار، ما “منشور ماندن” را داشیم که در قرن سیزدهم نوشته شده است. پس ما مدافع گفتگو هستیم. من هم در حال تماس با دیگر وزرای فرهنگ در آفریقا هستم تا همه یکصدا باشیم و مردم را مطلع کنیم. به نظر من این تلاش ها کمک خواهد کرد تا بهتر یکدیگر را درک کنیم. در هر صورت، ما به گفتگو اعتقاد داریم و تلاش خواهیم کرد تا همه با یکدیگر صحبت کنند.

سوال ژان ماری از بروکسل:
سلام، می خواهم بدانم نظر شما در مورد سیاست آمریکا در آفریقا چیست و آیا شما در انتخابات ۲۰۱۲ آمریکا طرفدار اوباما هستید یا رامنی؟

یورونیوز:
آیا به این نکته پاسخ می دهید؟

یوسو اندور:
نه، نمی توانم در این مورد صحبت کنیم. من به عنوان یک وزیر سنگالی اینجا هستم و دیدگاه سنگال امر بسیار مهمی است. ما در سیاست داخلی یا در مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا شرکت نمی کنیم.

یورونیوز:
خوب یک نفر را ترجیج می دهید یا نه؟

یوسو اندور:
من نمی توانم در اینباره صحبت کنم. ایالات متحده آمریکا یکی از شرکای بسیار مهم ماست و امیدواریم که ایالات متحده آمریکا همچنان قوی باقی بماند و از “روابط متعادل بین آفریقا و آمریکا” دفاع کند. مسائل بسیاری برای گفتن داریم اما اینجا زمان زیادی برای آن نیست اما امیدوارم که نامزدها در این انتخابات از آفریقا هم صحبت کنند و درباره تجدید روابط بین آفریقا و ایالات متحده آمریکا بیشتر فکر کنند.

سوال “کِنزا” از بریتانیا:
سلام.. یوسو اندور برای کودکان محروم آفریقایی، چه کاری می تواند انجام دهد؟

یوسو اندور:
پاسخ در تعهد من است. همانطور که گفتم کودکان و جوانان به نظارت احتیاج دارند. جوانان نیاز به آگاهی دارند و باید نظر آنها را بخواهیم و از کودکان هم باید محافظت و حمایت کنیم. در این راستا، ما هر روز با وزارت های مربوط به کودکان و جوانان در تماس هستیم و البته با در نظر گرفتن دیدگاه رییس جمهور و نخست وزیر، سعی داریم به جوانان امید بدهیم و به ویژه به آموزش آنها می پردازیم. به نظر من آموزش یکی از نکته های اساسی است و از سوی دیگر نباید فرهنگ و ریشه هایمان را فراموش کنیم.

یورونیوز:
اگر در آینده پست وزارت را ترک کنید، آیا می توانید براحتی به موسیقی برگردید؟

یوسو اندور:
من هنوز هم عاشق موسیقی هستم. امروز موسیقی در کاری که انجام می دهم وجود دارد. من آهنگ های بسیاری را اجرا کردم که حاکمان را خطاب قرار می داد یا با مردم صحبت می کرد. آهنگ های من همچنان شور و شوقی را بیان می کنند که در من است. هر بار که زمانی پیدا کنم، موسیقی انجام خواهم داد اما امروز روی توسعه سنگال متمرکز هستم. که “سرزمین تِرانگا” است. تِرانگای سنگال یعنی مهمان نوازی. سنگال را “سرزمین ترانگا” می نامیدند… “شیر های ترانگا”. اگر هنوز از سنگال بازدید نکرده اید، از شما دعوت می کنم هر چه زودتر اینکار را بکنید و خودتان خواهید دید که سنگال کشور بسیار زیبایی است و از شما استقبال خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟