افزایش نقض حقوق بشر در اروپا

افزایش نقض حقوق بشر در اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: توماس هامربرگ، کمیسر حقوق بشر شورای اروپا که بزودی ماموریت ۶ ساله‌اش در این سمت به پایان می‌رسد به پرسش های شما پاسخ می دهد.

آقای هامربرگ پیش ‌تر راهبری سازمان عفو بین الملل را برعهده داشته است و از طرف این سازمان، در سال ۱۹۷۷ میلادی جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. وی می‌گوید که وضعیت حقوق بشر در در اروپا بدتر شده است. شما می‌توانید پرسش‌هایتان را با وی در میان بگذارید.

توماس هامربرگ از لوگزامبورگ مهمان ماست. آقای هامربرگ، در پایان این دوره ۶ ساله، چرا و چگونه حس می‌کنید که شرایط بهتر که نشده هیچ، بد‌تر هم شده است؟

توماس هامربرگ: فکر می‌کنم کمی نا‌امید هستم و با نگاه به وضعیت فعلی حقوق بشر در اروپا، دلیلی نمی‌بینم که از عملکرد خودم راضی باشم؛ یک دلیل این شرایط، بحران اقتصادیست که موجب کاهش بودجه دولتی شده وهمین امر مستقیما حقوق اجتماعی بسیاری ازمردم را نقض می‌کند. به علاوه معتقدم رویه‌ای که بعد از حملات یازدهم سپتامبر در پیش گرفته شد، تاثیر خوبی در احترام به حقوق بشر نداشته است. شهروندان بازداشت و شکنجه می‌شوند، در حالی که مدرکی محکم علیه ایشان وجود ندارد که آنها به حملات تروریستی مرتبط باشند. در حالی که شکنجه باید مطلقا ممنوع باشد.

یورونیوز: نخستین پرسش را با هم می بینیم.

گابریلا هرابانوا، فردی اصالتا کولی از جمهوری چک هستم. برای شبکه ارگا کار می‌کنم. سازمانی حامی حقوق این اقلیت قومی در بروکسل. برنامه شورای اروپا برای حمایت از کولی‌ها را می‌شناسم. واقعا می‌خواهم بدانم که شما چگونه نهادهای شهری مخالف کولی‌ها را تشویق می‌کنید تا این برنامه را اجرا کنند؟ ممنونم.

آقای هامربرگ، گابریلا با شما موافق است. وضعیت بهتر نشده. در مورد پرسش او جه عقیده‌ای دارید؟

توماس هامربرگ: فکر می‌کنم کولی‌ها یک گروه مظلوم در اروپا هستند که از بحران اقتصادی ضربه خورده ‌اند. به علاوه، ان‌ها قربانی اوج گرفتن راست گرایی افراطی در اروپا هم هستند؛ نه تنها از طریق توهین‌ها، بلکه مورد حمله هم قرار گرفته‌اند. این یک مشکل بسیار جدیست. پرسش درستیست؛ بسیاری از اصلاحات باید در سطح محلی انجام شود. تلاش‌هایی هم از سوی شورا و اتحادیه اروپا صورت گرفته است. اما کارهای دیگری هم باید صورت گیرد تا مطمئن شویم که مردم می‌توانند در سطح محلی همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند. ما واقعا از اینکه سیاستمداران بسیاری از کشورهای اروپایی مواضعی گرفتند که پیشداوری منفی علیه کولی‌ها را افزایش داد، سرخورده شدیم.

یورونیوز: ابلاغ چنین سیاستی از سوی نهادهای اروپایی به مقامات محلی بسیار سخت است. به پرسشی دیگر که موضوعی مشابه دارد توجه کنبم.

فلورین مونتونو: کارگر یک شرکت در سن جرج بروکسل هستم. اگر کسی واقعا می‌خواهد کاری برای کولی‌ها انجام دهد باید یک سیاست عمومی مبتنی بر تبعیض مثبت برای آن‌ها در تمام اروپا در نظر گرفته شود. به ما باید به چشم کولی‌های اروپا نگاه شود. این مشکل باید حل شود و امیدوارم که شما راه حلی برای آن بیابید.

یورونیوز: این هم یک پیشنهاد مشخص در مورد تبعیض مثبت. شما در این مورد چه نظری دارید؟

توماس هامربرگ: فکر می‌کنم برای بهبود وضعیت محرومانی مانند کولی‌های اروپا باید به نفع آن‌ها تبعیض مثبت قائل شد. همچنین موافقم که این مشکل، مشکلی اروپایی، محلی و ملیست. سیاستمداران در تمام این رده‌ها باید بکوشند تا برخلاف امروز، کولی‌ها کاملا در جوامعمان پذیرفته شوند. مساله مهم پایان دادان به پیشداوری علیه کولی هاست ومن فکر می‌کنم که سیاستمداران نقشی بزرگ در این راه دارند در حالی که در حال حاضر آن ها این مسئولیت را به خوبی به جای نمی‌آورند.

یورونیوز: به نظرمن آموزش هم یک عامل مهم در این باره است. به پرسش دیگری بپردازیم که گسترده ‌تر است و شرایط را به طور کلی مورد توجه قرار می‌دهد.

رونی فن: در آغاز سال ۲۰۱۲، در بسیاری از سازمان های غیردولتی گفته شد که بحران حقوق بشر در اروپا وجود دارد. نهادهای اروپایی چگونه حفظ حقوق بشر را در کشورهای عضو تضمین می‌کنند؟

یورونیوز:این بیشتر یک پرسش اتهامی است که می‌گوید نهادهای اروپایی در انجام وظیفه خود شکست خورده ‌اند. با اینکه از طرفی با شما موافق است، اما در عین حال شخص شما را متهم می‌کند، این طور نیست؟

توماس هامربرگ: بله اما تصمیم‌های نهاد‌های اروپایی، بسیار به سیاست‌ها و حمایت های دولت‌های عضو وابسته است. و من فکر می‌ کنم که هم شورای اروپا و هم دیگر نهاد‌ها مانند دیوان اروپایی حقوق بشر، ساختارهای اتحادیه اروپا و حتی دفترآموزش های اولیه کودکان می‌کوشند تا رعایت حقوق بشر در سطح کشورهای عضو تضمین شود، با این حال فعالیت‌های اروپایی کافی نبوده است.

یورونیوز: فکر نمی‌کنید که مساله این است که برخی از این نهادها اندازه و توان کافی را برای انجام وظایف خود ندارند؟

توماس هامربرگ: این هم یکی از مشکلات است اما آن کسی که باید توان و بودجه این کار را فراهم کند و تصمیمات را اجرا کند، دولت‌ها هستند. مسئولیت بر عهده دولت، مجالس و پیش از همه شهروندانیست که این افراد را انتخاب می‌کنند.

یورونیوز: آقای هامربرگ، ما یک پرسش کتبی داریم که از بیننده‌ای از پرتغال است؛ پرسیده‌اند که نظر اروپا درباره چچن و جنگ‌های قفقاز چیست؟

توماس هامربرگ: مشکل کماکان در شمال قفقاز و در نیز در چچن باقیست. به علاوه در جمهوری‌های شمالی هنوز مقاومت به شکل تروریستی ادامه دارد که قربانیان آن متاسفانه مردم عادی و بی‌گناه هستند. این روند باید متوقف شود. در چچن هنوزهزاران ناپدید داریم که احتمالا در گورهای مخفی دفن شده‌اند، گورهایی که تا کشفشان راه زیادی نمانده است. دیوان اروپایی حقوق بشر بیش از ۱۵۰ حکم در مورد پرونده‌های چچن صادر کرده است و در انها درخواست کرده که در باره اتفاقات زمان اوج جنگ تحقیقات جامعی صورت گیرد. در حالی که دولت روسیه هنوز پاسخ درخوری به این مطالبه نداده است.

یورونیوز:دقیقا، چه امیدی به رئیس جمهوری جدید، ‌‌ همان رئیس جمهوری قدیمی… یعنی رئیس جمهوری جدید دارید؟

توماس هامربرگ: با این انتخابات، حالا فرصت دیگری داریم تا این مسائل را نزد رئیس جمهوری جدید ببریم و به او یادآوری کنیم که واقعا به پیگیری جرایم ارتکابی در چچن نیاز داریم.

یورونیوز: بسیار خوب فکر کنم به آخرین پرسش رسیده‌ایم.

توسن فیلیپ: در بروکسل زندگی می‌کنم و مدیر یک موسسه کمک به افرادی هستم که زندگی پر استرسی دارند. سوالی که از خودم در باره حقوق بشر می‌پرسم، راجع به کودکان است. در بروکسل، پایتخت اروپا، تعداد زیادی کودکان مهاجر بدون والدینشان زندگی می‌کنند و بنا به دلایل غیر قابل فهم نمی‌توانند سرپناهی برای خود بیابند. با اینکه بلژیک میثاق جهانی حقوق کودک را امضا کرده است، کاری جدی برای کمک به این کودکان خیابانی نمی‌کند. شورای اروپا در این مورد چه خواهد کرد؟

یورونیوز: فکر می‌کنم این مساله، مشکلی همیشگی در پایتخت اروپاست و شما آقای هاماربرگ که مدت‌ها مسئول سازمان نجات کودکان در سوئد بوده‌اید، می‌توانید از تجربه هایتان بگویید.

توماس هامربرگ: بله، البته، حقوق کودکان دغدغه‌ای بزرگ است و ما این مشکل را در اروپا هم داریم. وضعیت کودکان نشانگر وجود مشکلات عمیقتری در جامعه است که اغلب ریشه در خانواده دارد. بسیاری از کودکان خیابانی از کشورهای دیگر می‌آیند. کودکان مهاجر از گروه های اسیب پذیر جامعه ما هستند و صراحتا بگویم که در مقابل یک موج فزاینده فقر کودکان در بعضی کشورهای اروپایی هستیم که نتیجه بحران اقتصادیست. هم سیاستمداران نهادهای اروپایی و هم دولتمردان باید نسبت به وضعیت کودکان فعال‌تر و متمرکز‌تر باشند.

یورونیوز: کاری که در حال پیگیریست. خیلی ممنون آقای هامربرگ از اینکه از لوگزامبورگ همراه ما بودید. دیدید که شما پرسش‌هایتان را می‌پرسید ومن اینجا هستم تا مطمئن باشید که در برنامه سخن من از محل پارلمان اروپا، پاسخ خواهید گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟