قوانین مبادلات تجاری در اتحادیه اروپا ساده سازی می شود

قوانین مبادلات تجاری در اتحادیه اروپا ساده سازی می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همۀ مصرف کنندگان اروپایی به نحو یکسان دسترسی به کالاهای آنسوی مرزها ندارند. تفاوت های حقوقی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله موانع اصلی هستند که هنوز در بازار داخلی اروپا باقی مانده است. برای افزایش حجم تجاری، کاهش هزینه ها و ارائۀ کالاهای متفاوت تر به مشتریان، اروپا در پی یک قانون مشترک اروپایی است.

“سال گذشته می خواستم یک دستگاه كتابخوانی الكترونیكی به عنوان کادوی تولد برای شوهرم از طریق اینترنت خریداری کنم اما متاسفانه نتوانستم سفارشم را تکمیل کنم. بعد از اینکه همۀ اطلاعات را دادم، در آخر، این جواب را گرفتم که برای بلغارستان فروش ندارند.”

از طریق اینترنت “ماریا” به قیمت های پایین تر و مدل های فراوانی دسترسی دارد اما به عنوان یک شهروند بلغاری، مسائل پیچیده تر هستند. ماریا می گوید: “می خواستم برای مطب دندانپزشکی ام، از یک شرکت آلمانی و از طریق سایت اینترنتی آنها وسایل جراحی خریداری کنم. روز بعد آنها ایمیل فرستادند و گفتند نمی تواننند سفارش من را بپذیرند و برای بلغارستان، حداقل پذیرش سفارش سی صد یورو است.”

برای اولین سفارش و تا کاملاً از نحوۀ بسته بندی، زمان تحویل و مالیات بر ارزش افزوده مطمئن نشده، ماریا نمی خواست چنین مبلغی هزینه کند. سرانجام راه دیگری پیدا کرد اما آسان نبود: “سفارش خود را به آدرس یکی از دوستانم که در آلمان زندگی می کند، می فرستم. او هم دوباره آن بسته را برای من پست می کند یا هنگامی که خودم به آلمان می روم آن را می گیرم. خلاصه در نهایت این راه حل را پیدا کردم.”

در میان کشورهای اروپایی، بلغارستان بیشترین مشکلات را با خرید آنلاین دارد و سپس بلژیک، لتونی، مالت و رومانی در جایگاه دوم تا پنجم قرار دارند.

“ایگنات آرسِنوف“، مدیر مرکز اروپایی مصرف کنندگان می گوید: “در بسیاری از موارد ما هیچگونه توضیحی دریافت نمی کنیم. گاهی اوقات در بندهای شرایط فروش، ذکر شده که به بلغارستان فروش نمی کنند و گاهی اوقات می گویند که مشکل از کارت های اعتباری است. خلاصه اغلب فروشندگان، کمتر اعتراف می کنند که به خاطر مسائل حقوقی و چالش های قانونی حاضر به فروش نیستند.”

“استفان کراوچیک“، کارشناس امور تجارت آنلاین در شرکت “ ای بِی” (ebay) می گوید در حال حاضر به دلایل پیچیدگی قوانین و مقرراتی که در مورد یک معامله اعمال می شود، ممکن است فروشندۀ اینترنتی، تقاضای خریدار خارجی را رد کند.

استفان کراوچیک: “در بسیاری اوقات، شناخت همۀ جزئیات حقوقی در مورد فروش به مصرف کنندگان در کشورهای دیگر، به ویژه برای شرکت های کوچک کار بسیار دشواریست. در نتیجه ساده ترین راه حل برای آنها، عدم فروش به خارج است.”

تنها نه درصد از مصرف کنندگان اروپایی، از کشورهای خارجی خرید آنلاین می کنند و تنها کمی بیشتر از نه درصد از شرکت های اروپایی هم فروش آنلاین خود را به کشورهای خارجی ارائه می کنند. به این دلیل اروپا در حال طراحی یک قانون مشترک فروش کالا در اروپاست.

برای درک بهتر مشکلاتِ شرکت های کوچک و متوسط در زمینۀ مبادلات اروپایی، از شرکت بلژیکی “بیوولینو” (Bivolino) بازدید کردیم. این شرکت تحت مدیریت خانوادگی، از اولین شرکت های بلژیکی بود که به سوی بازار آنلاین رفت و امروز به ۱۹ کشور اتحادیه اروپا فروش می کند، اما به چه قیمتی؟

کاترین موآتیه، بنیانگذار شرکت “بیوولینو” می گوید: “برای شروع باید تبلیغات گسترده ای برای شناخت شرکت در آن کشور انجام داد. سپس با مشکل زبان روبرو هستیم. باید با خود، افرادی داشته باشیم که در آن کشور متولد شده اند و زبان آن را صحبت می کنند تا به ما کمک کنند. بنابراین یک شرکت کوچک مانند ما با هزینه های بالایی روبرو می شود. مسئلۀ شرایط پرداخت آنلاین هم در هر کشور متفاوت است. موانع مالیات بر ارزش افزوده هم امر دیگریست و همینطور قوانین گوناگون دفاع از حقوق مصرف کنندگان. برای مثال در برخی کشورها، مهلت بازگرداندن کالا ۱۴ روز است و در کشورهای دیگر ۷ روز. بنابراین در این مورد هم تفاوت هایی وجود دارد و رویکردهای گوناگونی لازم است.”

همۀ مبادلات تجاری بر اساس قراردادهای تجاری صورت می گیرند. به این دلیل تفاوت قوانین بین کشورها، نحوۀ نوشتن قراردادها را پیچیده تر و پر هزینه تر می کند. به طور متوسط، هر بازار جدید خارجی برای شرکت ها، ده هزار یورو هزینه دارد.

کاترین موآتیه در ادامه می گوید: “از نظر حقوقی، برای فروش در یک کشور همسایه یا یک کشور اروپایی دیگر، در ابتدا باید قوانین ملی آن کشور را در نظر گرفت و برای تشریح و درک آنها از یک وکیل محلی کمک گرفت چون قوانین آنها با ما که در بلژیک هستیم کاملاً متفاوت است.”

کمیسیون اروپا در نظر دارد یک قانون مشترک فروش کالا در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا ایجاد کند تا فروشندگان مجبور نباشند با ۲۶ قانون مختلف دیگر دست و پنجه نرم کنند. به این ترتیب شرکت های فروشنده می توانند انتخاب کنند و شرایط فروش را تحت قانون اروپایی و یا قانون ملی ارائه دهند.

خریدار در هر نقطه از اتحادیه اروپا این امکان را خواهد داشت که در صورت تمایل، قانون جدید اروپایی را انتخاب کند یا نه. هدف اتحادیه اروپا توسعۀ بازارهای جدید و دادن حق انتخاب بیشتر به مصرف کنندگان است.

استفان کراوچیک اضافه می کند: “مبادلات تجاری در اروپا در زمینۀ تجارت آنلاین می تواند خیلی بهتر از این باشد، خیلی دور از جایگاهی هستیم که باید باشیم. کیمیسیون اروپا متوجه این امر شد و این قانون مطمئناً بر مبادلات تجاری تاثیر خواهد داشت. به نظر من یکی از مشکلات اصلی مصرف کنندگان، اعتماد است و هر امری که این اعتماد را قویتر کند، به تجارت اروپا کمک خواهد کرد.”

یکی دیگر از مشکلات مهمی که باید به آن پرداخت، حل مسئلۀ حمل و نقل و خدمات پستی است.

برخی از فروشندگان اروپایی و کارشناسان تجاری در زمینۀ آنلاین، بر این عقیده اند که در زمینۀ قوانین و مقررات تجاری، باید به سوی ایالات متحده اروپایی برویم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده قابلیت مهم برای مشاغل بازاریابی در رسانه‌های دیجیتال

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال